NEWSROOM

niedziela, 20.09.2009

zapowiedzi

10-lecie Popmana na MFKiG

Podczas MFKiG w Łodzi Tomasz Tomaszewski będzie świętował 10. urodziny Popmana. Spotkanie z autorem odbędzie się w sobotę o godz. 10.45 w sali 221 ŁDK. Obchody uświetni premiera albumu "Popman. Mix" wydanego przez Kulturę Gniewu (pierwotny wydawca, Ladida Books, odstąpił od realizacji tego projektu jeszcze w ubiegłym roku). Komiks będzie miał 156 stron formatu 16,5 x 23,5 cm w cenie 35,90 zł. Edytor udostępnił pięć plansz ze środka albumu.

Pewnego dnia roku 1999 wąwozami łódzkich ulic hulał wiatr - nie jakiś zefirek czy niewinny huragan, ale Wiatr Historii. Na Olsztyńskiej wpadł do mieszkania komiksowego artysty Te-Te, zakręcił leżącymi na stole gazetami i pognał dalej, a z kłębu zadrukowanych papierowych płacht wyłonił się człowieczek pomachujący cieniutkimi rączkami - Popman. Zapracowany Te-Te zaczął opisywać jego przygody. No bo, po prawdzie, jaki miał wybór? Przecież Popmany nie rodzą się codziennie.

Tak we wstępie do albumu "Popman. Mix" opisuje genezę powstania bohatera Adam Rusek. A że znawca i historyk to polskiego komiksu wybitny, nie wypada mu nie wierzyć.

Popman to jedno z najcharakterystyczniejszych komiksowych dzieci Tomka Tomaszewskiego. Stworzona z pomiętych gazet, przesiąknięta popkulturą do szpiku swych papierowych kości postać przygląda się z dystansem i ciekawością współczesnemu światu.

Popman rozpoczął swoją karierę w 1999 roku na łamach antologii "COMIX 2000" prestiżowego francuskiego wydawnictwa L'Association. W tym zbiorze, przygotowanym z okazji zbliżającego się nowego millenium, znalazły się wyselekcjonowane komiksy z całego świata. Jeszcze w tym samym roku Te-Te zrealizował kolejne historie z tym bohaterem i w efekcie powstał pierwszy mini-album z opowieściami o Popmanie zatytułowany adekwatnie "Pierwsze kroki". Kolejnymi krokami były "Burger story" (2000) i "Papierowe wizje" (2001). Popman gościł także w kilku wydawnictwach okolicznościowych: "Stripburek. Comics From Other Europe" (Stripburger 2001), "Wesoły finał" (Kultura Wesołych Podskakiwaczy 2002), "Antologia. 75 lat Koziołka Matołka" (Contur, Europejskie Centrum Bajki 2008).

Album "Popman. Mix" zbiera komiksy z udziałem tego wyjątkowego bohatera wydrukowane we wszystkich wyżej wymienionych publikacjach.

Zobacz też szczegółowe informacje o planach Kultury Gniewu, a także wciąż powstającą listę premier festiwalowych.

[opr. na podst. materiałów wydawcy]

["Popman. Mix"]
10-lecie Popmana na MFKiG - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa