NEWSROOM

środa, 3.03.2010

nowości

Ostatnio wydane

„Element chaosu”
Autor: Jakub Rebelka
Wydawca: kultura gniewu, BWA Jelenia Góra
Data wydania: 02.2010
Objętość: 80 stron
Format: 214 x 303 mm
Oprawa: twarda
Papier: kreda matowa 130 g
Druk: kolorowy
Dystrybucja: BWA Jelenia Góra, specjalistyczne
Cena: 49,90 zł
ID: 2470*

Opis wydawcy:

Jakub Rebelka, autor m.in. „Doktora Bryana” i „Trzech głów profesora Muri”, jest pierwszym polskim komiksiarzem, który doczekał się rasowego artbooka. Bo trudno nazwać inaczej 80-stronicowy katalog pierwszej indywidualnej wystawy rysownika i malarza zatytułowanej „Element chaosu”. Ekspozycja ta, której wernisaż miał miejsce w BWA w Jeleniej Górze, wyraźnie pokazała, że dla Rebelki malarstwo i komiks to nie dwa odrębne światy, ale wzajemnie się przenikające i inspirujące żywioły.

Rebelka, absolwent ASP w Gdańsku, w swoich komiksowych albumach nie boi się malarskiego rozmachu i nietypowych rozwiązań formalnych. Z kolei wiele jego płócien to gotowe fantastyczne kadry i plansze z pulsującego kolorami i pomysłami komiksu, jakim jest twórczość artysty.

Jak pisze we wstępie do katalogu Piotr Machłajewski, kurator jeleniogórskiej wystawy:

Poruszanie się w alogicznych, surrealizujących kompozycjach Rebelki przyprawia o zawrót głowy.

Publikacja ta, wydana w mikroskopijnym nakładzie, to urzeczywistniony sen wszystkich fanów twórczości Jakuba Rebelki i rzecz, która uświadamia w pełni skalę jego talentu. „Element chaosu” to nie tylko wyjątkowy artbook w twardej oprawie, ale najbardziej szalony z dotychczasowych komiksów autora „Doktora Bryana”. Bo gdzie, jak nie w komiksie, mogliby się spotkać Batman z Jezusem?

[kultura gniewu]


„Gang Wąsaczy. Ruchome paski”
Scenariusz: Marek Lachowicz
Rysunki: Marek Lachowicz
Wydawca: kultura gniewu
Data wydania: 03.03.2010
Objętość: 100 stron
Format: 235 x 165 mm
Oprawa: miękka
Papier: kreda matowa 130 g
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 29,90 zł
ID: 2471*

Opis wydawcy:

Planują spektakularny napad na zajezdnię autobusową, by zdobyć gruby plik nieznaczonych biletów komunikacji miejskiej. Kochają Bajm, Budkę Suflera i Dodę, ale znają też zagraniczne zespoły, np. Tokio Hotel. Kiedy nie obmyślają nowego skoku najchętniej oglądają telewizor (choćby wyłączony) i chodzą na basen udawać delfina. Są genialni, bo kto inny zrozumiałby dowcipy z Familiady? Przed Państwem jedyny, niepowtarzalny – Gang Wąsaczy!

Marek Lachowicz, autor słynnych Człowieka Paroovki i Grand Bandy, w swoim najnowszym komiksie w rolach głównych obsadza Ryszarda, Bohdana i Bogdana. Efektem jest „Gang Wąsaczy. Ruchome paski”, zbiór absolutnie wszystkich – premierowych i archiwalnych – pasków z Wąsaczami, najgłupszymi bohaterami w historii komiksu (obok Rzymian oczywiście). Na 100 stronach komiksu odsłaniają oni coraz to nowe pokłady bezmyślności, która nie przestaje zaskakiwać a co najważniejsze śmieszyć.

„Gang Wąsaczy. Ruchome paski” to dowód na to, że Lachowicz jest mistrzem humoru każdego rodzaju – abstrakcyjnego, slapstickowego, językowego, sytuacyjnego a nawet, co najtrudniejsze, koszarowego. Przed Państwem jedna z najśmieszniejszych rzeczy 2010 roku! 

Błyskotliwe gagi, które często zostają gdzieś w naszej pamięci na długie tygodnie i perfekcyjna, chociaż pozornie prosta kreska Lachowicza (...). Jedna z najlepszych serii paskowych, jaką zdarzyło mi się czytać.

Marek Turek, esensja.pl

Debilizm głównych bohaterów jest czasami tak skrajny, że po prostu brakuje słów. No ale nie o słowa tu chodzi, ale o śmiech, a w przypadku „Wąsaczy” jest go co nie miara.

Jarek Obważanek, wrak.pl

Gdyby Marek Lachowicz zechciał poeksperymentować z dłuższą formą, Wąsacze mogliby stać się całkiem poważną konkurencją dla Wilq-a.

Krzysztof Lipka-Chudzik, esensja.pl

Trio równie przebiegłe co Gang Olsena, bezlitosne jak Harry i Marv z „Kevinów” i kochające złote polskie przeboje gorętszą miłością niż dyrektorzy programowi polskich rozgłośni radiowych.

motywdrogi.pl

Jest coś w nieudolnych poczynaniach Ryszarda, Bohdana i Bogdana, co każe założyć maskę, zapuścić wąsy i przyłączyć się do Gangu Wąsaczy.

Marcin Herman, esensja.pl

Tymczasem Halina z Mariolką oraz Paździochowa oglądają telewizję, w której redaktor mówi, że został przyłapany Gang Wąsaczy. Wszystkich trzyma brygada antyterrorystyczna. Paździoch w imieniu wszystkich mówi widzom, że Balcyrewicz musi odejść.

Streszczenie 161. odcinka serialu „Świat według kiepskich”, kiepscy.wikia.com

[kultura gniewu]


„Kolektyw” nr 6: „Potwór”
Okładka: Tomasz Grządziela
Wydawca: Dolna Półka
Data wydania: 03.03.2010
Objętość: 96 stron
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 15,00 zł
ID: 2472

Spis treści:

 • serie
 • „Najwydestyluchniejszy” – scen. Bartosz Sztybor, rys. Maciej Pałka
 • „Drużyna A.K.” – scen. Robert Sienicki, Jan Mazur, rys. Igor Wolski
 • „Sarkis Karchazjan” – scen. Daniel Gizicki, rys. Rafał Trejnis
 • „Recours” – scen. Robert Sienicki, rys. Łukasz Okólski
 • shorty
 • „Dzień, jak co dzień” – scen. Jan Mazur, rys. Karol Kalinowski
 • „Ja, potwór” – scen. i rys. Tomasz Grządziela
 • „Potworny wysiłek” – scen. i rys. Paweł Grześków
 • „Echa” – scen. Jan Mazur, rys. Ewa Jędrzejczak
 • „Potwór” – scen. i rys. Bartłomiej Kuczyński
 • „Wstecz” – scen. i rys. Kajetan Wykurz
 • „Kapitan Mineta” – scen. Bartosz Sztybor, rys. Piotr Nowacki
 • „Gniew Kehtanita” – scen. Bartosz Biedrzycki, rys. Lucjan Pakulski
 • „Niedoczekanie, panie potworze” – scen. i rys. Maciej Łazowski

[Dolna Półka]


„Osiedle Swoboda”
Scenariusz: Michał „Śledziu” Śledziński
Rysunki: Michał „Śledziu” Śledziński
Wydawca: kultura gniewu
Data wydania: 03.03.2010
Objętość: 300 stron
Format: 172 x 242 mm
Oprawa: twarda z obwolutą
Papier: offsetowy Amber Graphic 130 g
Druk: czarno-biały, 19 stron kolorze
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 69,90 zł
ID: 2473*

Opis wydawcy:

Gdybym miał wymienić najważniejszą polską serię komiksową z przełomu stuleci, nie zastanawiałbym się ani chwili – „Osiedle Swoboda” jest poza konkurencją.

Tak o komiksie Michała „Śledzia” Śledzińskiego pisał w „Gazecie Wyborczej” Wojciech Orliński. Ukazujący się na łamach słynnego „Produktu” cykl Śledzia był flagowym komiksem magazynu i rzeczą, która zmieniła polski komiks.

To obyczajowa historia z życia miejskiej młodzieży, która lubi ostrą muzę, imprezy, alkohol i inne używki. Snujący się po osiedlowych uliczkach bohaterowie – niezapomniani Wiraż, Dźwiedzu, Szopa, Smutny i reszta ferajny – borykają się z przemocą, nudą, tępymi dresiarzami i kacem, czyli z tym wszystkim, na co narażeni są codziennie młodzi ludzie.

Śledziu opowiada o tym zwyczajnym życiu na zwyczajnym osiedlu z niezwykłym poczuciem humoru, przyglądając się swoim bohaterom z sympatią i dystansem jednocześnie. Doprawia to szczyptą surrealizmu i fantasyki, które na Osiedlu Swoboda wyglądają zadziwiająco naturalnie.

W jednym z wywiadów Śledziu mówił:

Większość patentów, które spotkały „Swobodną” ekipę, wydarzyła się na serio mnie, moim znajomkom, lub została podsłuchana pod sklepem nocnym.

I to ten autentyzm połączony z fantastyczną komiksową formą dał nową jakość. Do dziś, a mija właśnie 10 lat od publikacji pierwszego odcinka „Osiedla Swoboda”, nikt nie sportretował polskiej młodzieży i jej życia we współczesnej Polsce w równie przekonujący i fascynujący sposób. O czym łatwo się przekonać sięgając po ten kompletny zbiór wszystkich epizodów opublikowanych w „Produkcie”.

Wojciech Orliński w swoim tekście przewidywał:

Wiadomo już, na co za kilkanaście lat będą się rujnować miłośnicy polskiego komiksu – na luksusową reedycję wszystkich odcinków „Osiedla Swoboda”.

A my dodamy, że nie trzeba się wcale rujnować i można to zrobić już dziś.

[kultura gniewu]

Ostatnio wydane - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa