ARCHIWUM

zapowiedzi:

środa, 31.10.2007
Okładki Egmontu na listopad

 

Prezentuję okładki komiksów z listopadowego pakietu Egmontu. Są to w kolejności alfabetycznej: "Dilbert" tom 21: "Gdy język ciała zawodzi", "Dilbert" tom 22: "Słowa, których wolelibyśmy nie usłyszeć w czasie oceny rocznej", "Drastyczne przypadki", "Kaznodzieja" tom 13: "Alamo", "Miecz nieśmiertelnego" tom 13, "Ranma 1/2" tom 16, "XIII" tom 16: "Operacja Montecristo" oraz "XIII" tom 17: "Skarb Maksymiliana". Do powyższego zestawu należy dodać po dwa wznowienia z serii "Kajtek i Koko" oraz "Thorgal".

Planowane pierwotnie na grudzień dwa odcinki "XIII" mają trafić do sprzedaży już w najbliższy poniedziałek razem z "Dilbertami" i reedycjami "Thorgala". Reszty listopadowych nowości możemy spodziewać się dopiero dwa tygodnie później.

Szersze informacje na temat planów Egmontu znajdziesz oczywiście w Zapowiedziach.
[Jarek Obważanek]nagrody:

środa, 31.10.2007
Medale Gloria Artis dla twórców "Fantastyki"

Z okazji 25-lecia pisma "Fantastyka" ("Nowa Fantastyka") minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski wręczył wczoraj medale Zasłużony Kulturze "Gloria Artis" i odznaczenia "Zasłużony dla Kultury Polskiej" wybitnym twórcom związanym z miesięcznikiem.

Srebrne medale "Gloria Artis" otrzymali: miesięcznik "Fantastyka" i "Nowa Fantastyka" w 25. rocznicę powstania pisma; Maciej Parowski - szef działu literatury polskiej od początku istnienia pisma, w latach 1992-2003 redaktor naczelny, pisarz i krytyk literacki oraz Lech Jęczmyk - szef działu literatury zagranicznej, w latach 1990-2002 redaktor naczelny, krytyk literacki, tłumacz i felietonista.

Wśród nagrodzonych brązowym medalem "Gloria Artis" znalazł się Jacek Rodek - związany z miesięcznikiem od początku jego istnienia, szef działu zagranicznego, zastępca redaktora naczelnego w latach 1983-1991, redaktor naczelny "Komiksu-Fantastyki" (1987-1991), wydawca.

Warto przypomnieć, że na stronach "Komiksu-Fantastyki" (a od 1990 - "Komiksu") zadebiutowały polskie edycje serii "Rork", "Yans", "Wieczna wojna" czy "W poszukiwaniu Ptaka Czasu".

"Fantastyka" to miesięcznik poświęcony literaturze, plastyce, kinu, nauce i społecznym zjawiskom z kręgu szeroko rozumianej fantastyki (SF, fantasy, horror), wydawany od 1982 r. (od 1990 r., po usamodzielnieniu się zespołu redakcyjnego i zmianie wydawcy, jako "Nowa Fantastyka").
[opr. na podst. strony MKiDN]


konkursy:

wtorek, 30.10.2007
Komiks o tematyce integracyjnej

Fundacja Dzieciom "Zdążyć z Pomocą" ogłasza Ogólnopolski Konkurs na Komiks i Scenariusz Komiksu "DajęRadę" o tematyce integracyjnej. Patronat honorowy nad konkursem objął Henryk Jerzy Chmielewski.

Główne cele konkursu to zainspirowanie do poszukiwań szkolnych i uczelnianych sytuacji groteskowych związanych z niepełnosprawnością oraz wypromowanie indywidualnych talentów artystycznych.

Prace będą oceniane:

 • w dwóch grupach: licealiści i studenci,
 • w dwóch kategoriach: komiks i scenariusz komiksu.

Pełen regulamin konkursu znajdziesz tutaj.

Fundacja Dzieciom "Zdążyć z Pomocą" od 1998 r. realizuje własny Program "Zdążyć z Pomocą". W ramach tego Programu wspiera ponad 4000 dzieci z porażeniem mózgowym, retinopatią, dystrofią mięśniową, wodogłowiem i chorobami nowotworowymi. Pochodzą one z najuboższych rodzin ze wszystkich regionów Polski. W 2006 roku fundacja skierowała 2012 dzieci na kosztowne operacje i długotrwałą rehabilitację w kraju i za granicą. W tym roku ich liczba będzie znacznie większa.
[opr. na podst. materiałów organizatora]


zapowiedzi:

poniedziałek, 29.10.2007
13 Wilq z kalendarzem

Premiera trzynastego odcinka "Wilqa" planowana jest na 1 grudnia. Po raz drugi w historii tej serii wydawnictwo będzie podzielone na dwie części (sprzedawane w komplecie).

Część pierwsza, zatytułowana "Morderczy bluszcz na przednim siedzieniu", będzie klasycznym wilqowym komiksem z tradycyjnym gościnnym występem detektywa Salwatora.

Natomiast część druga, "Mordercze 12 miesięcy na przednim siedzeniu", to wykonany z zabójczą dezynwolturą dokument ścienny zawierający daty wszystkich dób z całego roku 2008 z wyszczególnieniem najmniej ważnych świąt. Stronę artystyczną projektu stanowić będzie 12 okładek komiksów z zaplanowanej przez wydawnictwo BM VISION na przyszły rok serii: "Mistrzowie komiksu - Mistrz jest tylko jeden".
[opr. na podst. materiałów wydawcy]

Specjalny promocyjny mix przygotowany w oparciu o album "Mordercze 12 miesięcy na przednim siedzeniu".


filmy:

poniedziałek, 29.10.2007
Premiera "300" na DVD i konkurs

W piątek 26 listopada do sprzedaży trafiło dwupłytowe wydanie specjalne filmu "300" na DVD. Adaptację komiksu Franka Millera wyreżyserował Zack Snyder ("Świt żywych trupów") do scenariusza napisanego razem z Kurtem Johnstadem.

W filmie występują: Gerard Butler ("Upiór w Operze") jako król Leonidas, Lena Headey ("Nieustraszeni Bracia Grimm") jako królowa Gorgo, David Wenham ("Władca Pierścieni") jako Dilios oraz Rodrigo Santoro ("Aniołki Charliego - Zawrotna szybkość") w roli króla Persów - Kserksesa.

Wśród dodatków w dwupłytowym wydaniu znalazły się:

 • sceny dodatkowe z garbatym zdrajcą oraz nigdy wcześniej niepokazywani gigantyczni wojownicy;
 • Frank Miller i jego wizja filmu;
 • "300 spartan - prawda czy fikcja?" - szokująca odsłona życia Spartan;
 • "Kim byli Spartanie?" - Jak aktorzy stworzyli świat bohaterów opierając się na zwyczajach życia Spartan;
 • Na planie - wyprawa za kulisy z obsadą i twórcami filmu;
 • Komentarz reżysera Zacka Snydera.

"300" to pełna energii i tragizmu opowieść o bitwie pod Termopilami w 480 roku p.n.e., podczas której król Spartan Leonidas wraz z trzystoma wojownikami stawił czoła ogromnej armii perskiej pod wodzą króla Kserksesa. Spartanie walczyli do ostatniego żołnierza, a ich odwaga i męstwo stały się wzorem dla wszystkich Greków, inspirując ich do zjednoczenia się i wspólnego odparcia Persów. To epicki obraz o odwadze, namiętności, umiłowaniu wolności oraz poświęceniu, które kierowały czynami bohaterskich spartańskich wojowników podczas jednej z najsłynniejszych bitew w historii świata.
[opr. na podst. materiałów dystrybutora]

Dystrybutor filmu, Galapagos, ufundował dla czytelników WRAK-a dwie nagrody - każda w formie filmu "300" na DVD i koszulki. Aby wziąć udział w konkursie wystarczy odpowiedzieć na pytanie: jak nazywał się zdrajca, który wskazał Persom ścieżkę prowadzącą na tyły wojsk greckich?

Odpowiedzi należy przesyłać na ten adres do 1.11.2007 włącznie w temacie listu wpisując "300 na DVD - konkurs".
[Jarek Obważanek]


wrak:

sobota, 27.10.2007
Buła na start!

Autorem nowego rysunku na stronie tytułowej WRAK-a jest Mieczysław Fijał, zdobywca nagrody publiczności w konkursie Świata Komiksu i Tenbitu w 2001 roku. Ilustracja przedstawia Detektywa Bułę, bohatera wyróżnionego wówczas komiksu humorystycznego "Kto ukradł dziadka?". Na Gildii możesz przeczytać w całości "Opowieść o herosie", inną zabawną pracę Fijała, a na Alei Komiksu fragment "Podarunku dla Lubawy", komiksu wyróżnionego w konkursie na kontynuację "Kajka i Kokosza". Jednak rysownik nie ogranicza się do historii wesołych - na potrzeby antologii "Człowiek w probówce" do scenariusza Jakuba Marcaka zrealizował ponury komiks o klonowaniu.

Tutaj możesz obejrzeć poprzednie ekrany tytułowe WRAK-a autorstwa Tomasza "Asu" Pastuszki, Karola "KRL-a" Kalinowskiego, Clarence'a Weatherspoona czy Artura Ruduchy.
[Jarek Obważanek]


zapowiedzi:

piątek, 26.10.2007
Aktualizacja planów Timofa

Według najnowszych informacji prosto od Timofa i cichych wspólników premiera "Butów" przesunie się na listopad. W grudniu możemy spodziewać się "Bi-bułki", drugiego "Likwidatora Alternative" oraz szóstej części "Domu Żałoby". Na przełomie stycznia i lutego "Dampc i anioł", w lutym druga "Alicja", w marcu "Dampc i Zbrożek"oraz druga część "Ołtsajders". Jest też szansa na "Z piekła rodem" w marcu i "The Last Lonely Saturday" między grudniem a kwietniem. Dodatkowe informacje na temat planów Timofa znajdziesz w Zapowiedziach.
[Jarek Obważanek]


sklepy:

czwartek, 25.10.2007
Ostatnio wydane

"Thorgal" tom 30: "Ja, Jolan"
Tytuł oryginału: Moi, Jolan
Scenariusz: Yves Sente
Rysunki: Grzegorz Rosiński
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 10.2007
Wydawca oryginału: Le Lombard
Data wydania oryginału: 10.2007
Liczba stron: 48
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka i twarda (dwa wydania)
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 22,90 zł (oprawa miękka), 29,90 zł (oprawa twarda)
ID: 1742
W poprzednim albumie syn Thorgala, Jolan, obiecał, że zostanie uczniem, a może nawet niewolnikiem istoty z międzyświata, Manthora. Choć ten nie jest ani bogiem, ani człowiekiem, jego potęga dorównuje mocy mieszkańców niebios. Jolan żegna się z Thorgalem i rusza na służbę do półboga. Jednak rzecz się komplikuje. Aby zasłużyć na przebywanie w pałacu Manthora, Jolan musi przejść szereg prób, a po drodze zmierzyć się również z innymi kandydatami, którzy z własnej woli postanowili zostać sługami Manthora.

Album kończący cykl poświęcony Thorgalowi, jest jednocześnie pierwszym z nowej serii - z Jolanem w roli głównej. Przygody młodego bohatera zapowiadają się interesująco - autorzy wyznaczyli Jolanowi cel, ukazali jego wrogów i przyjaciół, a nawet poszerzyli mityczno-religijny świat Thorgala, by przygody Jolana nabrały nowego wymiaru. W tomie 30. wyjaśniona zostaje też jedna z największych tajemnic serii!
[Egmont Polska]


zapowiedzi:

czwartek, 25.10.2007
Przecieki z Egmontu

Załoga Komikslandii w swoim newsletterze ujawniła kilka informacji na temat planów Egmontu na przyszły rok. Według nich w ramach kolekcji Mistrzowie komiksu ma się ukazać "Hard Boiled" Franka Millera i Geofa Darrowa. Natomiast w kolekcji Plansze Europy możemy się spodziewać następujących serii: "Giuseppe Bergman" Milo Manary, "Léon la came" Sylvaina Chometa (scenariusz) i Nicolasa de Crécy (rysunki) oraz "Towarzysze Zmierzchu" ("Les compagnons du crépuscule") François Bourgeona. Ponadto w planach Egmontu jest cykl "Arq" Andreasa i jakis komiks o Batmanie.
[Jarek Obważanek]


pobocza:

czwartek, 25.10.2007
Kolejne książeczki ze Snoopym

W ubiegłym tygodniu nakładem Naszej Księgarni ukazały się kolejne dwie książeczki z mądrościami życiowymi Snoopiego, jednego z bohaterów "Fistaszków" Charlesa M. Schulza: "Snoopy i kwestia przyjaźni" oraz "Snoopy i porady życiowe" (okładki obok). Książeczki w kieszonkowym formacie 15 x 15 cm i twardej oprawie mają po 96 stron i kosztują 21,90 zł.

Pierwsze dwa tomiki z tej serii, "Snoopy i kwestia stylu" oraz "Snoopy i sprawy życiowe", Nasza Księgarnia wydała w lutym.

Podczas trwających już 11. Targów Książki w Krakowie będzie można zdobyć autograf i porozmawiać z tłumaczem serii, Michałem Rusinkiem. Na stoisku Naszej Księgarni (B 26) ma pojawić się w sobotę 27 października o godzinie 14:00. Targi odbywają się w hali wystawienniczej przy ul. Centralnej 41a.

Ponadto w ten sam weekend odbędą się dwa ostatnie spotkania ze Snoopym w EMPiKach. W programie zabawy z dziećmi, gry oraz konkursy z nagrodami:

 • sobota 27 października, godzina 15:00, Kraków, Megastore, Rynek Główny 5
 • niedziela 28 października, godzina 15:00, Katowice, Megastore Silesia, ul. Chorzowska 107

[Jarek Obważanek]


zapowiedzi:

sobota, 20.10.2007
Okładki Ladidy

 

Wydawnictwo Ladida Books nadesłało robocze wersje okładek komiksów, które zamierza wprowadzić na polski rynek w najbliższym czasie. Są to w kolejności alfabetycznej: "Col-Dee" Jordana Crane'a, "Józef" Nicolasa Robela oraz "Niewinny pasażer" Martina toma Diecka.
[Jarek Obważanek]


 

prasa:

sobota, 20.10.2007
"Przekrój" w hołdzie Tytusowi

Redakcja "Przekroju" postanowiła uczcić 50. urodziny Tytusa de Zoo za pomocą okolicznościowych komiksów. W numerze 42/2007 z 18 października swój rysunkowy hołd dla szympansa złożyli: Wilhelm Sasnal, Przemysław Truściński, Agata "Endo" Nowicka, Jacek Frąś, Marek Raczkowski, Tomasz Leśniak z Rafałem Skarżyckim, Krzysztof Gawronkiewicz z Dennisem Wojdą oraz Marcin Maciejowski. Dodatkowo na stronie "Przekroju" można znaleźć inny komiks Truścińskiego i rozszerzenie historyjki Maciejowskiego.

Pierwszą publikację na 50-lecie Tytusa przygotowali organizatorzy MFK w Łodzi. Zbiór zatytułowany po prostu "Antologia" ukazał się równo dwa tygodnie temu. Więcej informacji na jego temat znajdziesz w tym miejscu.
[Jarek Obważanek]


zapowiedzi:

wtorek, 16.10.2007
Wojewódzki i Figurski w komiksie

przykładowa plansza

W najbliższy poniedziałek nakładem wydawnictwa Gruner+Jahr Polska ma ukazać się komiks "Najczwartsza RP. Antylista Prezerwatora". Jego bohaterami są autentyczne osoby - Kuba Wojewódzki i Michał Figurski - działający w duecie na falach Antyradia. Scenariusz komiksu napisał Tobiasz Piątkowski, a rysunki wykonał Przemysław Truściński.

Wraz z Wojewódzkim i Figurskim wyruszysz w pełną przygód podróż w oparach absurdu. A wszystko to rozgrywało się będzie w bliskich nam realiach, choć w odległej przyszłości. Politycy, gwiazdy sceny muzycznej, aktorzy, bywalcy kronik towarzyskich - nikt z nich nie może czuć się już bezpieczny.

Kto powinien się bać? Kogo wezmą na tapetę? Komu pokażą, gdzie jego miejsce? Z kim spędzą noc? O kim powiedzą za dużo?
[opr. na podst. materiałów wydawcy]


sklepy:

czwartek, 11.10.2007
Wydane na XVIII MFK

"Alma. White album"
Scenariusz: Michał Gałek i Mariusz Zabdyr
Rysunki: Mariusz Zabdyr
Wydawca: Atropos
Data wydania: 10.2007
Liczba stron: 132
Format: 18,1 × 25,5 cm
Oprawa: twarda, skóra z tłoczeniem
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Nakład: 50 egz.
Cena: 69,00 zł
ID: 1703*

Opis wydawcy:

Publikacja ma charakter typowo kolekcjonerski. 50 numerowanych, odręcznie sygnowanych egzemplarzy, oprawionych w skórzaną, tłoczoną oprawę. Oprócz indywidualnego numeru i nowej okładki, komiks zawiera 16 dodatkowych stron. Są to niepublikowane dotychczas szkice postaci i plansz, sceny usunięte oraz galeria zaprzyjaźnionych twórców: Arkadiusza Klimka, Tomasza Piorunowskiego, Tomasza Jędrzejowskiego, Karola „KRLa” Kalinowskiego, Nikodema Cabały, Dagmary Matuszak, Łukasza Mendla, Tomasza Leśniaka i Michała „Śledzia” Śledzińskiego.
[pArt Studio]


"Alois Nebel" tom 1: "Biały Potok"
Tytuł oryginału: Bílý Potok
Scenariusz: Jaroslav Rudiš
Rysunki: Jaromír 99
Tłumaczenie: Michał Słomka
Wydawca: Zin Zin Press
Data wydania: 10.2007
Wydawca oryginału: Labirynt
Data wydania oryginału: 2003
Liczba stron: 96
Format: 165 x 230 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 29,90 zł
ID: 1704*

 

Recenzja

Opis wydawcy:

Alois Nebel to urodzony w połowie XX w. czeski (właściwie czechosłowacki) kolejarz, zamiłowany kolekcjoner i czytelnik rozkładów jazdy, których opasłe tomy zalegają w dość nietypowym miejscu w jego domu. Ich lektura przynosi mu duchową równowagę i ukojenie. Nebel pochodzi z kolejarskiej rodziny, na kolei pracował jego dziad i ojciec. To postać wielce specyficzna, oryginał, które wiele lat życia poświęcił pracy na niewielkiej stacji Biały Potok, na czesko-niemiecko-polskim pograniczu. Posiada zdolność oglądania i oceniania świata z perspektywy "kolejowej filozofii", nieraz też odgrzebuje w pamięci pociągi z przeszłości, które jawią się realne niczym czeskie piwo. Połączenie wątków realistycznych i fantastycznych stanowi istotę opowieści o Aloisie Neblu.

Cykl graficznych opowieści o tym niebywale oryginalnym kolejarzu stanowi dzieło na najwyższym poziomie literackim i graficznym. Klimat komiksu i jego tematyka bliskie są czeskiej tradycji literacko-filmowej; "Pociągów pod specjalnym nadzorem", oscarowego filmu Jiriego Menzla na podstawie prozy Bohumila Hrabala. Scenarzysta trylogii podkreśla, iż linie kolejowe to symbol i tradycja wspólna dla całej kultury europejskiej. Początkowo to kolej połączyła kraje i narody, stając się zaczątkiem budowania wspólnej Europy.

Trylogia "Alois Nebel" została opublikowana przez praski Labyrint w latach 2003-2005 i odniosła olbrzymi sukces na niewielkim czeskim rynku komiksowym. Autorem scenariusza jest Jaroslav Rudiš, znakomity pisarz, autor wydanej niedawno w Polsce powieści "Niebo pod Berlinem", a millerowske w stylu rysunki wykonał Jaromír 99, grafik (twórca m.in. oprawy graficznej filmu "Samotni"), muzyk i autor tekstów piosenek.
[Zin Zin Press]


"Arena Komiks": "Antologia" (2)
Okładka: Tomasz Leśniak
Wydawca: Łódzki Dom Kultury
Data wydania: 10.2007
Liczba stron: 32
Format: 16 x 24 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 14,00 zł
ID: 1705
"Antologia" wydana z okazji 50-lecia Tytusa, Romka i A'Tomka. Autorzy komiksów i rysunków: Jakub Wiejacki, Przemysław Truściński, Adrian Madej, Andrzej Gręźlikowski, Tomasz Niewiadomski, Ryszard Dąbrowski, Rafał Szłapa, Robert Olesiński, Kuba Gruszczyński, Robert Trojanowski, Jakub "Tiall" Syty, Bartosz Sztybor, Piotr Nowacki, MoTs, Tomasz Piorunowski, Piotr Kasiński, Tomasz Tomaszewski, Daniel Gembus, Nikodem Cabała, Artur Ruducha, Marek Regner, Jarosław Zieliński, Paweł Płóciennik, Paweł Pyzik, Przemysław Paliwoda, Mariusz Zabdyr, Łukasz Ryłko.


"B5 Magazyn Komiksowy" nr 3
Redaktor naczelny: Paweł Sambor
Okładka: Jarosław Zieliński
Wydawca: Radomskie Zakłady Komiksowe "Włócznik" (brak ISSN)
Data wydania: 10.2007
Liczba stron: 114
Format: 16,5 x 23,5 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 15,00 zł
ID: 1706


"Bears of War": "1st Round"
Scenariusz: Michał "Śledźu" Śledziński
Rysunki: Michał "Śledźu" Śledziński
Wydawca: Timof i cisi wspólnicy
Data wydania: 10.2007
Liczba stron: 20
Format: 15 x 21,2 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: specjalistyczne
Nakład: 500 egz.
Cena: bezpłatny
ID: 1707
Zbiór prac Śledzia, przede wszystkim z bloga Bears of War, na którym autor rozprawia się ze swoją fascynacja grą "Gears of war", ale nie tylko z nią.
[Timof i cisi wspólnicy]


"Black Hole"
Scenariusz: Charles Burns
Rysunki: Charles Burns
Tłumaczenie: Wojciech Góralczyk
Wydawca: Kultura Gniewu
Data wydania: 10.2007
Wydawca oryginału: Kitchen Sink Press, Fantagraphics Books
Data wydania oryginału: 1995-2004
Liczba stron: 352
Format: 17,1 x 24,3 cm
Oprawa: twarda z obwolutą
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 84,90 zł
ID: 1708
Komiks legenda. Powstawał przez ponad 10 lat i najpierw ukazywał się w zeszytach. Powstało ich 12, a każdy kolejny wyczekiwany był z coraz większą niecierpliwością. Każdy kolejny spotykał się też z uznaniem ze strony krytyków i czytelników. Zanim seria dobiegła końca jej autor - Charles Burns, twórca m.in. wydanego w Polsce przez wydawnictwo Post znakomitego "El Borbaha" - miał na koncie wiele nominacji i prestiżowych nagród. "Black Hole" to rozgrywająca się w latach 70. historia grupy nastolatków z Seattle. Szaleje wśród nich dziwna zaraza, która objawia się niezwykłymi, często przerażającymi mutacjami i deformacjami. Plaga dotyka jednak tylko tych, którzy rozpoczęli życie seksualne. Niepokojąca, mroczna atmosfera, niebanalni bohaterowie i artystyczne mistrzostwo Burnsa uczyniły z "Black Hole" jeden z najsłynniejszych komiksów ostatnich lat.
[Kultura Gniewu]


"Chicanos" tom 1: "Biedna, brzydka i do tego detektyw"
Tytuł oryginału: Pobre, fea y detective
Scenariusz: Carlos Trillo
Rysunki: Eduardo Risso
Tłumaczenie: Bogusław Wojdylak
Wydawca: Sutoris
Data wydania: 10.2007
Wydawca oryginału: Norma
Data wydania oryginału: 12.2005
Liczba stron: 100
Format: 20,8 x 29,5 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 29,90 zł
ID: 1709*
Alejandrina Jolanda Jalisco nie jest typowym detektywem, a już na pewno nie przypomina tych znanych z seriali. Nie nosi prochowca jak Colombo ani starannie pielęgnowanych wąsów Herkulesa Poirota. Brak jej też charakterystycznego lizaka porucznika Kojaka. Alejandrinę wyróżnia coś innego - jest najbrzydszym prywatnym detektywem w całym mieście i co rusz pakuje się w poważne tarapaty: czy to narażając się groźnemu mafiosowi, niejakiemu panu Walkenowi, czy innym razem zostając niesłusznie oskarżoną o morderstwo swojego niedoszłego klienta.

Jolanda jednak nie poddaje się. Mimo trapiącego ją pecha oraz notorycznie pustego portfela, zapamiętale stawia czoło przeciwnościom losu. Niełatwy jest bowiem los Chicany w pełnym Gringos Nowym Jorku.
[Sutoris]


"City Stories" nr 2: "Łódzkie legendy pamięci Księżego Młyna"
Wydawca: Łódzki Dom Kultury
Data wydania: 10.2007
Liczba stron: 128
Format: 19 x 24 cm
Oprawa: miękka z trójwymiarowym obrazkiem
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: specjalistyczne
Nakład: 1500 egz.
Cena: 39,00 zł
ID: 1710*
Flipbook wydrukowany w dwóch wersjach językowych - po jednej stronie albumu teksty są po polsku, a po drugiej po angielsku.

Spis treści:

 • "Łódzka legenda" - scen. i rys. Jenika Ioffreda i Tomasz Tomaszewski
 • "Księży Młyn" - scen. Robert Olesiński, Paweł Marszałek, rys. Warren Hutchison
 • "Kolekcjoner" - scen. i rys. Michał Będkowski, Tom Humberstone
 • "Cztery pory roku jedno niebo" - scen. i rys. Humayun Mirza, rys. Marek Skotarski
 • "Kisiel po łódzku" - scen. i rys. Tomasz Tomaszewski

"Copyright. Antologia komiksu"
Okładka: Paweł Piechnik
Wydawca: Operahaus
Data wydania: 10.2007
Liczba stron: 96
Format: 15 x 20,8 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 25,00 zł
ID: 1711*
Zbiór prac nadesłanych na Ogólnopolski Konkurs na Komiks ogłoszony w ramach trzeciej edycji Festiwalu Myśli Drukowanej COM.X (Szczecin 2006).

Spis treści:

 • Aleksandra Czubek-Spanowicz (rys.), Maciej Andrysiak (scen.), Opowieść o złodzieju snów
 • Paweł Piechnik, Bez tytułu
 • Jakub Woynarowski, Kolonia karna
 • Daniel Gutowski (rys.), Tomasz Kontny (scen.), Maszyna
 • Marcin Frąckowiak, VHS
 • Arkadiusz Klimek (rys.), Michał Gałek (scen.), Golarz
 • Marek Mosionek, Arkadusa
 • Piotr Nowacki (rys.), Bartosz Sztybor (scen.), Norbert Rybarczyk (kolor), Ciacho kajmakowe
 • Tomasz Zych (rys.), Bartosz Sztybor (scen.), Don Vicario
 • Cezary Jechowski, Jeden argument za legalizacją
 • Igor Myszkiewicz, Jak wampir
 • Karol Wieczorkiewicz, Monolog
 • Tomasz Bereźnicki (rys.), Piotr Brataniec (scen.), Ostatni dymek
 • Daniel Grzeszkiewicz, ...w temacie aniołów
 • Konrad Wyremski, Pamiętniki szaleńca

"Człowiek Paroovka": "Dorysuj mu wąsy"
Scenariusz: Marek Lachowicz
Rysunki: Marek Lachowicz
Kolory: Tomasz "TJFK" Kuczma
Wydawca: Kultura Gniewu
Data wydania: 10.2007
Liczba stron: 52
Format: 16,4 x 23,5 cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 21,90 zł
ID: 1712*

WRAK POLECA

Recenzja

Podobnie jak w poprzednim albumie, jest to zbiór historyjek. Część z nich znana jest z magazynu "Produkt", jednak teraz przedstawiona będzie w kolorze. Znaczną, acz nie dominującą, część komiksu zajmą historie z udziałem Gangu Wąsaczy, a poza tym powróci między innymi niezapomniany Człowiek Grzyb a także wesoły Czopek Piotrek i jego koledzy z grupy artystycznej. Poza krótszymi (2-3 stronicowymi) historyjkami znalazły się w zeszycie też opowieści dłuższe i spora część z nich jest ze sobą powiązana. Albumu podczas lektury nie trzeba będzie obracać, tak jak to było poprzednio. Tym razem to czytelnika obróci po tym jak zetknie się z pokręconymi pomysłami zawartymi w komiksie "Człowiek Paroovka": "Dorysuj mu wąsy".
[Kultura Gniewu]


"Deduktor"
Scenariusz: Michał Gałek
Rysunki: Marcin Nowakowski
Wydawca: Atropos
Data wydania: 10.2007
Liczba stron: 64
Format: 21,0 x 29,7 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 39,99 zł
ID: 1713
Jesteś w opałach, a twoje fundusze nie pozwalają ci na zatrudnienie detektywa Rutkowskiego? Agencja detektywistyczna "Deduktor" może do najlepszych nie należy, ale za to jest tania. Jej pracownicy Marian, Bart i Charlie podejmą się niemal każdego zadania, bo jak wiemy w kraju lekko nie jest. W pracy pomaga im (choć rozprasza) seksowna sekretarka Ilona, bez której firma już wielokrotnie zostałaby zlicytowana za długi.
[pArt Studio]


"Dom żałoby" część 5
Scenariusz: Dominik Szcześniak
Szkic: Marek Rudowski
Tusz: Hubert Ronek
Wydawca: Timof i cisi wspólnicy
Data wydania: 10.2007
Liczba stron: 28
Format: 17,6 x 25 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne, EMPiK
Nakład: 400 egz.
Cena: 10,00 zł
ID: 1714*
Opis wydawcy:
Tym razem akcja zasadza się pewnej pamiętnej nocy, która wpłynie znacząco na naszych bohaterów i połączy pewien wątek z części 3 z wydarzeniami z części 4. Ojciec i syn, kochanek i kochanka, podwójni agenci kontra podwójni agnci, głupota kontra cwaniactwo. Wszystko na jednym talerzu.
[Timof i cisi wspólnicy]


"Elektra żyje!"
Tytuł oryginału: Elektra Lives Again
Scenariusz: Frank Miller
Rysunki: Frank Miller
Kolory: Lynn Varley
Tłumaczenie:
Wydawca: Mucha Comics
Data wydania: 10.2007
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Data wydania oryginału: 1996
Liczba stron: 80
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 65,00 zł
ID: 1715
Ona nie żyje, powtarza sobie w duchu po raz tysięczny. Umarła w mych ramionach. A kiedy ją później dotknąłem, ostatni raz, kiedy ją w ogóle dotykałem, to już nie była ona, już nie. To było coś zimnego, przeraźliwie zimnego i pustego. Ona nie może żyć.

Ale czy w podmuchach zimowego wiatru nie unosi się jej charakterystyczny zapach? Co, jeśli nie ona, budzi go w najmroczniejszych godzinach nocy, na długo przed świtem, kiedy czuje na języku smak jej potu, koniuszki jego palców wciąż świerzbią go, pobudzone ciepłem jej skóry, a w korytarzach jego pustego, posępnego domu nadal jeszcze słychać perlisty, dźwięczny, tak dobrze mu znany śmiech?

Nie. Ona wiodła żywot zabójczyni i zapłaciła za to najwyższą cenę. Słyszał jak jej serce zamiera, czuł przedśmiertny dreszcz targający jej ciałem... i nie miał najmniejszych wątpliwości, że umarła. Odeszła na zawsze.

Wkrótce jednak granica pomiędzy rzeczywistością, a koszmarem zaczyna się zacierać. Jak może dłużej ignorować to co dzieje się wokół niego? Jak może temu przeczyć, czy próbować się tego wypierać? To ona... jej paznokcie wpijające się w skórę na jego plecach, jej ramiona oplatające jego ciało, jej usta dotykające jego ust, pełne namiętności, miłości i nienasycenia, a gdzieś tam, w głębi zmysłowego ciała atakującej go zapamiętale istoty, znajomym rytmem bije jej serce.

Martwa czy żywa, tak czy owak, powróciła.
[Mucha Comics]


"Gabriel Alfons" część 1 "Romeo i Julian"
Scenariusz: Paweł Płóciennik, Tomasz Płóciennik
Rysunki: Paweł Płóciennik
Wydawca: Szavel Inc. (brak ISBN)
Data wydania: 10.2007
Liczba stron: 12
Format: 14,9 x 21 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały (ksero)
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 2,00 zł
ID: 1716*
Komiks o osiedlowym alfonsie i jego psie Tupaku. Jego poprzednie przygody publikowane były w magazynie "Jeju" i przy okazji projektu "Comics Invaders".


"Grzegorz Rosiński. Wystawa retrospektywna"
Wydawca: Łódzki Dom Kultury
Data wydania: 10.2007
Liczba stron: 24
Format: 14,8 x 21 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: własna
Cena: 17,00 zł
ID: 1717*
Katalog wystawy Grzegorza Rosińskiego w ŁDK.


"Insekt"
Scenariusz: Arkadiusz Lorenz
Rysunki: Arkadiusz Lorenz
Wydawca: Studio Domino
Data wydania: 10.2007
Liczba stron: 52
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier:
Druk: czarno-biały, 4 strony kolor
Cena: 19,95 zł
ID: 1718


"Inu-Yasha. Baśń z feudalnych czasów" tom 10
Scenariusz: Rumiko Takahashi
Rysunki: Rumiko Takahashi
Tłumaczenie: Monika Nowakowska
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 10.2007
Wydawca oryginału: Shogakukan, Inc.
Data wydania oryginału: 1999
Liczba stron: 184
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 17,00 zł
ID: 1719
Akcja tej mangi fantasy rozgrywa się w dwóch przestrzeniach czasowych: feudalnej, samurajskiej i współczesnej, XXI-wiecznej Japonii. Główna bohaterka Kagome i demon Inu-Yasha wciąż znajdują się w przeszłości. Docierają do wsi i jaskini, w której narodził się klejnot Shikon. Tuż za nimi przybywają tam również Naraku i tępicielka Sango. Naraku, okłamawszy Sango, wykorzystuje ją w celu zdobycia klejnotu na własność. Szykuje się zacięta walka.

Jak wybrną z tej skomplikowanej sytuacji bohaterowie? Czy uda im się odzyskać klejnot Shikon? Czy Sango przejrzy na oczy, kim naprawdę jest Naraku?
[Egmont Polska]


"Jestem legendą"
Tytuł oryginału: I Am Legend
Scenariusz: Steve Niles
Rysunki: Elman Brown
Tłumaczenie: Michał Bochenek
Wydawca: Egmont Polska
Kolekcja: Obrazy grozy
Data wydania: 10.2007
Wydawca oryginału: Idea and Design Works, LLC
Data wydania oryginału: 11.2003
Liczba stron: 248
Format: 17,8 x 26,8 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 69,00 zł
ID: 1720*
Album jest adaptacją powieści legendy amerykańskiego horroru Richarda Mathesona pod tym samym tytułem.

Główny bohater, Robert Neville, jest ostatnim człowiekiem w świecie opanowanym przez wampiry. Zabarykadowany w swoim domu, obwieszonym czosnkiem i lustrami, zmaga się z samotnością i strachem. By przetrwać, musi się bronić. Postanawia drogo sprzedać swoje życie. Postanawia stać się legendą.

Książka ukazała się w USA w 1954 roku, jako trzecia powieść Mathesona, i razem z debiutanckim opowiadaniem "Zrodzony z męża i niewiasty" przyniosła autorowi uznanie i rozgłos. Od tamtej pory Matheson napisał kilkadziesiąt książek, opowiadań, scenariuszy filmowych i telewizyjnych, między innymi scenariusze amerykańskiej "Strefy zmroku". Powieść była już dwukrotnie ekranizowana.

Za adaptację komiksową odpowiedzialni są: zaczynający tym tomem przygodę z komiksem Elman Brown i scenarzysta Steven Niles, który w Ameryce został nazwany mistrzem nowoczesnego komiksowego horroru. Niles współpracował już z takimi legendami opowieści obrazkowych, jak Bernie Wrightson, Bill Sienkiewicz, Richard Corben czy Ted McKeever. Polscy czytelnicy mogli go poznać, czytając "30 dni nocy" czy utrzymaną w podobnym klimacie "Abrę makabrę".
[Egmont Polska]


przykładowe plansze

"Jeż Jerzy" tom 7: "Człowiek z blizną"
Scenariusz: Rafał Skarżycki
Rysunki: Tomasz Leśniak
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 10.2007
Liczba stron: 48
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 22,90 zł
ID: 1721
Wielki powrót Jeża Jerzego! Bohater na deskorolce, nienawidzący skinów i moherowych beretów, tym razem ma nie lada orzech do zgryzienia. Zostaje wynajęty jako zawodowy morderca! A że zawsze robi dobrą minę do złej gry, tym razem również próbuje stanąć na wysokości zadania, szczególnie że jego mocodawcami są bardzo nieprzyjemni ludzie, którzy nie znoszą sprzeciwu. Jak zwykle komiks o Jeżu jest pełen akcji i humoru, a przede wszystkim całkowicie obca mu jest zatruwająca nasze codzienne życie poprawność polityczna! Rozrywka na najwyższym poziomie.
[Egmont Polska]


"Josephine" - wydanie kolekcjonerskie
Scenariusz: Clarence Weatherspoon
Rysunki: Clarence Weatherspoon
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 10.2007
Liczba stron: 124
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: twarda
Papier:
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 29,90 zł
ID: 1722


"Katalog wystawy konkursowej 18. MFK w Łodzi"
Wydawca: Łódzki Dom Kultury
Data wydania: 10.2007
Liczba stron: 168
Format: 16 x 24 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy i czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 17,00 zł
ID: 1723


"Komiks polski - mistrzowie i ich dzieła"
Wydawca: Łódzki Dom Kultury
Data wydania: 10.2007
Liczba stron: 72
Format: 21 x 30 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały + kolorowa wkładka
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 15,00 zł
ID: 1724
Zbiór referatów nadesłanych na 7. sympozjum komiksologiczne.


"Kolektyw" nr 2
Redaktor naczelny:
Okładka:
Wydawca: netKOLEKTYW
Data wydania: 10.2007
Liczba stron:
Format: 17 x 24,3 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: własna, sklepy specjalistyczne
Cena: 9,00 zł
ID: 1725


"Likwidator nad Rospudą"
Scenariusz: Ryszard Dąbrowski
Rysunki: Ryszard Dąbrowski
Wydawca: Zielony Front
Data wydania: 10.2007
Liczba stron: 52
Format: 21 x 29,7 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 21,00 zł
ID: 1726*
W albumie wyłącznie nowy, niepublikowany materiał.

Komiks można kupić bezpośrednio od autora.


"Marzi" tom 1: "Dzieci i ryby głosu nie mają"
Tytuł oryginału: Petite carpe. Sur la terre comme au ciel
Scenariusz: Marzena Sowa
Rysunki: Sylvain Savoia
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 10.2007
Wydawca oryginału: Dupuis
Data wydania oryginału: 06.2005, 04.2006
Liczba stron: 96
Format: 17,3 x 23 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 35,00 zł
ID: 1727*

 

Recenzja

Opowieść o Polsce lat 80. widzianej oczami kilkuletniej dziewczynki. Niepowiązane fabularnie historie ukazują świat, którego logikę narzuca wola przetrwania. Kolejki, zapisy na towary, zakupy na zapas, zabawy dzieci, pielgrzymka papieża, czołgi na ulicach. Nie ma tu wielkiej polityki, martyrologii ani sentymentalizmu, jest natomiast szczerość w portretowaniu postaci i relacji rodzinnych oraz dbałość o szczegóły.

"Marzi" odwołuje się do emocji i wspomnień czytelników. Trafia do starszych i bardzo młodych. Pierwszym uzmysławia, ile się w Polsce zmieniło, drugim opowiada, jak było.

Marzena Sowa mieszka i pracuje we Francji oraz w Belgii. "Marzi" powstała z myślą o czytelnikach nieznających realiów PRL i mimo dużych barier społeczno-kulturowych została na rynku frankofońskim ciepło przyjęta przez krytykę.

Polskie wydanie zawiera dwa pierwsze tomy oryginalnej edycji.
[Egmont Polska]


"Morfołaki"
Scenariusz: Nikodem Skrodzki
Rysunki: Mateusz Skutnik
Wydawca: Timof i cisi wspólnicy
Data wydania: 10.2007
Liczba stron: 344
Format: 18,2 x 25,1 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne, EMPiK
Nakład: 200 egz.
Cena: 60,00 zł
ID: 1728
Zebrane w jednym albumie wszystkie historie Morfołaków. Do tego bestiariusz, szkice i scenariusze niezrealizowanych historii.
[Timof i cisi wspólnicy]


"Niebezpieczny Kurczak & ukryte moce!!"
Scenariusz: Filip "Fil" Wiśniowski
Rysunki: Filip "Fil" Wiśniowski
Wydawca: F-Grafica (brak ISBN)
Data wydania: 10.2007
Liczba stron: 24
Format: 12,4 x 12,6 cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 10,00 zł
ID: 1729*
Historyjka o kurczaku, który występował już w serii "Ciach bajera" czy "Termos Invaders". Tym razem jest to dłuzsza opowieść, w której Niebezpieczny Kurczak traci swoją nadsiłę i wyrusza w poszukiwaniu mocy.
[Filip "Fil" Wiśniowski]


"Niewinne dzieci"
Scenariusz: Bartosz Kurc
Rysunki: Maciej Pałka, Hubert Ronek, Aleksandra Spanowicz, Olaf Ciszak, Sylwia Restecka, Janusz Ordon, Marcin Nowakowski
Wydawca: Timof i cisi wspólnicy
Data wydania: 10.2007
Liczba stron: 56
Format: 17,6 x 25,2 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: czarno-biały i kolorowy
Nakład: 200 egz.
Cena: 25,00 zł
ID: 1730
Antologia komiksów opowiadających historie o dzieciach oparte na rzeczywistych wydarzeniach, które wielu z nas zna doskonale z prasy. O chłopcu na krze, o pijanej matce i jej głodnych synach oraz wiele innych. Antologia zawiera komiksy społeczne.
[Timof i cisi wspólnicy]


"Pan Śmierć i dziewczyna"
Scenariusz: Max Andersson
Rysunki: Max Andersson
Tłumaczenie: Wojciech Góralczyk
Wydawca: Kultura Gniewu
Data wydania: 10.2007
Liczba stron: 84
Format: 21 x 29,7 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: czarno-biały i kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 34,90 zł
ID: 1731
Pan Śmierć - były telewizyjny gwiazdor zepchnięty na margines i zapomniany; Candy - młoda dziewczyna uciekająca przed swoim mężem, który multiplikuje się przy pomocy wągrów i spermy; narządy wewnętrzne - zbuntowane przeciwko swoim właścicielom i marzące o wolności. To tylko niektóre z postaci, które spotkasz w komiksie "Pan Śmierć i dziewczyna".

Najnowszy album Maxa Anderssona, twórcy kultowego "Pixy", to zbiór komiksowych nowel, które powstawały na przestrzeni kilkunastu lat i stanowią doskonałą prezentację wyjątkowego talentu tego szwedzkiego twórcy. Ukazywały się one w rozmaitych tytułach prasowych a także w "Death & Candy", autorskiej serii Anderssona, publikowanej przez słynne amerykańskie wydawnictwo Fantagraphics.

Podobnie jak w "Pixy", autor uważnie przygląda się naszemu światu, a swoje obserwacje zamienia w niezwykłe komiksy. Pełne krytycyzmu, groteski, czarnego humoru i niepokojących wniosków dotyczących współczesnego człowieka. Fantastyczna wyobraźnia, zaskakujące gry skojarzeń i niebanalni bohaterowie, czynią z twórczości Anderssona zjawisko wyjątkowe.
[Kultura Gniewu]


"Perły. Pod papugami"
Scenariusz: Konrad Papuga
Rysunki: Konrad Papuga
Wydawca: Timof i cisi wspólnicy
Data wydania: 10.2007
Liczba stron: 48
Format: 17,5 x 25,0 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Nakład: 200 egz.
Cena: 25,00 zł
ID: 1732
Album zawiera zbiór absurdalnych i niezwykłych historii wymyślonych przez Konrada Papugę, ale jego meritum stanowi czterdziestostronicowa opowieść o frustracji seksualnej, wyuzdaniu i krępujących łańcuchach wykutych przez pruderyjne zachowania społeczne. Autor znany jest z łamów "Chichotu" i "B5".
[Timof i cisi wspólnicy]


"Pragnienie"
Tytuł oryginału: Désir
Scenariusz: Nicolas Mahler
Rysunki: Nicolas Mahler
Wydawca: Ladida Books
Data wydania: 10.2007
Wydawca oryginału: La Pastèque
Data wydania oryginału: 2001
Liczba stron: 96
Format: 14 x 19,5 cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 21,90 zł
ID: 1733

 

Recenzja

Opowieść o próbach zaspokojenia dręczącego pragnienia miłości. To historia samotności i desperackich, czasami komicznych prób znalezienia wymarzonej kobiety. Mahler w oszczędnych rysunkach, często za pomocą kilku kresek, prawie bez słów, pokazuje udręki mężczyzny starającego się podobać. Próby pełne nieporozumień i za każdym razem kończące się emocjonalną katastrofą mają miejsce w barze, na ulicy, przy kiosku z gazetami, a w końcu pod drzwiami sąsiadki, jednym słowem wszędzie.

"Pragnienie" otrzymało w 2002 roku Nagrodę ICOM dla najlepszego niezależnego komiksu:

"Jego ekstremalnie zredukowany, humorystyczny styl potrafi rozbawić, jak i nadaje się do poważnych, psychologicznych, a nawet egzystencjalnych opowieści. W najlepszym przypadku łączy wszystko razem. Tak dzieje się w Pragnieniu. (...) w czterech epizodach Mahler opowiada o samotności, depresji, nadziei na trochę romantyzmu i pożądaniu. Kto jest gotowy dać się wciągnąć w sposób myślenia Mahlera i emocjonalną głębię jego bohatera bez twarzy, będzie szczodrze nagrodzony. Śmiechem, ale nie tylko."
[raport jury Nagrody ICOM, Pragnienie - najlepszy komiks 2002]

Nicolas Mahler (ur. 1969) mieszka i pracuje jako rysownik w Wiedniu. Jego prace publikowane były m.in. przez "Frankfurter Allgemeinen Zeitung", "Le Monde"i "Lapin". Komiksy Mahlera ukazały się w języku angielskim, francuskim i niemieckim, wydane przez renomowane wydawnictwa takie, jak: L'Association, Top Shelf i Reprodukt. Na podstawie jego komiksów powstały filmy rysunkowe prezentowane na licznych międzynarodowych festiwalach filmowych. Za książkę "Das Unbehagen" ("Niepokój") otrzymał w 2006 roku Nagrodę Max-und-Moritz.


"Syberyjskie sny"
Scenariusz: Konstantin Komardin, Hihus, Bella Bojeva, Alim Wielitow, Grzegorz Janusz, Krovostok, Julia Saksonowa
Rysunki: Konstantin Komardin
Tłumaczenie: Paweł Timofiejuk
Wydawca: Timof i cisi wspólnicy
Data wydania: 10.2007
Liczba stron: 96
Format: 17,7 x 25,1 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały i kolorowy
Dystrybucja: specjalistyczne, EMPiK
Cena: 30,00 zł
ID: 1734
Zbiór komiksów jednego z najciekawszych współczesnych twórców komiksowych w Rosji. Polski czytelnik miał okazję zetknąć się z tym twórcą przy okazji ubiegłorocznej antologii "City Stories" nr 1. Autor doskonale czuje się przede wszystkim w klimatach fantastycznych. Mamy tu historie przepełnione uczuciami, ale i zbrodnią; są wizję mrocznej przyszłości i seksualnego wyuzdania. Obok historii jak najbardziej poważnych są też te przepełnione humorem i absurdem.
[Timof i cisi wspólnicy]


"Śmiercionośni"
Scenariusz: Łukasz Ryłko
Rysunki: Łukasz Ryłko
Wydawca: Kultura Gniewu
Data wydania: 10.2007
Liczba stron: 76
Format: 16,4 x 23,2 cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 23,90 zł
ID: 1735
Chłopiec mszczący się za śmierć ulubionego kanarka. Pisarz chcący sprzedać duszę diabłu za odrobinę talentu. Niezwykła kobieta chcąca przeżyć niezapomnianą noc. Detektyw będący na tropie tajemniczych porywaczy. To tylko kilka postaci, których losy przetną się na kartach tego komiksu.

Zabawna, ale także melancholijna opowieść Łukasza Ryłko pełna jest nawiązań do filmu i literatury. Czasem są one wyraźne, czasem sprytnie ukryte, gdzieś na drugim planie. Ich odnajdywanie to tylko jedna z wielu przyjemności płynących z lektury "Śmiercionośnych". Niezwykłą przyjemność sprawia także warstwa graficzna komiksu - świetne, czarno-białe rysunki przypominają najlepsze dokonania klasyków polskiej ilustracji. A na koniec pozostaje jeszcze złożenie w całość puzzli, jakimi są poszczególne rozdziały albumu. Jaki wyłoni się obraz?

"Kara", historia otwierająca komiks Łukasza Ryłki, zdobyła wyróżnienie podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi w 2005 roku. Można ją przeczytać na oficjalnej stronie "Śmiercionośnych".
[Kultura Gniewu]


"Świat Edeny" część 1 i 2
Tytuł oryginału: Le Monde d'Édéna
Scenariusz: Moebius (Jean Giraud)
Rysunki: Moebius (Jean Giraud)
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Kolekcja: Mistrzowie Komiksu. Nowa kolekcja
Data wydania: 10.2007
Wydawca oryginału: Dargaud, Casterman
Data wydania oryginału: 1983, 1988, 1990, 1994, 2001
Liczba stron: 204 + 196
Format: 21,5 x 29,5 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 170,00 zł (łącznie)
ID: 1736
Oryginalna wizja rajskiego świata przyszłości w wykonaniu giganta komiksu - Moebiusa!

Główni bohaterowie, astronauci Stel i Atan, na skutek awarii stacji kosmicznej trafiają na obcą, pustynną planetę. Zwabieni dziwnym światłem, odnajdują gigantyczną piramidę, a wokół niej koczowisko tysięcy istot z różnych ras całej galaktyki. Okazuje się, że nie znaleźli się tu przypadkowo. Czeka ich podróż na legendarną, rajską planetę Edenę, położoną w centrum wszechświata. Nawet nie podejrzewają, w jaki sposób ta podróż ich zmieni. Dotąd uzależnieni od technologii i przez to "bezpłciowi" towarzysze zaczynają się przeistaczać: jeden staje się mężczyzną, a drugi kobietą... Rozłąka na skutek kłótni będzie początkiem niezwykłych przygód, które bohaterowie, chcąc ponownie się spotkać, przeżywają w różnych krainach Edeny.

"Świat Edeny" to fascynująca opowieść o poszukiwaniu własnej tożsamości, o wyrywaniu się ze schematów życia, o przemianie duchowej i fizycznej, która może doprowadzić człowieka na wyższe stadium świadomości. Autor stworzył komiks, który, mieszając elementy klasycznego science fiction z oniryzmem, prowadzi czytelnika znacznie dalej w głąb samego siebie, niż byłaby to w stanie uczynić zwykła, przygodowa opowieść. Jednocześnie w albumie nie brakuje akcji, walki, intryg, potworów, dziwnych światów. To historia znakomicie łącząca elementy przygodowe z walorami intelektualnymi i duchowymi.

Seria wyrosła z bożonarodzeniowego komiksu reklamowego, który Moebius przygotował dla francuskiego producenta samochodów Citroen. Okazało się, że kilkustronicowa reklama rozrosła się do rozmiarów albumu, a potem kilkutomowego cyklu! A wszystko przez logo Citroena, które Moebiusowi skojarzyło się ze statkami kosmicznymi. Zupełnie inny niż przypuszczali właściciele samochodowego koncernu okazał się także wydźwięk dzieła Moebiusa - stało się ono opowieścią negującą pozytywny wpływ rozwoju technologicznego na życie ludzkie.

W edycji polskiej sześć tomów wydania oryginalnego zostało zebranych w dwa woluminy.

Moebius jest także twórcą innych znakomitych cykli, które zostały wydane w Polsce przez Klub Świata Komiksu: legendarnego "Incala" oraz "Feralnego Majora", który przez wiele mediów został uznany za najważniejszy komiks wydany w naszym kraju.
[Egmont Polska]


"Thorgal" tom 8: "Alinoe"
Tytuł oryginału: Alinoë
Scenariusz: Jean van Hamme
Rysunki: Grzegorz Rosiński
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 10.2007
Poprzednie wydanie: Egmont 2002
Wydawca oryginału: Le Lombard
Data wydania oryginału: 1985
Liczba stron: 48
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 29,90 zł
ID: 1737
Thorgal wraz z rodziną postanawia zamieszkać na malutkiej wyspie, gdzie zło świata nie będzie mogło ich dosięgnąć. Jednak co jakiś czas musi płynąć łodzią na stały ląd, aby kupić niezbędne do życia produkty.
Podczas jednej z jego nieobecności coś dziwnego dzieje się z jego synem, Jolanem. Chłopak czuje się samotny, przebywając na wysepce tylko z rodzicami, brakuje mu rówieśników. I pewnego dnia pojawia się skory do zabawy chłopiec Alinoe. Niestety przybysz sprowadza ze sobą kłopoty nie z tego świata.

Znakomita opowieść fantastyczna o niebezpieczeństwach, jakie mogą ze sobą nieść marzenia. Szczególnie marzenia ludzi obdarzonych mocą.


"Thorgal" tom 10: "Kraina Qa"
Tytuł oryginału: Le pays Qâ
Scenariusz: Jean van Hamme
Rysunki: Grzegorz Rosiński
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 10.2007
Poprzednie wydanie: Egmont 2002
Wydawca oryginału: Le Lombard
Data wydania oryginału: 1986
Liczba stron: 48
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 29,90 zł
ID: 1738
Thorgal nadal mieszka z rodziną na malutkiej wyspie, na którą zaprosił przyjaciół poznanych w poprzednim tomie - Drewnianą Nogę i Tjalla. Ale idylla samotnego życia wkrótce się skończy.

Jolan oraz Drewniana Noga zostają porwani przez obcych, którzy uwożą ich na drugi kraniec świata. Kto za tym stoi? Na scenę ponownie wkracza Kriss de Valnor. Oczywiście to ona maczała palce w uprowadzeniu naszych bohaterów, ale cała sprawa jest znacznie poważniejsza niż zwykłe porwanie. Chodzi o wielką politykę, tyle że nie rozgrywającą się w Europie.

Tak zaczyna się najsławniejszy i najlepszy podcykl serii o Thorgalu. Kilka następnych tomów poprowadzi czytelnika poprzez ocean ku niezwykłym krainom, które dopiero po setkach lat ponownie odkryje Kolumb.


"Trolle z Troy" tom 9: "Uwięzieni w Darshanie"
Tytuł oryginału: Les prisonniers du Darshan
Scenariusz: Scotch Arleston (Christophe Pelinq)
Rysunki: Jean-Louis Mourier
Kolory: Claude Guth
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 10.2007
Wydawca oryginału: Soleil Production
Data wydania oryginału: 08.2006
Liczba stron: 60
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 24,90 zł
ID: 1739
W odległym Darshanie dama Szurnientha postanawia obudzić boga Niemythego. Potrzebuje w tym celu rudych futer trolli. Jednak w Darshanie żyją tylko białe trolle. Ku siedzibom naszych rudych trolli rusza zatem darshańska wyprawa, która osiąga sukces - łapie dwa małe trolle. Problem porywaczy polega jednak na tym, że złapane trolliki są dziećmi dobrze nam znanego Tetrama. A ten potwór nie puszcza w niepamięć nawet najmniejszej zniewagi. Na dodatek nigdy dotąd nie próbował mięsa Darshańczyka, więc chętnie teraz to zrobi! Jak zwykle, komiks roi się od gagów, dowcipów i nawiązań do książek i komiksów. Przednia zabawa!
[Egmont Polska]


"XIII" tom 14: "Bezpieczeństwo narodowe"
Tytuł oryginału: Secret Défense
Scenariusz: Jean van Hamme
Rysunki: William Vance
Kolory: Petra
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 10.2007
Wydawca oryginału: Dargaud
Data wydania oryginału: 2000
Liczba stron: 48
Format: 22,3 x 29,5 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 29,90 zł
ID: 1740
Seria o przygodach XIII ponownie pojawia się na polskim rynku! Bestsellerowy cykl opowiada o przygodach tajnego agenta, który stracił pamięć; nie wie, kim jest i kto tak naprawdę jest jego wrogiem, a kto przyjacielem. Co chwila pakuje się w niezwykłe kłopoty - związane z wielką polityką międzynarodową. Poluje na niego prawie każdy - od zawodowych zabójców, po służby specjalne USA i państw zainteresowanych opanowaniem stref wpływów w Ameryce Środkowej. Okazuje się jednak, że XIII ma też przyjaciół, i to właśnie dzięki nim żyje i może krok po kroku docierać do wyjaśnienia zagadki związanej z jego dawną misją i pochodzeniem. Podobnie jak w poprzednich tomach autorzy nie szczędzą czytelnikowi nie tylko przygód, ale też nowych tajemnic. Jeden z najlepszych cykli sensacyjnych w historii komiksu.
[Egmont Polska]


"XIII" tom 15: "Spuścić psy!"
Tytuł oryginału: Lâchez les chiens!
Scenariusz: Jean van Hamme
Rysunki: William Vance
Kolory: Petra
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 10.2007
Wydawca oryginału: Dargaud
Data wydania oryginału: 2002
Liczba stron: 48
Format: 22,3 x 29,5 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 29,90 zł
ID: 1741
Kolejny tom serii opowiadającej o politycznej walce tajnego agenta o pseudonimie XIII z różnymi tajnymi służbami, które chcą kontrolować politykę międzynarodową. Okazuje się, że prawdziwym czarnym charakterem jest szef amerykańskiej agencji NSA, Giordino. Ale nie tylko on chce zabić XIII, by zatrzeć ślady dawnego zamachu na prezydenta USA. Także organizacja przestępcza Executor robi wszystko, by dopaść głównego bohatera. A ten marzy tylko o jednym - aby dotrzeć do hacjendy swojego przyjaciela w Costa Verde w Środkowej Ameryce i tam zaznać choćby chwili wytchnienia.
[Egmont Polska]


nagrody:

wtorek, 9.10.2007
Choroba cywilizacyjna zdobywa Grand Prix

Grand Prix Konkursu Komiksowego XVIII Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi otrzymał Jakub Woynarowski za pracę pt. "Hikikomori". Nagrodą jest 2 000 zł i wyjazd na Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Angoulême, ufundowany przez Ambasadę Francji w Warszawie. Komiks wyróżniony Grand Prix przyciągnął uwagę jury perfekcyjną formą, a jednocześnie zaintrygowała je enigmatycznym przesłaniem. Warto dodać, że Woynarowski startował w kategorii amatorów.

Fragment komiksu "Hikikomori" Jakuba Woynarowskiego.

W kategorii Profesjonalistów I nagrodę w wysokości 1000 zł otrzymał Daniel Grzeszkiewicz za pracę pt. "Dziwny sen Spielberga". (Grzeszkiewicz otrzymał tę samą nagrodę w roku ubiegłym). II nagrodę w wysokości 750 zł otrzymał Jacek Frąś za pracę pt."Przygoda". III nagrodę w wysokości 500 zł otrzymał Antoni Serkowski za pracę bez tytułu.

W kategorii Amatorów I nagrodę w wysokości 1000 zł otrzymali scenarzysta Michał Murawski i rysownik Jarek Balcerek za pracę pt. "Tytułu nie ma". II Nagrodę w wysokości 750 zł otrzymali scenarzysta Bartosz Sztybor i rysownik Maciej Wódz za pracę pt. "Niewolny". III nagrodę w wysokości 500 zł otrzymał Piotr Perłowski za pracę pt. "Złota rybka".

Jury Konkursu Komiksowego w składzie: Wojciech Birek (przewodniczący), Jacek Gdaniec, Gabriel Kołat, Adam Rusek i Witold Tkaczyk oceniło nadesłane na konkurs prace i przyznało nagrody na posiedzeniu w dniu 5 października 2007 r.

Poziom prac konkursowych jury oceniło jako wysoki, zwłaszcza w kategorii zawodowców. Po pierwszej selekcji w tej kategorii w stawce znalazło się kilkanaście komiksów, a ostateczny wybór wymagał kilku tur głosowania i dyskusji. Dla odmiany w kategorii amatorów już na pierwszym etapie wyłoniła się czołówka wyróżniających się prac.
[opr. na podst. protokołu z posiedzenia jury]


nagrody:

wtorek, 9.10.2007
Gloria Artis, Humoris Causa i Komiksusy

Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami podczas MFK Grzegorz Rosiński został odznaczony srebrnym medalem Zasłużeni Kulturze "Gloria Artis". List od ministra kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierza Michała Ujazdowskiego odczytał Krzysztof Skrzypczyk, a laureata medalem w imieniu ministra odznaczył poseł ziemii łódzkiej (zamiast przedstawiciela ministerstwa).

Za zasługi dla polskiego komiksu doktorat humoris causa, czyli nagrodę im. Papcia Chmiela, otrzymał w tym roku Adam Rusek, pracownik Biblioteki Narodowej, autor książek "Tarzan, Matołek i inni" oraz "Leksykon polskich bohaterów i serii komiksowych".

Nagrodę publicznosci dla najlepszego polskiego albumu komiksowgo wydanego miedzy 1.10.2006 a 30.09.2007 otrzymał album "Na szybko spisane. 1980 - 1990" Michała "Śledzia" Śledzińskiego wydany przez Kulturę Gniewu.

Z kolei nagrodę organizatorów dla najlepszego polskiego wydawcy mijającego roku otrzymało wydawnictwo Timof i cisi wspólnicy.

Widoczną po lewej statuetkę Komiksusa zaprojektował Marek Skotarski. Otrzymali je: laureat Grand Prix oraz nagród dla komiksu i wydawcy roku.
[Jarek Obważanek]

Ceremonia wręczenia srebrnego medalu Zasłużeni Kulturze
"Gloria Artis" Grzegorzowi Rosińskiemu. List od ministra kultury
i dziedzictwa narodowego odczytuje Krzysztof Skrzypczyk.
fot. Jarek Obważanek


Adam Rusek odbiera doktorat Humoris Causa
z rąk samego Papcia Chmiela.
fot. Jarek Obważanek


Paweł Timofiejuk odbiera z rąk Adama Radonia
statuetkę dla wydawcy roku.
fot. Jarek Obważanek


nagrody:

wtorek, 9.10.2007
Trzecia edycja konkursu illustrateyourself

Galeria illustrateyourself po raz trzeci zorganizowała przy MFK konkurs na autoportret. Tym razem w imieniu galerii nagrody rozdała Anna Miśkiewicz. Trzecie miejsce zajęła Marta Sławińska, drugie Piotr Nowacki a pierwsze Ola Brożyna.
[Jarek Obważanek]

Anna Miśkiewicz i Ola Brożyna.
fot. Jarek Obważanek


imprezy:

wtorek, 9.10.2007
Raport z Łodzi

 • Przemysław Wróbel od 1 października nie jest prezesem Mandragory, wydawnictwa, które sam powołał do życia. Plotki festiwalowe zainteresowany potwierdził w dniu wczorajszym. Na stanowisku zastąpił go Rafał Dylak. Niewiele wcześniej do Mandragory przeszedł z Taurusa Paweł Nurzyński.
   
 • Mandragora zdążyła przywieźć do Łodzi kolekcjonerską edycję "Josephine". Jednak żaden przedstawiciel edytora nie znalazł czasu, by spotkać się z czytelnikami na panelu wydawców.
   
 • Michał "Śledziu" Śledziński wycofał się z rysowania "Komisarza Żbika". Wątek otwarty przez Śledzia ma dokończyć Robert Adler, a następną historię ma rysować Maciej Mazur.
   
 • Drugi tom "Na szybko spisane" ma się ukazać w grudniu. Trzeci ma być gotowy na marzec, a jego akcja ma się toczyć w ciągu jednego dnia.
   
 • Również na marzec Śledziu planuje zbiorcze wydanie "Osiedla Swoboda". Zainteresowanie projektem wyrazili wstępnie dwaj edytorzy.
   
 • W ramach projektu "City Stories" na marzec powinien zostać przygotowany album o Moskwie. Planowana jest też antologia o Londynie. Już trwają wstępne rozmowy na temat przyszłorocznej antologii komiksów o Łodzi. Zainteresowanie wyrazili twórcy z Izraela, Francji i Szwajcarii.
   
 • Plany Timofa i cichych wspólników to przede wszystkim projekty pisane przez Szyłaka: najpierw Dampc z warstwą graficzną w wykonaniu tercetu KRL (szkic), Jaszcząb (tusz) i Banaś (kolor), w lutym druga "Alicja" rysowana przez Gacha, w marcu "Dampc i Zbrożek" z ilustracjami Tomaszewskiego. Następny odcinek Dampca zatytułowany "Strangest places" ma rysować Maciej Pałka, wreszcie Stefaniec zajmie się kontynuacją "Szminki". Poza tym w grudniu "Outsajders" cz. 2 i "Bi-bułka" Tomaza, następnie "The Last Lonely Saturday" Jordana Crane'a, a już w marcu jest szansa na "From Hell". Trwają też prace nad kontynuacją "Domu żałoby" i "Krainy Herzoga".
   
 • Wydawnictwo Ladida Books na dobry początek planuje "Józefa" Nicolasa Robela oraz "Niewinnego pasażera" Martina toma Diecka, poza tym "Col-Dee" Jordana Crane'a i jakieś prace Nicolasa Mahlera. Z dużym wyprzedzeniem na 2009 rok planowane jest też zbiorcze wydanie "Popmana" Tomasza Tomaszewskiego z okazji 10 urodzin bohatera.
   
 • Na stoisku Egmontu można było przedpremierowo kupić nie tylko trzydziestego "Thorgala", ale także dwa tomy "XIII" (16 i 17), które do sprzedaży trafią dopiero w grudniu!
   
 • "Thorgal" ma być normalnie kontynuowany. Kolejne albumy mają się pojawiać co roku. W 2-3 odcinkach główny bohater ma zostać zepchnięty na dalszy plan, później jednak autorzy mają go przywrócić do łask.
   
 • Planowane są albumy z pobocznymi wątkami "Thorgala". Pierwszy z nich ma opowiadać o Kriss.
   
 • "Skarbek" ma doczekać się rozwinięcia w postaci historii osadzonej 100 lat przed wydarzeniami z pierwszych albumów. Zarówno tym projektem, jak i pobocznymi albumami "Thorgala" mają zająć się inni rysownicy.
   
 • Dany będzie rysował "Wojowniczki z Troy". Będzie to już szósta seria osadzona w świecie wymyślonym przez Arlestona.
   
 • Mourier ogłosił, że zamierza narysować czwarty tom "Ogni Askellu".
   
 • Tegoroczną Miss Festiwalu została dziewczyna stworzona przez Dany'ego, belgijskiego rysownika lekkiej erotyki. Rysunek trafił do rąk siostry Bartłomieja "Graphicusa" Kuczyńskiego, Agnieszki (na zdjęciu z autorem). Tym razem Miss otrzymała w nagrodę... męża! Był to jeden z kilkudziesięciu Tytusów, jakie zawisły nad Piotrkowską.

[Jarek Obważanek]


zapowiedzi:

wtorek, 9.10.2007
Plany Egmontu do lutego

Tradycyjnie podczas MFK wydawnictwo Egmont Polska ujawniło swoje plany na najbliższe miesiące. Skrót "t.o." użyty w spisie oznacza twardą oprawę. Oczywiście wszystkie albumy z kolekcji Mistrzowie Komiksu, Plansze Europy i Obraz Grozy również będą w twardych okładkach. Zapowiedzi mogą ulec zmianie.

[opr. na podst. materiałów wydawcy]


nagrody:

piątek, 5.10.2007
Medal Gloria Artis dla Rosińskiego

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski przyznał kolejny (srebrny) medal Zasłużony Kulturze "Gloria Artis" dla twórcy komiksów - Grzegorza Rosińskiego. Uroczystość wręczenia odznaczenia odbędzie się podczas gali rozdania nagród Międzynarodowego Festiwalu Komiksów w Łódzkim Domu Kultury w najbliższą sobotę. Ceremonia odbędzie się nietypowo poza ministerstwem aby podkreślić uznanie dla MFK - największej tego typu imprezy w tej części Europy - ale i dla całej branży komiksowej w Polsce.

Pierwsze medale Zasłużony Kulturze "Gloria Artis" twórcom komiksów minister Ujazdowski przyznał 31 maja tego roku. Otrzymali je wówczas Henryk Jerzy Chmielewski, Janusz Christa i Tadeusz Baranowski.
[nadesłał: Krzysztof Skrzypczyk, uzupełnił JO]


zapowiedzi:

piątek, 5.10.2007
Mucha Comics - nowe wydawnictwo w Łodzi

Ta informacja dotarła dosłownie wczoraj późnym wieczorem. Na MFK zadebiutuje nowe wydawnictwo komiksowe: Mucha Comics. Na początek przygotowało dwa tytuły: "Elektra żyje!" Franka Millera i Lynn Varley oraz "Astonishing X-Men: Odbarowani" Jossa Whedona i Johna Cassadaya. Obydwa komiksy będą wydane na kredowym papierze w twardej oprawie, każdy za 65 zł. Szczegółowe informacje znajdziesz w Zapowiedziach. Już wkrótce ma ruszyć strona Muchy, na której będzie można znaleźć informacje o planach wydawniczych czy sprzedaży wysyłkowej.
[Jarek Obważanek]


zapowiedzi:

piątek, 5.10.2007
"Deduktor" i kolekcjonerska "Alma" na MFK

 

Wydawnictwo Atropos na MFK przygotowało dwie premiery. Pierwsza to komiks "Deduktor" narysowany przez Marcina Nowakowskiego do scenariusza Michała Gałka. 64-stronicowy album w miękkie oprawie ma kosztować 39,99 zł.

Druga premiera to kolejna odsłona kolekcjonerskich zapędów Atroposu. Tym razem wydawnictwo przygotowało limitowaną do 50 numerowanych egzemplarzy specjalną edycję komiksu "Alma" Michała Gałka i Mariusza Zabdyra. Album oprawiony jest w płócienną, tłoczoną oprawę a każdy egzemplarz został uzupełniony o odręczny rysunek i podpisy autorów. To jednak nie koniec. Specjalne wydanie poszerzone jest o 16 stron zawierających niepublikowane szkice postaci i plansz, sceny usunięte oraz rysunki zaprzyjaźnionych twórców.
[Jarek Obważanek]


   

zapowiedzi:

piątek, 5.10.2007
Studio Domino wraca do gry

 

Wydawnictwo Studio Domino po długiej przerwie przedstawiło swoje plany na najbliższe miesiące. Już w Łodzi pojawi się "Insekt" Arkadiusza Lorenza. Album będzie miał 52 strony formatu B5 w cenie 19,95 zł. Kolejny tytuł ma pojawić się na przełomie listopada i grudnia. Będzie to trzecia część "Przebudzonych legend" Adama Święckiego zatytułowana "Szeptucha". Komiks będzie miał 50 stron w formacie A5. Termin publikacji drugiej części "Dogmatu" został przesunięty na przyszły rok. Jako przyczynę wydawca podał ważne względy osobiste autora. Ponadto w przyszłym roku Studio Domino zamierza wznowić publikację magazynu "Znakomiks".
[Jarek Obważanek]


   

zapowiedzi:

piątek, 5.10.2007
Nowy komiks Fila w Łodzi

Podczas MFK będzie miał premierę nowy
komiks Filipa "Fil" Wiśniowskiego zatytułowany "Niebezpieczny Kurczak i ukryte moce". Według słów autora będzie to historyjka o kurczaku, który występował już w serii "Ciach Bajera" czy "Termos Invaders". Tym razem szykuje się dłuższa opowieść, w której Niebezpieczny Kurczak traci swoją nadsiłę i wyrusza w poszukiwaniu mocy.
[Jarek Obważanek]


zapowiedzi:

piątek, 5.10.2007
"B5" nr 3 w Łodzi

Radomskie Zakłady Komiksowe "WŁÓCZNIK" zaprezentują na MFK trzeci numer magazynu komiksowego "B5". Na 120 stronach swoje prace publikuje 25 autorów.
[Jarek Obważanek]


zapowiedzi:

czwartek, 4.10.2007
Katalogi i antologie na MFK

 

Łódzki Dom Kultury na imprezę, którą sam organizuje, przygotował aż pięć premier. Jak zwykle pojawi się katalog wystawy konkursowej oraz antologia towarzysząca sympozjum komiksologicznemu. W ramach nowej świeckiej tradycji ukaże się druga część "City Stories" - tym razem z udziałem twórców brytyjskich. Album ukaże się w twardej trójwymiarowej oprawie (ilustracja zmienia się wraz z kątem patrzenia). To jednak nie koniec. Wielkim rocznicom towarzyszyć będą dodatkowe materiały. ŁDK przygotował katalog wystawy Grzegorza Rosińskiego oraz specjalną antologię tytusową.

Serwis WRAK.PL prezentuje okładki czterech z pięciu powyższych albumów jako pierwszy.
[Jarek Obważanek]zapowiedzi:

czwartek, 4.10.2007
Mandragora i Taurus - wielcy nieobecni

Mandragora i Taurus Media, wydawnictwa, które po długim uśpieniu miały pojawić się na MFK z nowymi albumami, nie zdążą wydrukować ich na czas. Informację podaną dziś przez Komikslandię udało mi się potwierdzić w jeszcze jednym źródle.

Mandragora miała przyjechać z długo oczekiwanym czwartym tomem "Transmetropolitan", drugim "Essential X-Men" i kolekcjonerskim wydaniem "Josephine". Z kolei Taurus przygotowywał czwartą część "Żywych trupów" oraz portugalską "Najgorszą kapelę świata" Jose Carlosa Fernandesa. Komiksy te pojawią się w sprzedaży najprędzej tydzień po MFK.
[Jarek Obważanek]


zapowiedzi:

środa, 3.10.2007
Okładki Timofa na MFK

 

Wydawnictwo Timof i cisi wspólnicy na tegoroczne MFK przygotowało sześć nowości komiksowych. Są to: "Bears of War": "1st Round", "Dom żałoby" część 5, "Morfołaki", "Niewinne dzieci", "Perły. Pod papugami" oraz "Syberyjskie sny". Pod koniec października ukażą się jeszcze "Buty" Aleksandry Spanowicz (z domu Czubek). Możliwe, że album ten będzie sprzedawany w pudełku, kwestia ta rozstrzygnie się w najbliższych dniach. Podczas MFK na stoisku Timofa będzie można obejrzeć przykładowy egzemplarz "Butów".

"Bears of War" otrzymają za darmo w czasie festiwalu wszyscy nabywcy komiksów wydawnictwa Timof i cisi wspólnicy. Zeszyt ten będzie także do zdobycia we współpracujących księgarniach i sklepach komiksowych na takich samych zasadach. Oczywiście oferta jest ważna do wyczerpania nakładu. To pierwszy tytuł z serii wydawniczej Polski Dzień Darmowego Komiksu, która ma na celu nawiązanie do Free Comic Book Day. Wydawca uznał MFK za najwłaściwszy moment dla tego typu akcji w Polsce.

Okładki wyżej wymienionych albumów widać poniżej, natomiast po szczegółowe informacje tradycyjnie zapraszam do działu Zapowiedzi.
[opr. na podst. materiałów wydawcy]


 

zapowiedzi:

środa, 3.10.2007
Egmont na MFK - uzupełnienie

 

Według najświeższych informacji z samego Egmontu nowy "Thorgal" będzie dostępny na MFK w przedsprzedaży, a do dystrybucji trafi w późniejszym terminie (Komikslandia podała 22 października).

"Świat Edeny" będzie podzielony na dwa tomy w cenie łącznej 170 zł. Pierwsza część będzie miała 204 strony, a druga 196. W ramach uzupełnienia poniedziałkowej informacji przedstawiam okładki drugiej części "Świata Edeny" i dziewiątego tomu "Trolli z Troy" (również będzie miał premierę na MFK).

Szersze informacje na temat planów Egmontu znajdziesz w Zapowiedziach (są tam już opisy wszystkich październikowych albumów).
[Jarek Obważanek]


   

zapowiedzi:

poniedziałek, 1.10.2007
Okładki Egmontu na październik

 

Egmont zaprezentował okładki komiksów, których premiera planowana jest na Festiwal w Łodzi. Są to w kolejności alfabetycznej: "Inu-Yasha. Baśń z feudalnych czasów" tom 10, "Jestem legendą", "Marzi" tom 1: "Dzieci i ryby głosu nie mają", "Świat Edeny", "Thorgal" tom 8: "Alinoe", "Thorgal" tom 10: "Kraina Qa", "Thorgal" tom 30: "Ja, Jolan", "XIII" tom 14: "Bezpieczeństwo narodowe" oraz "XIII" tom 15: "Spuścić psy!". Ponadto w Łodzi pojawi się nowy "Jeż Jerzy", którego okładkę pokazałem dwa tygodnie temu. Szersze informacje na temat planów Egmontu znajdziesz w Zapowiedziach.
[Jarek Obważanek]


     
ARCHIWUM - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa