IMPREZY

I Tczewskie Spotkania Komiksowe

7 grudnia 2008
ACK "Zebra"
ul. Kościelna 6/7
Tczew

wstęp wolny

16:00
17:30

Warsztaty komiksowe – prowadzący: Janusz Wyrzykowski

17:30
18:30

Spotkanie i panel dyskusyjny dotyczący komiksu – prowadzący: Jerzy Szyłak

18:30
19:30

Spotkanie z twórcą: Karol "KRL" Kalinowski

19:30
22:00

Filmy, rozmowy, dyskusje, podsumowanie.

Ponadto przez całe spotkanie dostępne:

  • Otwarte Ściany Zebry
  • Czytelnia komiksowa
  • Wystawa: "Szwajcaria – kraj komiksu"
  • Stoisko Tczewskiego Klubu Fantastyki "Gryf"


Warsztaty komiksowe – prowadzący: Janusz Wyrzykowski

Jesteś zainteresowany postawieniem pierwszych kresek na papierze ale nie wiesz jak? Zastanawiasz się w jaki sposób zabrać się do stworzenia swojego komiksu? Potrzebujesz kilku fachowych porad?

Janusz Wyrzykowski to rysownik i scenarzysta należący do młodego pokolenia polskich komiksiarzy. Ukończył liceum plastyczne w Bydgoszczy, obecnie kończy studia na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Publikował w magazynie "Kontra", rysuje serię "Pierwsza Brygada".


Spotkanie i panel dyskusyjny dotyczący komiksu – prowadzący: Jerzy Szyłak

Polski naukowiec zajmujący się głównie komiksem, kinem i teorią literatury. Absolwent i pracownik naukowy Uniwersytetu Gdańskiego. Praca magisterska i doktorska nt. komiksu (promotor: prof. Anna Martuszewska); podobnie – habilitacja. Pracuje w Zakładzie Dramatu, Teatru i Filmu w Instytucie Filologii Polskiej na Uniwersytecie Gdańskim oraz w Instytucie Pedagogiczno-Językowym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu.

Autor licznych artykułów i książek, głównie nt. historii i teorii komiksu oraz współczesnego kina (m.in. "Komiks i okolice pornografii", "Fanatastyka i Kino Nowej Przygody", "Komiks. Świat przerysowany", "Komiks w kulturze ikonicznej XX wieku", "Komiks", "Komiks i okolice kina", "Poetyka komiksu. Warstwa ikoniczna i językowa", "Zgwałcone oczy. Komiksowe obrazy przemocy seksualnej").

Scenarzysta komiksowy, m.in. "Fantazja na fujarkę", "Wampir", "Szminka", "Benedykt Dampc", "Obywatel w palącej potrzebie", "Zbyt długa jesień", "Koszula", "Wyznania właściciela kantoru". Dawniej sam też rysował swoje komiksy, np. cykl "Docent", ukazujący się w pierwszej połowie lat 80. w gdańskim tygodniku społeczno-kulturalnym "Czas", czy surrealistyczne jednoplanszówki, publikowane w drugiej połowie lat 80. w wydawnictwach Gdańskiego Klubu Fantastyki.


Spotkanie z twórcą: Karol "KRL" Kalinowski

Urodzony 28 lipca 1982 roku w Suwałkach, jak sam mówi, z komiksem w dłoniach. Rysunkowe opowieści zaczął tworzyć w podstawówce. Bawił nimi kumpli ze szkolnej ławy i wyrabiał sobie kreskę. Zabawa ta na tyle go wciągnęła, że postanowił zdawać do liceum o profilu plastycznym. Tam obok obowiązkowych ćwiczeń rysunku kultywował swoją komiksową pasję. Jego komiksy zaczęły ukazywać się w regionalnych pismach, reklamach, w folderach firm. A także w tworzonym z przyjaciółmi zinie "Koks". KRL wysłał też próbkę swoich umiejętności do najpopularniejszego wtedy pisma komiksowego w kraju - "Produktu". Jego naczelny Michał "Śledziu" Śledziński nie zastanawiał się długo i tak KRL trafił do ekipy twórców magazynu. Na jego łamach publikowane były "Kaerelki", cykl opowieści o dziwnych dzieciakach i ich dziwnych przygodach.

Wkrótce publikację samodzielnego albumu zaproponował młodemu rysownikowi Egmont. Efektem była dwutomowa "Liga Obrońców Planety Ziemia". Jej bohaterami byli młodzi mieszkańcy blokowiska dysponujący nadprzyrodzonymi mocami, które pozwolą im stawić czoła inwazji z kosmosu. Podobne osiedlowe klimaty przyprawione solidną dawką absurdalnego humoru znalazły się też w miniserii "New Kids on the Blok" publikowanej w zeszytach "Osiedla Swoboda" Śledzia. KRL szczęśliwie skończył studia na wydziale pedagogiki i wychowania artystycznego – edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych (specjalizacja – grafika warsztatowa) na UWM w Olsztynie, gdzie obecnie mieszka. Jego rysunkowe żarty publikował miesięcznik "Chichot", a krótkie komiksowe opowieści pojawiają się w komiksowych antologiach (m.in. "Człowiek w probówce", "Opowieści tramwajowe", "Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o piłce.").

KRL zajmuje się również animacją. Jego krótkie filmiki emitowane są na zakończenie każdego odcinka programu "ZAP. Szybki magazyn popkulturalny", natomiast za jednominutówkę "Berek" otrzymał wyróżnienie na Festiwalu Euroshorts 2005. Zrealizował też animowany teledysk do jednej z piosenek z najnowszej płyty Roberta Kasprzyckiego. KRL to także społecznik. Wielokrotne brał udział jako instruktor w warsztatach rysunkowych dla dzieci i młodzieży. Organizował też festiwale komiksowe Implant i Olsztyński Dzień Komiksu.

W ubiegłym roku ukazał się nakładem Taurus Media jego pełnometrażowy album "Yoel". Obecnie pracuje nad projektem science fiction zatytułowanym: "Ostatnia kronika".

Blog: www.krlcomics.blogspot.com


Ponadto przez całe spotkanie dostępne:

Otwarte Ściany Zebry
Masz ilustracje, komiksy, prace, które chowasz przed światem w szufladzie? Wizje, obrazy nie dają ci żyć i szukają sposobności by znaleźć się na papierze? W niedzielę będzie okazja by zaprezentować swoje dokonania lub spróbować swoich sił w rysunku. Przyjdź i powieś na ścianie "Zebry" swoje prace. Format, technika – należy do Ciebie. Oprzyrządowanie czeka na Ciebie.

Czytelnia komiksowa
Przyjdź, zobacz, przeczytaj, podyskutuj.

Wystawa: "Szwajcaria – kraj komiksu"
Wystawa prezentuje przeszłość i teraźniejszość komiksu szwajcarskiego i adresowana jest zarówno do szerokiej publiczności, jak i do koneserów. Szwajcaria, kraj komiksu pozwala odkryć przeszłość i teraźniejszość komiksu w kraju, który – choć skromnych rozmiarów – odgrywa w komiksie ważną i wieloaspektową rolę. Od lat 70. szereg szwajcarskich autorów zyskało międzynarodową renomę. Okres objęty wystawą zaczyna się wraz z Rodolphem Töpfferem, który w Genewie w pierwszej połowie XIX wieku "wynalazł" komiks. Zamykają go natomiast autorzy współczesnej szwajcarskiej "młodej gwardii" komiksu, którzy – skupieni w Genewie i Zurychu wokół magazynów i stworzonych przez siebie oficyn wydawniczych – poszukują własnej drogi i śmiało eksperymentują z rozwiązaniami nie stosowanymi dotąd w tej sztuce.

Stoisko Tczewskiego Klubu Fantastyki "Gryf"
Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o fantastyce, a baliście się zapytać – książki, planszówki, gry bitewne itd.

Współpraca:

Organizator:
Alternatywne Centrum Kultury "Zebra"

TSK finansowane z Funduszu dla Organizacji Pozarządowych oraz ze środków Starostwa Powiatowego w Tczewie oraz Fundacji J&S Pro Bono Poloniae.

[opr. na podst. materiałów organizatora]

WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa