NEWSROOM

poniedziałek, 4.10.2010

nagrody

Nagrody ministra kultury, humoris causa i Komiksusy

Sobotnia gala wręczenia nagród 21. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi odbyła się ponownie w klubie Wytwórnia (ul. Łąkowa 29). Poprowadzili ją beatboxer Zorak i raper Kliford.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski przyznał szereg odznaczeń, które zostały wręczone podczas gali.

Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymał Marek Szyszko.

Nagrodę specjalną, czyli list gratulacyjny od Ministra Kultury z okazji 65. urodzin i nagrodę pieniężną otrzymała Szarlota Pawel. Autorka nie była obecna na ceremonii ze względu na ciężki stan zdrowia.

Ponadto Minister przyznał odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” kolejnym trzem osobom najdłużej zaangażowanym w organizację łódzkiej imprezy. Otrzymali je: Agnieszka Papis, Piotr Kabulak i Przemysław Truściński (w tej kolejności stoją na poniższym zdjęciu, pierwszy od lewej Marek Szyszko).

W zastępstwie Ministra powyższe odznaczenia wręczał Krzysztof Skrzypczyk.

Za wieloletnie, wytrwałe i niezwykle precyzyjne katalogowanie wszystkich komiksów, jakie ukazały się w Polsce doktorat humoris causa, czyli nagrodę im. Papcia Chmiela przyznawaną za zasługi dla polskiego komiksu otrzymał w tym roku Marek Misiora.

Nagrodę organizatorów dla najlepszego wydawcy ostatnich 12 miesięcy za ocalanie od zapomnienia znakomitych polskich twórców i ich komiksów, za wysoką jakość edytorską oraz dbanie o komiksowych kolekcjonerów otrzymało wydawnictwo Ongrys (Leszek Kaczanowski nie zdążył dojechać, odebrał nagrodę po zakończeniu gali).

Nagrodę publiczności dla najlepszego polskiego komiksu wydanego między 1 października 2009 a 30 września 2010 otrzymał komiks „Łauma” Karola Kalinowskiego wydany przez kulturę gniewu.

Widoczną po lewej statuetkę Komiksusa zaprojektował Marek Skotarski. Otrzymali je: laureci Grand Prix oraz nagród dla komiksu i wydawcy roku.

[opr. na podst. materiałów organizatora]

[Laureaci odznak „Gloria Artis” i „Zasłużony dla Kultury Polskiej”]
Laureaci odznak „Gloria Artis” i „Zasłużony dla Kultury Polskiej”
fot. Sławomir Jarmusz
[Marek Misiora odbiera doktorat humoris causa]
Marek Misiora odbiera doktorat humoris causa
fot. Jarek Obważanek
[Szymon Holcman z kultury gniewu w imieniu Karola Kalinowskiego odbiera nagrodę dla najlepszego albumu]
Szymon Holcman z kultury gniewu w imieniu Karola Kalinowskiego odbiera nagrodę dla najlepszego albumu
fot. Jarek Obważanek
Nagrody ministra kultury, humoris causa i Komiksusy - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa