ARCHIWUM

środa, 31.12.2008

sklepy:

Wydane w grudniu (uzupełnienie)

"Bird" tom 3: "Twarz"
Tytuł oryginału: "The Face"
Scenariusz: Carlos Trillo
Rysunki: Juan Bobillo
Tłumaczenie: Paweł Kamiński
Wydawca: Sutoris
Data wydania: 12.2008
Wydawca oryginału: Erko
Data wydania oryginału: 12.2004
Liczba stron: 48
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 29,90 zł
ID: 2604*
Opis wydawcy:
W drodze do zemsty Jobeth coraz śmielej balansuje na krawędzi ryzyka. By pokonać swojego największego wroga, musi podejść do niego bardzo blisko. Gdy konfrontacja staje się faktem, trudno jest utrzymać emocje na wodzy. Najłatwiej wtedy o błędy. Czy zdąży wykonać swój plan, zanim zostanie zdemaskowana? Cokolwiek się stanie, Jobeth wie, że czas Bird dobiega końca.
[Sutoris]


"Great Teacher Onizuka" tom 23
Scenariusz: Toru Fujisawa
Rysunki: Toru Fujisawa
Tłumaczenie: Michał "Tori" Ptaszyński
Wydawca: Waneko
Data wydania: 12.2008
Wydawca oryginału: Kōdansha Ltd.
Data wydania oryginału: 2002
Liczba stron: 216
Format: 11,6 x 16,9 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 18,90 zł
ID: 2364

Opis wydawcy:

Tajemnica klasy drugiej D zostaje ujawniona! Miyabi rozlicza się z przeszłością, Onizuka przeprowadza kolejną ze swych niezapomnianych lekcji a Pan Uchiyamada opiekuje się odrodzoną z popiołów, niczym feniks, Crestą.

[Waneko]


"Yami No Matsuei. Ostatni Synowie Ciemności" tom 9
Scenariusz: Yoko Matsushita
Rysunki: Yoko Matsushita
Tłumaczenie: Aleksandra Watanuki
Wydawca: Waneko
Data wydania: 12.2008
Wydawca oryginału:
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 192
Format: 11,5 x 17,5 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 16,90 zł
ID: 2362

Opis wydawcy:

Mija już rok od traumatycznych wydarzeń związanych z Murakim. Tsuzuki jednak nadal żyje pełen obaw i wewnętrznych lęków. Czy znajdzie się ktoś, kto podniesie go na duchu i zrozumie? Potowarzyszymy także Hisoce w jego wielkiej wyprawie do Świata Iluzji w poszukiwaniu... własnego shikigami!

[Waneko]


wtorek, 30.12.2008

zapowiedzi:

Nowe tytuły od Timofa w 2009 roku

Timof i cisi wspólnicy zaktualizowali swoje plany wydawnicze ujawniając przy tym szereg nowych tytułów. "Oskar Ed" oraz siódmy odcinek "Domu żałoby" powinny ukazać pod koniec stycznia, w lutym "Pierwsza wiosna", a w marcu "Fun Home", drugi zeszyt "Bi Bułki", czwarty numer "Ziniola" oraz drugi tom przejętej od Taurusa "Opowieści rybaka" Irka Koniora.

Na razie nie wiadomo co z "Drugą Ligą"Mariusz Zawadzki jak dotąd nie skończył pracy nad tym komiksem.

Na kolejne miesiące 2009 roku planowane są między innymi:

  • "Carnet de Voyage" Craiga Thompsona, dziennik podróży przez Barcelonę, Alpy, Francję i Maroko.
     
  • "Good-Bye, Chunky Rice" Craiga Thompsona.
     
  • "Mój chłopiec" ["Mon Fiston"] Oliviera Schrauwena, nawiązujące do klasyki gatunku perypetie ojca i wyjątkowo malutkiego syna.
     
  • "Opowieści z hrabstwa Essex" (to roboczy tytuł polskiego wydania "Essex County") Jeffa Lemire'a, poszerzone o dwie krótkie historie, zgodnie z planowanym przez Top Shelf wydaniem zbiorczym.
     
  • "Sceny z życia murarza", historia Jerzego Szyłaka, która rozwija wątek poboczny trylogii "Szminka", "Szelki", "Szalik". Komiks zilustruje w sumie 12 rysowników, m.in. Maciej Pałka, Marek Turek, Olaf Ciszak, Piotr Nowacki, Marek Rudowski, Rafał Bąkowicz i Maciej Wódz. Ma być wydany podobnie do "Szminki", jedynej jak dotąd części trylogii, która ukazała się drukiem.
     
  • Drugi tom "Suki" Woronowicza i Tkalenko planowany wstępnie na październik.
     
  • "Super Monsieur Fruit" Nicolasa de Crécy'ego, nieco poszerzone, zbiorcze wydanie "Monsieur Fruita", surrealistycznego i szalonego komiksu o otyłym dziennikarzu, który przywdział strój superbohatera, by nieść pokój w Nowym Yorku nad Loarą.
     
  • "Three Fingers" Richa Koslowskiego, utrzymana w stylistyce dokumentu mroczna historia bohaterów pierwszych kreskówek.
     
  • "Tricked" Alexa Robinsona, precyzyjnie skomponowany dramat miłosny z udziałem sześciu osób, które połączyła zbrodnia. Komiks nagrodzony Harveyem i Ignatzem za najlepszą powieść graficzną roku.
     
  • "Wrota Alicji" Hihusa i Komardina, przesunięty z 2008 roku komiks w klimatach Manary.

[Jarek Obważanek]


czwartek, 24.12.2008

sklepy:

Ostatnio wydane

okładka oryginału

przykładowe plansze

"Originals"
Tytuł oryginału: "The Originals"
Scenariusz: Dave Gibbons
Rysunki: Dave Gibbons
Tłumaczenie: Krzysztof Uliszewski
Wydawca: Manzoku
Data wydania: 12.2008
Wydawca oryginału: DC Comics - Vertigo
Data wydania oryginału: 2004
Liczba stron: 160
Format: 17,5 x 22,9 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Nakład: 1500 egz.
Cena: 39,90 zł
ID: 2215*
Opis wydawcy:
Tutaj wszystko jest prawie takie samo, jak w waszej rzeczywistości. Są młodzi ludzie żądni akceptacji, gotowi oddać wszystko by przynależeć do najlepszego gangu w mieście. Są ich motory – tyle że tutaj wspomagane technologią umożliwiającą lewitację. Są też porachunki, miłość, rywalizacja i bezsensowna, rodząca odwet śmierć.

Akcja komiksu Dave'a Gibbonsa (współautor jednego z najważniejszych komiksów XX wieku – "Strażników") mogłaby równie dobrze dziać się w powojennej Anglii – znawcy drugiej połowy XX wieku odnajdą wiele nawiązać do tego okresu. Jednak nie to jest ważne – bo ważna jest sama opowieść. Opowieść, której bohaterami są Lel i jego przyjaciel Bok.

Opowieść o planach i wyzwaniach jakie na nich czekały. O rzeczywistości która uderzyła w nich niczym rozpędzony pociąg. Bo jest taki okres w życiu, gdy wydaje się że świat stworzono dla nas, że powinniśmy czerpać z niego pełnymi garściami. Ale później przychodzi moment przebudzenia, gdy ktoś wystawia nam rachunek za to co zrobiliśmy lub – co gorsza – za to co zrobił ktoś inny.

Utrzymaną w odcieniach szarości opowieść Gibbonsa można różnie klasyfikować – jako opowieść psychologiczną, społeczną, sensacyjną. Każde z tych określeń będzie dobre, każde będzie po części definiowało z czym mamy do czynienia. Jednak to co ten niezwykły artysta oddał w nasze ręce nie stanowi zbioru wątków i motywów – to skończona opowieść w której poszczególne elementy zostały ze sobą ściśle związane, opowieść którą można odczytywać na wielu poziomach.

Nagroda Eisnera w 2005 roku w kategorii najlepszy nowy album graficzny.
[Manzoku]


okładka oryginału

przykładowe plansze

"Testament" tom 1: "Akeda"
Tytuł oryginału: "Akedah"
Scenariusz: Douglas Rushkoff
Rysunki: Liam Sharp
Kolory: Jamie Grant
Tłumaczenie: Krzysztof Uliszewski
Wydawca: Manzoku
Data wydania: 12.2008
Wydawca oryginału: DC Comics - Vertigo
Data wydania oryginału: 07.2006
Liczba stron: 124
Format: 16,8 x 25,8 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 29,90 zł
ID: 2216*
Opis wydawcy:
Historia lubi się powtarzać – wszystko do nas powraca, prędzej czy później. Najczęściej błędy, ale i tak nie potrafimy ich w żaden sposób uniknąć – bo tylko nieliczni uczą się z doświadczeń przeszłości. Bardzo szybko zapominamy o tym, co złe, podczas gdy powinniśmy walczyć, by to, co przeminęło, nigdy nie powróciło.

Bóg wezwał Abrahama, by ten złożył ofiarę ze swego syna. Czy była to próba, czy akt okrucieństwa? Czy Bóg Abrahama był kapryśny i przewrotny, czy tez stały i nieugięty? Gdy padła Sodoma i Gomora, czy akt zniszczenia miał na celu oczyszczenie świata i wyplenienie Zła, czy też był kaprysem szalonego bóstwa i aktem niekontrolowanej wściekłości?

A teraz dzieje się to samo, raz jeszcze. W nowej rzeczywistości politycznej, gdzie rząd chce mieć całkowitą kontrolę nad społeczeństwem, decydujący o przyszłości naukowiec musi poświęcić swego syna, zaś ci, którzy nie pasują do wizji dzierżących władzę padną, rzuceni na kolana przez nową technologię. Ale przecież to już było, po raz kolejny wskazówki zegara wybiły tę samą godzinę.

Czy grupka buntowników walczących z systemem ma szansę odnieść zwycięstwo? W tę rozgrywkę zaangażowanych jest więcej stron, niż ktokolwiek podejrzewa, a starożytni, zapomniani przez świat bogowie ponownie stają do gry, której stawką jest przetrwanie i władza.

Douglas Rushkoff i Liam Sharp zapraszają na niezwykłą podróż, w trakcie której odwiedzisz odległą przeszłość i niedaleką przyszłość, by zmierzyć się z prawdą i kłamstwem, historią i mitem. Odważna konfrontacja z rzeczywistością Starego Testamentu zaowocowała pasjonującym komiksem stawiającym wiele odważnych pytań na temat wiary, religii i wolności jednostki.
[Manzoku]


środa, 23.12.2008

zapowiedzi:

Egmont w styczniu ze "Spiritem"

Egmont przedstawił zapowiedzi Klubu Świata Komiksu na styczeń. Zgodnie z przewidywaniami znalazł się w nich "Spirit" Willa Eisnera. Komiks ten będzie towarzyszył planowanej na 9 stycznia premierze filmowej adaptacji wyreżyserowanej przez Franka Millera.

Z zapowiedzi zniknął trzeci tom "Lucyfera", przekładany już wcześniej z grudnia na styczeń. Pojawiły się za to trzy z czterech komiksów planowanych wcześniej na grudzień.

Poniżej pełna lista zapowiedzi. "Lou!", "Titeuf" i magazyn "Star Wars – Komiks" mają trafić do sprzedaży 15 stycznia, pozostałe tytuły – 11 dni później.

[Jarek Obważanek]


środa, 23.12.2008

sklepy:

Ostatnio wydane

"Star Wars – Komiks" nr 4/2008
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 18.12.2008
Liczba stron: 44
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: miesięcznik
Cena: 4,90 zł
ID: 2214


okładka oryginału

"Za garść posoki"
Tytuł oryginału: "Fistful of Blood"
Scenariusz: Kevin Eastman
Rysunki: Simon Bisley
Tłumaczenie:
Wydawca: Hella Komiks
Data wydania: 12.2008
Wydawca oryginału: Heavy Metal Magazine
Data wydania oryginału: 06.2002
Liczba stron: 96
Format: 21 x 29 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 32,00 zł
ID: 2213
Opis wydawcy:
Senne, na wpół opuszczone miasteczko na Dzikim Zachodzie od lat rządzi się swoimi prawami. Próżno w nim jednak szukać prawego szeryfa – miastem trzęsą dwa upiorne, zwalczające się gangi: wampiry i zombie. Tak jest do dnia, w którym do "miasta duchów" przybywa Ona –- śmiertelnie seksowna i śmiertelnie niebezpieczna dziewczyna znikąd. Komu pomoże ona i jej niebezpieczne rewolwery? Kto wygra ostateczną rozgrywkę? Zwycięży Dobro czy Zło? "Za garść posoki" warto przeczytać nie tylko po to, aby dowiedzieć się, kim Ona jest i po czyjej stronie stanie. Kevin Eastman i Simon Bisley wciągają czytelnika w świetną zabawę konwencjami i amerykańskimi mitami od westernu po gore horror. Wszystko to podane jest w tak lekki i dowcipny sposób, że komiks czyta się jednym tchem do ostatniej strony. A raczej – do ostatniej kropli posoki.
[Hella Komiks]


czwartek, 18.12.2008

konkursy:

Bracia Surmowie zwycięzcami konkusu FOR

 

Grand Prix konkursu na komiks o tematyce ekonomicznej i nagrodę w wysokości 5 tys. złotych otrzymali bracia Marcin i Przemysław Surma. Uroczysta gala na zakończenie konkursu zorganizowanego przez fundację FOR odbyła się dzisiaj w siedzibie organizatora.

Drugie miejscei nagrodę w wysokości 3 tys. złotych otrzymała Sorn Gara, autorka pracy "Rodzina Toti na emeryturze", natomiast trzecia nagroda w wysokości 2 tys. złotych przypadła Bogumiłowi Łachowi za pracę w kategorii oszczędzanie/inwestowanie.

W każdej kategorii tematycznej jury wyróżniło i nagrodziło najlepsze prace. Każdy z członków jury przyznał też nagrodę dla pracy, którą chciał w szczególny sposób docenić. Na autorów wybranych prac czekały nagrody rzeczowe i słodkie upominki od firmy Mieszko. Dodatkową atrakcją konkursu był fakt, że nagrody pieniężne zostały przekazane laureatom i wyróżnionym w formie kart prepaidowych BZ WBK z logo FOR i fragmentem zwycięskiego komiksu.

Wszystkie wyróżnione przez jury pracedostępne w formie elektronicznej na stronie organizatora. Najlepsze komiksy zostaną opublikowane i będą pokazywane na wystawach w szkołach i uczelniach w całej Polsce.
[opr. na podst. materiałów organizatora]

Kadr z komiksu Marcina i Przemysława Surmy.


wtorek, 16.12.2008

zapowiedzi:

Pierwsze premiery Kultury Gniewu w 2009

 

Wydawnictwo Kultura Gniewu potwierdziło, że pierwsze komiksy, jakie powinny ukazać się jego nakładem w 2009 roku, to: "Przybysz" Shauna Tana oraz "Trzy cienie" Cyrila Pedrosy. Opisy tych albumów znajdziesz w dziale Zapowiedzi, a poniżej prezentuję jeszcze ciepłą polską wersję okładki pierwszego oraz poprawioną wersję okładki drugiego z nich.
[Jarek Obważanek]


   

poniedziałek, 15.12.2008

zapowiedzi:

Najbliższe plany Postu

Wydawnictwo Post ujawniło kolejność, w jakiej powinny ukazać się planowane na najbliższe miesiące albumy. Na liście znalazł się tylko jeden nowy tytuł, a jest nim kolejny tom serii "Corto Maltese". Edytor wstrzymuje się na razie przed podawaniem konkretnych terminów wydania poszczególnych pozycji.

[Jarek Obważanek]


niedziela, 14.12.2008

sklepy:

Ostatnio wydane

przykładowe plansze

"Kompot. Polsko-izraelski album komiksowy"
Scenariusz: różni
Rysunki: różni
Wydawcy: Instytut Adama Mickiewicza, Kultura Gniewu
Data wydania: 12.2008
Liczba stron: 244
Format: 16,6 x 23,5 cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy, 74 strony czarno-białe
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 45,00 zł
ID: 2211*

Opis wydawcy:

Antologia, która jest efektem współpracy polskich i izraelskich artystów komiksowych w ramach Roku Polskiego w Izraelu, organizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza. Jesienią 2007 roku w Warszawie i w Tel Awiwie odbyły się warsztaty, których celem było stworzenie historii komiksowych inspirowanych rzeczywistością Polski i Izraela. Po roku intensywnych prac i artystycznych sporów udało się przygotować album w dwóch wersjach: polsko-hebrajskiej i angielskiej. Pracy nad antologią towarzyszyła wystawa w Muzeum Komiksu w Holon w Izraelu, która prezentowała szkice, scenariusze oraz scenopisy obrazkowe artystów biorących udział w projekcie. Wernisaż wystawy odbył się w czerwcu 2008 roku.

Kiedy niemal dwa lata temu zaczęliśmy rozmowy z naszymi izraelskimi przyjaciółmi na temat polsko-izraelskiego albumu komiksowego oraz warsztatów, jednego byliśmy pewni – chcieliśmy wyjść poza stereotypy. Polityka panującego w powojennej Polsce reżimu komunistycznego nie pozwoliła na swobodny polsko-izraelski dialog. Starano się również wymazać ogromne znaczenie, jakie wspólna kilkusetletnia polsko-żydowska historia ma dla polskiej kultury i tożsamości. Blokada informacji spowodowała, że dla wielu Izraelczyków Polska współczesna nie istniała, w ich wyobraźni pozostawała wciąż miejscem zagłady.

Pragnęliśmy spojrzeć na Polaków i na Izraelczyków z nowej, wspólnej perspektywy. Zaczęliśmy więc przewrotnie od analizy wzajemnych stereotypów i właśnie ich przeła­mywaniu poświęcone były warsztaty, w których wzięli udział twórcy niniejszej książki, w Polsce i w Izraelu. Po drodze rodziły się fascynacje, wybuchały awantury o historię obu krajów, spory o historie osobiste, była męka, ale też ogromna radość wspólnego pisania i rysowania. Album, który powstał, pokazuje jak ważny jest żywy kontakt Polaków i Izraelczyków – kontakt poprzez kulturę, wspólną twórczość i komentowanie świata.

[Katarzyna Wielga i Marta Wójcicka – kuratorki projektu]

Twórcy biorący udział w projekcie:

  • Zeev Engelmayer - rysownik, illustrator, wielokrotnie nagradzany w Izraelu i za granicą, publikuje regularnie w dzienniku "Yedioth Ahronoth", twórca magazynu "Syrup".
  • Daniel Goldstein - rysownik, illustrator, publikuje w dzienniku "Maariv", współtwórca magazynu komiksowego "Blender".
  • Rachely Rotner - rysowniczka, ilustratorka, dziennikarka magazynu "Rating".
  • Krzysztof Ostrowski - rysownik, illustrator, wokalista zespołu Cool Kids of Death, wielokrotnie nagradzany na festiwalu komiksów w Łodzi.
  • Michał "Śledziu" Śledziński - rysownik, illustrator, twórca magazynu komiksowego "Produkt", autor serii komiksowej "Osiedle Swoboda".
  • Joanna Karpowicz - rysowniczka, ilustratorka, nagradzana na festiwalu komiksów w Łodzi.
  • Łukasz Mieszkowski - rysownik, illustrator, twórca serii komiksowej "Ursynowska Specgrupa od Rozwałki".
  • Jakub Szczęsny - architekt, rysownik, kurator, członek grupy Centrala, publikował w magazynie "Fluid".

Antologia wydana w formie flipbooka. Zawiera polskie i izraelskie wersje tych samych komiksów.

[Kultura Gniewu]


"W kręgu podejrzeń" tom 5: "Równoległe śledztwa"
Tytuł oryginału: "Enquetes paralleles"
Scenariusz: Jean-Charles Kraehn
Rysunki: Sylvain Vallée
Tłumaczenie: Magdalena Kurzyna
Wydawca: Timof i cisi wspólnicy
Data wydania: 12.2008
Wydawca oryginału: Glénat
Data wydania oryginału: 10.2001
Liczba stron: 48
Format: 21 x 28 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 35,00 zł
ID: 2212*
Opis wydawcy:
Gil Saint-André trafia do sekty, której guru jest specjalistą od odciążania zarówno dusz, jak i kont swoich uczniów. Czy to właśnie tam odnajdzie swoją żonę?

Djida Feshaoui, stażystka wydziału dochodzeniowego policji, bierze udział w konferencji prasowej słynnego profesora Medjica. Policjantka nie ma pojęcia o biologii molekularnej, za to trochę lepiej zna się na męskiej psychice. Dobrze się składa, bo jej misją jest uwieść naukowca, który może być zamieszany w porwanie Sylwii, żony Gila.

Który z tropów okaże się prawdziwy?

Tom kończy cykl wydany na polskim rynku przez Twój Komiks.
[Timof i cisi wspólnicy]


piątek, 12.12.2008

imprezy:

XIX Podkarpackie Spotkania z Komiksem

Jutro rozpoczną się XIX Podkarpackie Spotkania z Komiksem. Dwudniowa impreza odbędzie się tradycyjnie w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie przy ul. Okrzei 7, ponownie w Klubie Turkus na 1 piętrze. Wstęp wolny.

Na program XIX edycji Spotkań tradycyjnie już składają się trzy bloki tematyczne: dwa w sobotę i jeden w niedzielę. W sobotę czekają nas dwa spotkania. Gośćmi pierwszego z nich będą członkowie krakowskiego pArt Studio - grupy twórczej, specjalizującej się w komiksach (choć nie tylko): Michał Gałek, Arkadiusz Klimek, Łukasz Mendel i Michał Pyteraf. Będzie też wydawca komiksów pArt Studia Artur Wabik z oficyny Atropos. . Podczas spotkania porozmawiamy o historii, zasadach pracy i działania grupy, najnowszych projektach i planach twórczych jej uczestników. Spotkanie z krakowskimi twórcami poprzedzone zostanie projekcją filmowego zapisu spotkania z Grzegorzem Rosińskim, które odbyło się podczas niedawnego Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi. Program uzupełnią projekcje noweli animowanych autorstwa znanych twórców komiksu światowego, pochodzących ze składanki "Lęk(i) przed ciemnością", zaś część "ogólnokomiksową" zamknie konkurs wiedzy o komiksie, na którym nie zabraknie nagród w postaci komiksów polskich wydawnictw.

Drugie ze spotkań odbędzie się już w ramach bloku poświęconego uniwersum "Gwiezdnych wojen", a jego bohaterem będzie Jacek Drewnowski, który wystąpi w nim w podwójnej roli: jako redaktor naczelny nowego magazynu komiksowego "Star Wars. Komiks" oraz jako renomowany tłumacz komiksów.

Resztę bloku wypełni prelekcja o historii publikacji komiksowych ze świata "Gwiezdnych wojen", prezentacja niepublikowanego u nas komiksu "The Force Unleashed" opartego na nowej grze o tym samym tytule, projekcja fragmentów animowanej serii "Clone Wars" oraz obowiązkowy konkurs wiedzy o świecie "Gwiezdnych wojen", oczywiście z atrakcyjnymi nagrodami.

Niedzielny zestaw atrakcji dla fanów mangi i anime wypełnią: Anime Music Videos – muzyczne wideoklipy wykorzystujące fragmenty japońskich animacji; projekcje fragmentów serialu anime "Miecz nieśmiertelnego" oraz filmu animowanego "Resident Evil. Degeneration", opartego na motywach popularnej gry komputerowej. Nie zabraknie także tradycyjnego konkursu Kalamburów.

Sponsorami nagród w konkursach są: wydawnictwa Egmont Polska, Mucha Comics, Taurus Media, Atropos oraz Lego Group i WDK w Rzeszowie.


Szczegółowy program Spotkań

sobota, 13.12.2008

10.00
10.20

"Lęk(i) przed ciemnością" (1) – projekcja filmowej noweli animowanej.

10.20
11.00

Łódzkie spotkanie z Grzegorzem Rosińskim – projekcja fragmentów rejestracji filmowej z Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi.

11.00
11.30

"Lęk(i) przed ciemnością" (2) – projekcja filmowej noweli animowanej.

11.30
12.30

Spotkanie z członkami komiksowej grupy pArt Studio z Krakowa: Michałem Gałkiem, Arkadiuszem Klimkiem, Łukaszem Mendlem i Michałem Pyterafem.

12.30
14.00

Konkurs z wiedzy o komiksie.

blok dla fanów "Gwiezdnych wojen"

14.00
15.00

Spotkanie z Jackiem Drewnowskim – tłumaczem komiksów i redaktorem naczelnym magazynu "Star Wars. Komiks".

15.00
15.30

Prelekcja "Komiksy Star Wars w Polsce" – przeszłość, teraźniejszość oraz przyszłość komiksów spod znaku "Gwiezdnych wojen" w Polsce.

15.30
16.30

"The Clone Wars" – fragmenty najnowszej produkcji telewizyjnej opowiadającej o Wojnach Klonów.

16.30
17.30

Prezentacja komiksu "The Force Unleashed" nawiązującego do najnowszej gry komputerowej osadzonej w świecie "Gwiezdnych wojen".

17.30
19.00

Konkurs z wiedzy o "Gwiezdnych wojnach".


niedziela, 14.12.2008
dzień mangi i anime

9.30
10.30

Anime Music Videos – fragmenty filmów anime zmontowanych z muzyką.

10.30
11.40

Projekcja filmów anime z serii "Blade Of Immortal" ("Miecz nieśmiertelnego"), odc. 1 – 4.

11.50
13.40

Kalambury – konkurs dla miłośników mangi i anime i nie tylko.

13.50
15.30

"Resident Evil. Degeneration" – projekcja filmu animowanego opartego na motywach popularnej gry komputerowej z udziałem aktorów udzielających głosów w grze.

[opr. na podst. materiałów organizatorów]


piątek, 12.12.2008

prasa:

Ryszard Kukliński bohaterem komiksu

W najnowszym "Newsweeku" (nr 50/2008) znalazła się wkładka edukacyjna (wydrukowanej w formie plakatu) na temat pułkownika Ryszarda Kuklińskiego. Na awersie znalazł się 6-stronicowy komiks Mirosława "Mirasa" Urbaniaka zatytułowany "Jestem polskim Wikingiem" zrealizowany na zamówienie Narodowego Centrum Kultury. Rewers wkładki zajęły mapa operacyjna z 1979 roku, tekst o Kuklińskim oraz wypowiedzi kilku ważnych osób. Cały dodatek zwiastuje film "Gry wojenne" w reżyserii Dariusza Jabłońskiego i jest nim inspirowany.
[Jarek Obważanek]


czwartek, 11.12.2008

sklepy:

Ostatnio wydane

okładka oryginału

"Boże, zachowaj królową"
Tytuł oryginału: "God Save the Queen"
Scenariusz: Mike Carey
Rysunki: John Bolton
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Wydawca: Egmont Polska
Kolekcja: Obrazy grozy
Data wydania: 10.12.2008
Wydawca oryginału: DC Comics - Vertigo
Data wydania oryginału: 04.2007
Liczba stron: 96
Format: 17,6 x 26,6 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 69,00 zł
ID: 2207*
Opis wydawcy:
Owoc współpracy uznanego autora Mike'a Careya ("Crossing Midnight", "Lucyfer") i słynnego malarza fantasy Johna Boltona ("Baśnie z 1001 nocy Królewny Śnieżki", "The Sandman Presents: The Furies"). Bogata paleta Boltona pozwala doskonale oddać zarówno niebezpieczne zaułki współczesnego Londynu, jak i poruszającą elegancję Magicznego Królestwa, stanowiące tło mrocznej, fascynującej opowieści o dekadencji i pożądaniu, odwodzącej się do światów stworzonych w "Księgach Magii" i "Sandmanie".

"Boże, zachowaj królową" rozgrywa się w północnym Londynie i Magicznym Królestwie. Opowiada historię zbuntowanej nastolatki, która poznaje grupkę niesfornych elfów i odkrywa, że mieszkańcy Magicznego Królestwa odurzają się nowym, niebezpiecznym narkotykiem: mieszanką heroiny i ludzkiej krwi. Wkrótce bohaterka zostaje wciągnięta w wojnę domową, toczoną na śmierć i życie przez królową Tytanię i jej poprzedniczkę, królową Mab.
[Egmont Polska]


okładka oryginału

"Czwarta siła"
Tytuł oryginału: Le quatrième pouvoir
Scenariusz: Juan Gimenez
Rysunki: Juan Gimenez
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Wydawca: Egmont Polska
Kolekcja: Plansze Europy
Data wydania: 10.12.2008
Wydawca oryginału: Dargaud, Les Humanoïdes Associés
Data wydania oryginału: 1989, 2004, 2006
Liczba stron: 192
Format: 22,3 x 29,7 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 99,00 zł
ID: 2208*
Opis wydawcy:
Jedna z najsłynniejszych space oper sławnego argentyńskiego twórcy Juana Gimeneza, znanego w Polsce z cyklu "Kasta Metabaronów".

W odległej przyszłości ludzkość skolonizowała wiele planet, między innymi Alfę Nebuli, gdzie od 162 lat trwa wyniszczający konflikt z Krommianami, którzy wyglądają jak ludzie. Żadna ze stron nie może zyskać przewagi. Podczas rutynowego lotu patrolowego, Krommianka Mega ratuje się z zastawionej przez ludzi pułapki tylko dzięki swoim nadnaturalnym mocom, z których istnienia nie zdawała sobie sprawy. W tym samym czasie w różnych miejscach Alfa Nebuli zostają porwane trzy inne kobiety. One też dysponują możliwościami ponadzmysłowymi.

Okazuje się, że rząd krommiański postanowił stworzyć superbroń mentalną, składającą się z połączonych jaźni tych czterech niezwykłych kobiet. Czy taka broń okaże się skuteczna w wojnie z ludźmi? A może będzie stanowić zagrożenie także dla swoich twórców?

Polskie wydanie obejmuje trzy tomy francuskie i tworzy swoistą całość:

  1. "Nadinteligencja"
    [pierwotnie: "Le quatrième pouvoir",
    w trzecim wydaniu: "Supramental"]
  2. "Śmierć na Antiplonie"
    ["Meurtres sur Antiplona"]
  3. "Zielone piekło"
    ["Enfer Vert"]

[Egmont Polska]


"Mikropolis" tom 1: "Przewodnik turystyczny"
Scenariusz: Dennis Wojda
Rysunki: Krzysztof Gawronkiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 10.12.2008
Wydanie: II rozszerzone
Poprzednie wydanie: Siedmioróg 2001
Liczba stron: 72
Format: 29,2 x 21,2 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 39,00 zł
ID: 2209*
Opis wydawcy:
Drugie, rozszerzone wydanie pierwszego tomu z cyklu "Mikropolis", wzbogacone o komiksy drukowane w magazynach "Exklusiv" i "The Cut" oraz nowy wywiad z Odkrywcami. Dennis Wojda całkowicie przeprojektował wygląd albumu. Wszystkie paski zostały ponownie zeskanowane i wyretuszowane, a dymki przeszły gruntowną korektę.

Mikropolis to małe miasteczko, architekturą przypominające postsocjalistyczne blokowiska, zamieszkane przez niezwykłych ekscentrycznych mieszkańców, z których każdy został obdarzony charakterystyczną osobowością. Wśród nich znajdziemy m.in. ucznia szkoły podstawowej Ozrabala, jego nadopiekuńczą babcię, tajemniczego doktora Murnaua, poetę Bruna, pijaka Borysa, nauczycielkę Pannę Julię, szynkarza Sama. Każde z nich posiada swoją historię, swoje miejsce i funkcję w miasteczku. Mikropolis jest miniaturą naszego świata, autorzy w doskonały sposób uchwycili wiele ludzkich przywar i słabości. Dodali do tego trochę absurdu i sporo wysmakowanego humoru. W scenariuszach nie brak również uniwersalnych problemów i filozoficznych pytań oraz licznych nawiązań do literatury, muzyki i kina.

Paski komiksowe z "Mikropolis" ukazywały się w prasie. Drukowały je m.in.: "Gazeta Wyborcza", "Wprost", "Aktivist", "DosDedos", "Brum", "Ślizg" "Fluid", "Meble", "Exklusiv", "The Cut" (Polska, Węgry, Czechy) oraz "Spirou" (Belgia).
[Egmont Polska]


okładka oryginału

"Star Wars": "Dziedzictwo" tom 2: "Kawałki"
Tytuł oryginalny: "Legacy" vol 2: "Shards"
Scenariusz: John Ostrander
Szkic: Adam DeKraker, Travel Foreman, Colin Wilson, Jan Duursema
Tusz: Adam DeKraker, Travel Foreman, Colin Wilson, Dan Parsons
Kolory: Ronda Pattison, Brad Anderson
Okładka: Adam Hughes
Tłumaczenie: Maciej Drewnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 10.12.2008
Wydawca oryginału: Dark Horse Comics
Data wydania oryginału: 03.2008
Liczba stron: 172
Format: 15,2 x 22,8 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 39,00 zł
ID: 2210*
Opis wydawcy:
Sithowie pod wodzą Dartha Krayta sprzymierzają się z Imperium i wspólnie przygotowują intrygę, która doprowadza do zerwania Galaktycznego Sojuszu i pogrąża światy w brutalnej wojnie. W podzielonym Imperium szturmowcy walczą ze szturmowcami, sithańscy zabójcy ścigają obalonego Imperatora Roana Fela, a szpiedzy różnych stron próbują wytropić spadkobiercę legendarnego dziedzictwa – Cade'a Skywalkera. Cade jednak szuka czegoś zupełnie innego: schronienia przed przeszłością w miejscu, gdzie ta przeszłość legła w gruzach – w ruinach Akademii Jedi na Ossus.

Czy odnajdzie tam wewnętrzny spokój i zgodzi się przewodzić nielicznym już Jedi w misji przeciwko Sithom?

Zawiera zeszyty 8, 4, 9, 10, 13, 11 i 12 amerykańskiego wydania zeszytowego.
[Egmont Polska]


wtorek, 9.12.2008

sklepy:

Ostatnio wydane

"Astonishing X-Men" tom 4: "Niepowstrzymani"
Tytuł oryginału: "Unstoppable"
Scenariusz: Joss Whedon
Rysunki: John Cassaday
Kolory: Laura Martin
Tłumaczenie:
Wydawca: Mucha Comics
Data wydania: 12.2008
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Data wydania oryginału: 06.2008
Liczba stron: 192
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena:
ID: 2203
Opis wydawcy:
Ord – kosmita, który przybył na Ziemię, by walczyć z X-Men, zrobił to, gdyż jeden z członków grupy ma zniszczyć jego planetę. Tak brzmi przepowiednia. Czy jest prawdziwa? Przekonają się o tym wszyscy, bo X-Men, Ord i Brand – agentka rządowej organizacji S.W.O.R.D. trafiają na rodzinną planetę Orda.

Zawiera odcinki 19-24 oryginalnej serii "Astonishing X-Men" vol. 3 oraz zamykający run Whedona i Cassadaya "Giant-Size Astonishing X-Men" nr 1.
[Mucha Comics]


"Corto Maltese" tom 7: "Bajka wenecka"
Tytuł oryginału: Favola di Venezia
Scenariusz: Hugo Pratt
Rysunki: Hugo Pratt
Tłumaczenie: Monika Gurgul
Wydawca: Post
Data wydania: 12.2008
Wydawca oryginału: Cong SA
Data wydania oryginału: 1977
Liczba stron: 72
Format: 22 x 29,5 cm
Oprawa: miękka z zakładkami
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 31,50 zł
ID: 2204*
Opis wydawcy:
Wenecja – miasto, w którym rzeczywistość przeplata się ze snem i tajemnicą. Miasto pełne ukrytych zaułków i dawno zapomnianych miejsc. Przystań portowa dla wszelkiej maści tułaczy i wagabundów, gdzie krzyżują się ludzkie losy. Wenecja sektretnych stowarzyszeń, skrywających tysiące tajemnic gdzie od zamierzchłych czasów mijają się marynarze, filozofowie i magowie.

To tutaj Corto Maltese powraca, wabiony kolejnymi zagadkami i swoim niepohamowanym zapałem do przygód. Tym razem wodzony za nos przez tajemniczego Barona Corvo, Corto ma zdobyć klucz, który pozwoliłby mu odnaleźć legendarny Obojczyk Salomona – magiczny kamień poszukiwany przez masonów i szaleńców.

Na stronie wydawcy przeczytasz wstęp do komiksu autorstwa Hugo Pratta.
[Post]


"Thorgal" tom 31: "Tarcza Thora"
Tytuł oryginału: "Le Bouclier de Thor"
Scenariusz: Yves Sente
Rysunki: Grzegorz Rosiński
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 08.12.2008
Wydawca oryginału: Le Lombard
Data wydania oryginału: 11.2008
Liczba stron: 48
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka i twarda (dwa wydania)
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 22,90 zł (oprawa miękka), 29,90 zł (oprawa twarda)
ID: 2205
Opis wydawcy:
Jolan, syn Thorgala, razem z kilkoma innymi młodymi wybrańcami przebywa w Międzyświecie na dworze potężnego czarownika Manthora. Wszyscy są przygotowywani do przejścia próby, której celem jest wyłonienie z ich grona wodza, mającego poprowadzić armię Manthora przeciw bogom. Każdemu wybrańcowi zostaje przydzielony pomocnik, wybrany spośród sług czarownika, mający służyć radą w magicznej krainie, gdzie ma się odbyć próba. Okazuje się, że aby osiągnąć cel, młodzi bohaterowie będą musieli posługiwać się nie tylko swoimi nadprzyrodzonymi zdolnościami, ale też sprytem oraz – co okaże się najważniejsze – zdolnością logicznego rozumowania. Który z przyjaciół Jolana okaże się zdrajcą? Komu uda się przejść próbę i zostać wodzem armii Manthora? Niezwykła fabuła i wspaniałe ilustracje przeniosą do magicznej krainy Wikingów zarówno oddanych fanów serii, jak i nowych czytelników.
[Egmont Polska]


przykładowe plansze

"Wartości rodzinne" odc. 1: "Nie wszyscy są zadowoleni"
Scenariusz: Michał "Śledziu" Śledziński
Rysunki: Michał "Śledziu" Śledziński
Wydawca: Kultura Gniewu
Data wydania: 08.12.2008
Liczba stron: 32
Format: 16,5 x 23,5 cm
Oprawa: miękka
Papier: kreda matowa
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 14,90 zł
ID: 2206*
Opis wydawcy:
W pierwszym odcinku poznajemy rodzinę Królów. To modelowa polska familia 2+2: tata Edgar pracujący w zbrojeniówce, mama Elżbieta przesiadująca w domu z najlepszym przyjacielem, kieliszkiem wina oraz dwójka dzieci w wieku szkolnym – Tobiasz (fan strongmenów) i Tara (emo dziewczyna). Oczywiście mają również psa. Gdy ich poznajemy wiodą sielskie życie w jednorodzinnym domku, nie wiedząc, że wkrótce wszystko się zmieni. A katalizatorem zmian, będzie niespodziewany gość, którego Królowie przygarnęli pod swój dach. Jezus.

Choć w "Wartościach rodzinnych" w centrum wydarzeń znajduje się rodzina, wokół niej pojawiają się liczne postaci drugiego planu. W komiksie Śledzia będą nimi m.in. ekscentryczny generał Grot i jego adiutant pracujący nad tajemniczym i złowieszczym Projektem "Sobieski", czy Masza – ukraińska pani od sprzątania, która jest nie tylko tym, za kogo się podaje.

Tworząc dziejąca się we współczesnej Polsce komediową serię Śledziu inspirował się kultowymi amerykańskimi serialami – "Głową rodziny" i oczywiście "Simpsonami". Jednak dzięki swojemu niebanalnemu poczuciu humoru, wyczulonemu zmysłowi obserwacji i niezwykłej wyobraźni udało mu się stworzyć opowieść oryginalną i wyjątkową.
[Kultura Gniewu]


niedziela, 7.12.2008

imprezy:

I Tczewskie Spotkania Komiksowe

Dzisiaj w Alternatywnym Centrum Kultury "Zebra" (ul. Kościelna 6/7) w Tczewie odbędą się I Tczewskie Spotkania Komiksowe. Gościć na nich będą Janusz Wyrzykowski, Jerzy Szyłak i Karol "KRL" Kalinowski. Wstęp na imprezę jest bezpłatny.

16:00
17:30

Warsztaty komiksowe – prowadzący: Janusz Wyrzykowski

17:30
18:30

Spotkanie i panel dyskusyjny dotyczący komiksu – prowadzący: Jerzy Szyłak

18:30
19:30

Spotkanie z twórcą: Karol "KRL" Kalinowski

19:30
22:00

Filmy, rozmowy, dyskusje, podsumowanie.

Ponadto przez całe spotkanie dostępne:

  • Otwarte Ściany Zebry
  • Czytelnia komiksowa
  • Wystawa: "Szwajcaria – kraj komiksu"
  • Stoisko Tczewskiego Klubu Fantastyki "Gryf"

Więcej informacji na temat imprezy znajdziesz w tym miejscu.
[opr. na podst. materiałów organizatora]


czwartek, 4.12.2008

sklepy:

Ostatnio wydane

okładka oryginału

przykładowe plansze

"Trzy paradoksy"
Tytuł oryginału: "The Three Paradoxes"
Scenariusz: Paul Hornschemeier
Rysunki: Paul Hornschemeier
Tłumaczenie: Agnieszka Murawska
Wydawca: Kultura Gniewu
Data wydania: 4.12.2008
Wydawca oryginału: Fantagraphics Books
Data wydania oryginału: 2006
Liczba stron: 80
Format: 16,6 x 21,6 cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: Amber Graphic 150 g
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 31,90 zł
ID: 2202*

WRAK POLECA

Recenzja

Opis wydawcy:
Paul, twórca komiksów, przyjeżdża do swojej rodzinnej miejscowości, małego miasteczka w stanie Ohio, by odwiedzić starzejących się rodziców. W trakcie długiego spaceru z ojcem odwiedza miejsca, które odegrały ważna rolę w jego dzieciństwie. Przypominają mu one wydarzenia z przeszłości – niby zepchnięte gdzieś w podświadomość a jednak wciąż nie dające spokoju. "Trzy paradoksy" to najnowszy album jednego z najciekawszych młodych twórców amerykańskiego komiksu – Paula Hornschemeiera. W tej nietypowej autobiograficznej opowieści Hornschemeier zastanawia się nad kwestiami z pozoru banalnymi – jak drobne wydarzenia sprzed wielu lat wpływają na naszą teraźniejszość? Czy możemy się zmienić i czy w ogóle w naturze zachodzą jakiekolwiek zmiany? Co w życiu jest ważne?

Jednak sposób, w jaki postawione są te pytania – za pomocą pięciu z pozoru nie powiązanych ze sobą historii narysowanych w zupełnie innych stylach – sprawia, że każdy musi na nowo się nad nimi zastanowić. A wtedy może okazać się, że stare odpowiedzi przestały być aktualne.
[Kultura Gniewu]


wtorek, 2.12.2008

zapowiedzi:

"Kompot" – projekt Polsko-Izraelski

Instytut Adama Mickiewicza we współpracy z Kulturą Gniewu zamierza wydać w grudniu antologię zatytułowaną "Kompot". Na 240 stronach znajdą się prace ośmiu autorów z Izraela i Polski: Zeeva Engelmayera, Daniela Goldsteina, Rachely Rotner, Krzysztofa Ostrowskiego, Michała "Śledzia" Śledzińskiego, Joanny Karpowicz, Łukasza Mieszkowskiego i Jakuba Szczęsnego. Cztery plansze ze środka zobaczysz tutaj.

"Kompot" to antologia, która jest efektem współpracy polskich i izraelskich artystów komiksowych w ramach Sezonu Polskiego w Izraelu, organizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza. Jesienią 2007 roku w Warszawie i w Tel Awiwie odbyły się warsztaty, których celem było stworzenie historii komiksowych inspirowanych rzeczywistością Polski i Izraela. Po roku intensywnych prac i artystycznych sporów udało się przygotować album w dwóch wersjach: polsko-hebrajskiej i angielskiej. Pracy nad antologią towarzyszyła wystawa w Muzeum Komiksu w Holon w Izraelu, która prezentowała szkice, scenariusze oraz scenopisy obrazkowe artystów biorących udział w projekcie. Wernisaż wystawy odbył się w czerwcu 2008 roku.

Kiedy niemal dwa lata temu zaczęliśmy rozmowy z naszymi izraelskimi przyjaciółmi na temat polsko-izraelskiego albumu komiksowego oraz warsztatów, jednego byliśmy pewni – chcieliśmy wyjść poza stereotypy. Polityka panującego w powojennej Polsce reżimu komunistycznego nie pozwoliła na swobodny polsko-izraelski dialog. Starano się również wymazać ogromne znaczenie, jakie wspólna kilkusetletnia polsko-żydowska historia ma dla polskiej kultury i tożsamości. Blokada informacji spowodowała, że dla wielu Izraelczyków Polska współczesna nie istniała, w ich wyobraźni pozostawała wciąż miejscem zagłady.

Pragnęliśmy spojrzeć na Polaków i na Izraelczyków z nowej, wspólnej perspektywy. Zaczęliśmy więc przewrotnie od analizy wzajemnych stereotypów i właśnie ich przeła­mywaniu poświęcone były warsztaty, w których wzięli udział twórcy niniejszej książki, w Polsce i w Izraelu. Po drodze rodziły się fascynacje, wybuchały awantury o historię obu krajów, spory o historie osobiste, była męka, ale też ogromna radość wspólnego pisania i rysowania. Album, który powstał, pokazuje jak ważny jest żywy kontakt Polaków i Izraelczyków – kontakt poprzez kulturę, wspólną twórczość i komentowanie świata.
[Katarzyna Wielga i Marta Wójcicka – kuratorki projektu]

Twórcy biorący udział w projekcie:

  • Zeev Engelmayer - rysownik, illustrator, wielokrotnie nagradzany w Izraelu i za granicą, publikuje regularnie w dzienniku "Yedioth Ahronoth", twórca magazynu "Syrup".
  • Daniel Goldstein - rysownik, illustrator, publikuje w dzienniku "Maariv", współtwórca magazynu komiksowego "Blender".
  • Rachely Rotner - rysowniczka, ilustratorka, dziennikarka magazynu "Rating".
  • Krzysztof Ostrowski - rysownik, illustrator, wokalista zespołu Cool Kids of Death, wielokrotnie nagradzany na festiwalu komiksów w Łodzi.
  • Michał "Śledziu" Śledziński - rysownik, illustrator, twórca magazynu komiksowego "Produkt", autor serii komiksowej "Osiedle Swoboda".
  • Joanna Karpowicz - rysowniczka, ilustratorka, nagradzana na festiwalu komiksów w Łodzi.
  • Łukasz Mieszkowski - rysownik, illustrator, twórca serii komiksowej "Ursynowska Specgrupa od Rozwałki".
  • Jakub Szczęsny - architekt, rysownik, kurator, członek grupy Centrala, publikował w magazynie "Fluid".

[opr. na podst. materiałów wydawcy]

Rys. Michał "Śledziu" Śledziński


poniedziałek, 1.12.2008

sklepy:

Ostatnio wydane

"Borgia" tom 3: "Płomienie stosu"
Tytuł oryginału: "Les flammes du bûcher"
Scenariusz: Alexandro Jodorowsky
Rysunki: Milo Manara
Tłumaczenie: Magdalena Kurzyna
Wydawca: Taurus Media
Data wydania: 1.12.2008
Wydawca oryginału: Glénat - Drugstore
Data wydania oryginału: 3.12.2008
Liczba stron: 48
Format: 24 x 32 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 36,00 zł
ID: 2198*
Opis wydawcy:
Rzym, rok 1492. Stolica Piotrowa nie jest już Miastem Świętym. Stała się siedliskiem bezbożnych uciech, przekupstwa i zbrodni. Wokół osoby umierającego papieża Innocentego VII toczy się rozgrywka polityczna o następstwo tronu. Prym w niej wiedzie kardynał z Hiszpanii, Rodrigo Borgia, założyciel sławnego rodu Borgiów, nazwanego pierwszą mafią w historii Italii.
[Taurus Media]


"Marzi" tom 2: "Hałasy dużych miast "
Tytuł oryginału: "Rezystor", "Le bruit des villes"
Scenariusz: Marzena Sowa
Rysunki: Sylvain Savoia
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 1.12.2008
Wydawca oryginału: Dupuis
Data wydania oryginału: 04.2007, 10.2008
Liczba stron: 96
Format: 17,3 x 23 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 39,00 zł
ID: 2199*
Opis wydawcy:
Opowieść o Polsce lat 80. widzianej oczami kilkuletniej dziewczynki. Poszczególne epizody bez natrętnych komentarzy ukazują świat zapamiętany przez wielu z nas. Strajki, pacyfikacje zakładów pracy, bieda i niepokój o przyszłość. Wśród codziennych zdarzeń szczególnie uwypuklona została niezwykła atmosfera końca lat 80., kiedy to po niemal dekadzie politycznego marazmu ludzie poczuli nadzieję na zmiany.

"Marzi" jest komiksem zarówno dla dorosłych, jak i dla starszych dzieci. Nie pozostawia czytelnika obojętnym, przywołuje wspomnienia, zaciekawia, śmieszy.
Sylvain Savoia rysuje bohaterkę i jej świat z wielką wrażliwością, czułością i humorem.

Polskie wydanie zawiera tomy 3 i 4 oryginalnej edycji: "Rezystor" i "Le bruit des villes".
[Egmont Polska]


okładka oryginału

przykładowe plansze

"Przedwieczni"
Tytuł oryginału: "Eternals"
Scenariusz: Neil Gaiman
Szkic: John Romita Jr.
Tusz: Danny Miki, Tom Palmer, Jesse Delperdang, Klaus Janson
Kolory: Matt Hollingsworth, Paul Mounts
Okładka: Mike Berry
Tłumaczenie: Michał Cetnarowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 1.12.2008
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Data wydania oryginału: 07.2008
Liczba stron: 264
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 69,00 zł
ID: 2200*
Opis wydawcy:
Mark Curry – student medycyny – spotyka dziwnego człowieka, który wmawia mu, że obaj są Przedwiecznymi, czyli istotami od setek tysięcy lat pilnującymi porządku ziemskiego. Oczywiście, Mark mu nie wierzy, ale pewne wydarzenia, które niebawem nastąpią, spowodują, że będzie musiał zmienić zdanie. Okazuje się, że Przedwieczni zostali stworzeni przez podobne bogom istoty kosmiczne, Celestian. Są nieśmiertelni i władają potężnymi mocami. Opiekowali się rozwojem cywilizacji ziemskiej, walcząc także z zagrożeniami z kosmosu. Teraz jednak nikt już o nich nie pamięta, a nawet oni sami nie zdają sobie sprawy z własnego dziedzictwa. Dlaczego? Tę zagadkę będzie usiłował rozwikłać Mark razem z nowymi przyjaciółmi.
[Egmont Polska]


tył okładki

"Wilq Superbohater" zeszyt 14: "Nie będę walczył z dinozaurem jak jakiś debil"
Scenariusz: Bartosz i Tomasz Minkiewicz
Rysunki: Bartosz i Tomasz Minkiewicz
Wydawca: BM Vision
Data wydania: 1.12.2008
Liczba stron: 60
Format: 20,8 x 29,6 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne, EMPiK
Cena: 14,99 zł
ID: 2201*
Opis wydawcy:
Nowy "Wilq" ma 60 stron, z czego aż 48 to premierowe, nowiutkie, dziewicze, nietknięte stopą białego człowieka plansze z przygodami superbohatera z Opola. Te odcinki nie tylko nie tknęła do tej pory stopa odkrywcy, ale nawet ich nie widziała, a one też żadnej cholernej stopy nie oglądały. Twoje stopy mogą być więc pierwsze. Co je czeka?

Dinozaury, obce cywilizacje, zabójcy z egzotycznego zadupia, meteor, kubeczek, zombie, filmy piłkarsko-erotyczne, dżungla śmierci, Amnesty International, faszystowskie pozdrowienia, taboret superbohaterski, a przede wszystkim Alc-man, Wilq, Entombet, Mikolaj i komisarz Gondor. Ponadto usunięte sceny, wywiady z postaciami, making of, czyli reportaż z planu komiksu plus quiz typu wytęż wzrok (a się nie zesraj). Wszystkim, którym w tym momencie serce mocniej zabiło na widok wulgaryzmu spieszymy donieść, że – tak, jak najbardziej – Wilq pozostaje wierny sobie i najnowszy album także będzie się opierał na uniwersalnych wartościach słów na litery k, ch, j, p, s, i, t itp.

W ciągu roku autorzy narysowali materiału na około 6 godzin czytania (w tempie szybkiego empikowego kartkowania). Z tego wybrali najlepsze historie i umieścili je w nowym albumie. Nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć przyjemnej lektury (w tempie powolnego studiowania Talmudu).
[BM Vision]


poniedziałek, 1.12.2008

wystawy:

Komiksy inspirowane malarstwem na ulach

Dzisiaj o 19:00 w poznańskiej Galerii Niewielkiej (ul. Garbary 62, wejście od. ul. Mostowej przez Cafe Mięsna) odbędzie się wernisaż wystawy "Honey Talks" – komiksów inspirowanych malarstwem na ulach. Gościć na nim będą Vladan Nikolić z Serbii oraz Gasper Rus i Matej Lavrenčič ze Słowenii. Po wernisażu odbędzie się koncert zespołu Elektryczny Węgorz (biletowany). Wystawę będzie można oglądać codziennie (oprócz sobót) do 14 grudnia w godzinach od 13:00 do 18:00.

Malarstwo na ulach, stanowiące autentyczną formę słoweńskiej sztuki ludowej, to olejne malowidła, zdobiące przednie ściany uli. Pojawiły się w drugiej połowie XVIII wieku, a okres ich świetności przypadł na lata 1820-1880. Pojawienie się i wykorzystywanie malarstwa na ulach wiązało się z rozwojem pszczelarstwa, ale miało również znaczenie symboliczne. Na początku XX wieku z powodu przemian społeczno-ekonomicznych, ta specyficzna forma zdobienia uli zanika.

Malowidła na ulach tworzone w większości przez domorosłych malarzy i rolników, rozwinęły się w wyraziste formy artystyczne ze swoistymi motywami, symboliką, narracją i stylem graficznym. Wykorzystywane motywy są odzwierciedleniem upodobań rolników, sposobu myślenia i zachowań w tamtych czasach. Jednocześnie malarstwo na ulach jest wyrazem twórczego podejścia, wrażliwości i satyry.

Zachowało się 600 zróżnicowanych, malowanych paneli z uli. Były one przechowywane i obecnie stanowią część kolekcji Słoweńskiego Muzeum Etnograficznego w Lublanie oraz Muzeum Pszczelarstwa w Radovljicy.

Międzynarodowy projekt "Honey Talks" wspierany był przez francuskiego artystę, wydawcę i założyciela artystycznej grupy Le Dernier Cri z Marsylii, Pakito Bolino, który przyczynił się do powstania w Lublanie w 2000 roku wystawy malarstwa na ulach. Zarówno wielobarwne motywy i tematy, jak również jedyne w swoim rodzaju ożywienie sztuki ludowej w nowoczesnym komiksowym medium, zaintrygowało zespół redakcyjny Stripburgera oraz współpracujących przy realizacji projektu artystów.

W projekcie, powstałym ze współpracy Stripburgera ze Słoweńskim Muzeum Etnograficznym, włoskim stowarzyszeniem komiksowym Viva Comix i komiksową biblioteką Serieteket ze Sztokholmu, wzięło udział trzynastu artystów.

Dziewięciu z nich: Anke Feuchtenberger (Niemcy), Jakob Klemencic (Słowenia), Koco (Słowenia), Milorad Krstic (Węgry), Matthias Lehmann (Francja), Rutu Modan (Izrael), Vladan Nikolić (Serbia), Marcel Ruijters (Holandia) i Danijel Zezelj (Chorwacjia/USA) wybrało z bogatego zbioru malowideł na ulach konkretny motyw i stworzyło inspirowaną nim historię komiksową. "Honey Talks" to kolekcja składającą się z dziewięciu książeczek 24-48 stronicowych, efektownie zapakowanych w kartonowe pudełka. W limitowanej edycji książeczki umieszczone są w drewnianych pudełkach, pokrytych ekskluzywną okładką, narysowaną i wydrukowaną przez Pakito Bolino.

Wystawę do Poznania sprowadziły: Centrala i Fundacja Transmisja. Więcej na temat projektu przeczytasz na stronie Stripburgera.
[opr. na podst. materiałów organizatora]

Rys. Vladan Nikolić

ARCHIWUM - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa