NEWSROOM

niedziela, 26.09.2010

zapowiedzi

„Zeszyty Komiksowe” o granicach medium

Dziesiąty numer „Zeszytów Komiksowych”, poświęcony tematowi granic komiksu, ma mieć premierę podczas MFKiG. Będzie miał 154 strony w cenie 24,90 zł. Ilustrację na okładkę wykonał Tomasz Niewiadomski.

Numer poświęcony został komiksowi eksperymentalnemu, czyli takiemu, który spędza sen z powiek tym wszystkim, którzy dość mają szablonowości i prostoty historyjek obrazkowych. I dotyczy to wszystkich możliwych rodzajów eksperymentowania: tematycznych, formalnych, korzystania z innych gatunków oraz przenikania z nimi. Jest jasne, że wiele tego typu prac wzbudza silne emocje zarówno u czytelników, jak i u krytyków (a czasem – krytykantów) komiksu – i właśnie o to chodzi!

Również same „Zeszyty Komiksowe” przekroczyły pewną granicę: jest to pierwsze wydanie o międzynarodowym charakterze. Poza Polakami teksty do numeru napisali badacze z USA (w tym prof. John Lent, założyciel i redaktor naczelny International Journal of Comic Art), Niemiec, Grecji i Estonii, komiksy zaś pochodzą z Bośni, Estonii, Rosji, Francji, USA i Argentyny (oraz z Polski).

Wisienką na torcie jest pierwszy polski wywiad ze Scottem McCloudem.

Uzupełnienie: Dostępny jest już ostateczny spis treści numeru.

[opr. na podst. informacji wydawcy]

„Zeszyty Komiksowe” o granicach medium - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa