NEWSROOM

sobota, 5.09.2009

zapowiedzi

timof we wrześniu i październiku

Wydawnictwo timof i cisi wspólnicy przedstawiło opisy i polskie okładki komiksów planowanych na 11 września ("Maksym Osa" i "Opowieści z hrabstwa Essex" oraz "RG" tom 1: Rijad nad Sekwaną"). Ujawniło też tytuły dwóch pozycji planowanych na MFKiG. Mają to być "Mucha" Lewisa Trondheima (Mroja Press) oraz "Skin" Petera Milligana i Brendana McCarthy'ego (timof comics).

"Mucha" przedstawia życie tytułowego owada od narodzin, przez przygody miłosne, walki z pająkami aż do urojonego podboju świata. David Rault stwierdził, że ten zabawny i wciągający komiks udowadnia, iż Trondheim ma talent do zamieniania niedostrzegalnego w zadziwiające.

"Skin" opowiada historię młodego skinheada, który dorasta w Londynie lat 70. z wadami wrodzonymi spowodowanymi zażywaniem przez matkę talidomidu, leku przeciwbólowego o licznych działaniach niepożądanych. Według samego Milligana komiks porusza uniwersalne kwestie dotyczące wielkich firm oszukujących ludzi oraz korupcji w zakresie leków i masowego marketingu.

Długo oczekiwane "Wrota Alicji" Hihusa i Komardina zostały przesunięte na początek 2010 roku.

Zobacz też pełne informacje o planach timofa.

[Jarek Obważanek]

"Maksym Osa"
Tytuł oryginału: "Maxym Osa"
Scenariusz: Igor Baranko
Rysunki: Igor Baranko
Tłumaczenie: Paweł Timofiejuk
Wydawca oryginału: Editions Joker
Data wydania oryginału: 09.2008, 10.2009
Liczba stron: 96
Format: 16,8 x 24 cm
Oprawa: twarda
Papier: offset
Druk: czarno-biały
Cena: 39,00 zł

Opis wydawcy:

Maksym Osa to inteligentny i zadziorny Kozak z siedemnastowiecznych Dzikich Pól. Po powrocie z jednej z łupieżczych wypraw na Turków zostaje wplątany z zawiłą intrygę. Z wciąż świeżą raną głowy zastanawia się, co jest jawą, a co snem.

Co kryje się w jego grobie? Czy wilkołaki istnieją naprawdę? Gdzie jest skarb? Na te i wiele innych pytań starają się odpowiedzieć bohaterowie komiksu świetnego ukraińskiego twórcy Igora Baranko. Autor z doskonałym wyczuciem miesza gatunki – romans, komedię, kryminał i przygodę, które w historycznym krajobrazie sprawiają, że czujemy się przeniesieni w czasie. Baranko to twórca wszechstronny i potrafiący opowiedzieć świetną historię, dlatego też czytelnik nigdy nie nudzi się przy lekturze jego komiksów.

[timof i cisi wspólnicy]

"Opowieści z hrabstwa Essex"
Tytuł oryginału: "Collected Essex County"
Scenariusz: Jeff Lemire
Rysunki: Jeff Lemire
Tłumaczenie: Bartosz Sztybor
Wydawca oryginału: Top Shelf
Data wydania oryginału: 2007-2008 (seria), 2009 (integral)
Liczba stron: 512
Format: 16,8 x 23 cm
Oprawa: twarda
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Cena: 99,00 zł

Opis wydawcy:

Co zrobi młody chłopiec, gdy cały jego świat nagle przestanie istnieć? Co mogło sprawić, że dwóch braci ze zgranej drużyny przeistoczyło się w obcych sobie zgorzkniałych samotników? Jak praca jednej pielęgniarki w średnim wieku mogła doprowadzić do ujawnienia bolesnych sekretów całej społeczności? I czy coś może uleczyć rany wywołane dekadami życia w zakłamaniu?

Uznany twórca Jeff Lemire komiksem "Opowieści z hrabstwa Essex" składa hołd swoim korzeniom. Ta wielokrotnie nagradzana trylogia powieści graficznych została bowiem osadzona w fikcyjnym odpowiedniku prowincji Ontario, gdzie autor się urodził. W "Opowieściach..." Lemire przedstawia kameralne studium niewielkiej społeczności na przestrzeni lat, a także snuje rozmyślania o rodzinie, pamięci, żalu, sekretach z przeszłości i pojednaniu. Ze świeżym i ekspresyjnym stylem rysunku, będący u szczytu swoich umiejętności Lemire najpierw wciąga czytelników, by w końcu ich wyzwolić.

[timof i cisi wspólnicy]

"RG" tom 1: Rijad nad Sekwaną"
Tytuł oryginału: "RG" tome 1: "Riyad-sur-Seine"
Scenariusz: Pierre Dragon, Frederik Peeters
Rysunki: Frederik Peeters
Tłumaczenie: Katarzyna Sajdkowska
Wydawca oryginału: Gallimard – Bayou
Data wydania oryginału: 05.2007
Liczba stron: 112
Format: 16,8 x 24 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Cena: 69,90 zł

Opis wydawcy:

RG to potoczna nazwa francuskich służb wywiadowczych, podlegających zarządowi głównemu policji. Jednostka ta powstała w 1911 roku i miała za zadanie informować rząd o wszystkim, co mogłoby stanowić zagrożenie dla państwa francuskiego.

"Otrzymałem polecenie z góry... Delikatna sprawa... śledzenie grupy przemytników... Możliwe powiązania z islamistami" – tymi słowami szef jednostki przekazuje kolejne zadanie. Podsłuchy, obserwacja, najbardziej wyszukane metody zbierania informacji  to podstawa skutecznej pracy wywiadowczej.

Niesamowity duet twórców rzuca czytelnika w sam środek akcji. Pierre Dragon odkrywa sekrety pracy operacyjnej oficera wywiadu. Wie, o czym mówi – sam służył w RG. Frederik Peeters skrzętnie to notuje i przekłada na język komiksu. Z tego musiała powstać mieszanka wybuchowa!

Tom 1 z 2.

[timof i cisi wspólnicy]

timof we wrześniu i październiku - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa