NEWSROOM

czwartek, 16.09.2010

zapowiedzi

Huczne 10-lecie kultury gniewu

Wydawnictwo kultura gniewu na październik przygotowało, zgodnie z kwietniowymi zapowiedziami, cztery tytuły. „Safari na plaży” Mawila oraz „W cztery oczy” Saschy Hommera mają mieć premierę na MFKiG w Łodzi, natomiast „Prosiacek 1990–2010” Prosiaka oraz Zakazany owoc i bracia Kowalscy w jednym” Pały mają pojawić się 23 października na imprezie o nazwie Hardcore 2010 Fest.

Hardcore 2010 Fest to wydarzenie organizowane przez kulturę gniewu i Refuse Records. Na scenie warszawskiego CDQ (ul. Burakowska 12) tego dnia mają wystąpić: Coke Bust, Straightjacket Nation, Schizma 90, Short Fuse, Government Flu, A Bit of Braindead, Selfmadebomb, Ape Attack!, One Kind Word oraz The Line. Jednak głównym punktem programu jest okrągła 10. rocznica istnienia wydawnictwa kultura gniewu. Z tej okazji oficyna przygotowała wyżej wymienione antologie prac legend punkowego komiksu, zaplanowano też spotkania z obydwoma autorami. Wstęp na imprezę kosztuje 25,00 zł, więcej szczegółów wkrótce.

Planowany wstępnie na MFKiG dodruk „Osiedla Swoboda” Śledzia ma ukazać się w późniejszym terminie (być może na Hardcore 2010 Fest).

Poniżej udostępnione przez edytora okładki, przykładowe plansze i opisy październikowych premier.

Zobacz też szczegółowe informacje o planach kultury gniewu.

[opr. na podst. informacji wydawcy]

„Prosiacek 1990–2010”
Scenariusz: Krzysztof „Prosiak” Owedyk
Rysunki: Krzysztof „Prosiak” Owedyk
Objętość: 262 strony
Format: 200 × 265 mm
Oprawa: twarda
Druk: czarno-biały
Cena: 79,90 zł

Opis wydawcy:

Pierwszego „Prosiacka” Krzysztof „Prosiak” Owedyk wydał zimą 1990 roku. Zin, podobnie jak wydawnictwo Prosiacek Publishing, wziął nazwę od pseudonimu autora. Debiutancki zeszyt zawierał głównie krótkie autorskie komiksy o tematyce subkulturowej, ekologicznej, pacy­fistycznej, antyfaszystowskiej, a także jedno opowiadanie. Pisemko formatu A5 i objętości 20 stron odbitych na ksero od razu zdobyło popularność – nakład 700 egzemplarzy rozszedł się błyskawicznie, co jak na III obieg było dużym sukcesem.

Prosiak poszedł za ciosem. Następne numery drukowane były już na offsecie, a nakład wzrósł do ponad 1000 egzemplarzy. I rozchodził się! Do numeru czwartego komiksy podejmowały podobną tematykę, co w pierwszym „Prosiacku”, choć widać było następującą stopniowo przemianę. Numer piąty, wydany wiosną 1993 roku, zaskoczył wszystkich. Zupełnie inna szata graficzna, tematyka i klimat komiksów. Dotychczas ironiczny, szyderczy i roześmiany Prosiak z obserwatora stojącego twardo na ziemi przemienił się w spoglądającego na wszystko z dystansu filozofa. I tak już miało pozostać do ósmego, ostatniego numeru „Prosiacka” wydanego w 1999 roku.

Wydany z okazji 10 rocznicy istnienia kultury gniewu tom zbiera je wszystkie. Ale znajduje się w nim także „Prosiacek” dziewiąty, który nigdy się nie ukazał. Składają się na niego komiksy tworzone przez Prosiaka na potrzeby niezależnej prasy i innych zinów. Dla fanów jednego z najważniejszych współczesnych polskich komiksiarzy to rzecz obowiązkowa!

Dariusz „Expert” Eckert, wokalista słynnej Inkwizycji tak pisze we wstępie do albumu:

Idea wydania wszystkich prosiacków w jednym chlewiku wydaje mi się piękna. Pomijając wartość kronikarsko-historyczną, pomijając nostalgię dinozaurów, to rysunki, koncepty i texty są zadziwiająco aktualne. Dlatego, że autor nie dał się znieść na mieliznę bieżących, mijających spraw tylko obracał się w sprawach bardziej uniwersalnych.

[kultura gniewu]

„Safari na plaży”
Tytuł oryginału: „Strand Safari”
Scenariusz: Markus „Mawil” Witzel
Rysunki: Markus „Mawil” Witzel
Tłumaczenie: Grzegorz Janusz
Wydawca oryginału: Schwarzer Turm
Data wydania oryginału: 2002
Objętość: 80 stron
Format: 170 × 225 mm
Oprawa: miękka
Druk: czarno-biały
Cena: 26,90 zł

Opis wydawcy:

Początek jak u Hitchcocka – potworna burza i sztorm, który wyrzuca na plażę małego... królika w okularach. Ten przestraszony i zagubiony osobnik szybko odkryje, że czeka go ciężka walka o przetrwanie, a w dodatku nie jest w okolicy sam. Nad brzeg morza przychodzą bowiem trzy młode dziewczyny. I opalają się topless!

„Safari na plaży” to pierwsze spotkanie polskiego czytelnika z najsłynniejszym bohaterem niemieckiego rysownika Mawila („Bend”, „Możemy zostać przyjaciółmi”) – Super Szarakiem. Ten sympatyczny, trochę nieporadny króliczek to swoiste alter ego autora, a ten komiks to melancholijna i zabawna opowieść o przyjaźni, miłości i marzeniach.

[kultura gniewu]

W cztery oczy
Tytuł oryginału: „Vier Augen”
Scenariusz: Sascha Hommer
Rysunki: Sascha Hommer
Tłumaczenie: Marcin Chuta
Wydawca oryginału: Reprodukt
Data wydania oryginału: 10.2009
Objętość: 124 strony
Format: 160 × 210 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 37,90 zł

Opis wydawcy:

Kto nigdy nie był młody, ten tego nie zrozumie: świat wali się jak domek z kart, a z cienia wyłażą okropne upiory i sobowtóry...

„Muszę znów stać się sobą”. Ale jak to zrobić, kiedy nie wiesz, kim właściwie jesteś? Małe miasto w Schwarzwaldzie, koniec lat dziewięćdziesiątych. Sascha jest w klasie maturalnej i wierzy, że Julia to miłość jego życia. Wydaje się, że świat stoi przed nim otworem. Lecz optymistyczne plany na przyszłość wkrótce biorą w łeb, a teraźniejszość powoli zamienia się w koszmar...

„W cztery oczy”, niepokojąca opowieść o dojrzewaniu, to najnowszy komiks Saschy Hommera, niemieckiego rysownika, którego prace wydawane są regularnie we Francji, Szwecji, czy Hiszpanii. Jego debiut – „Insekt” – został świetnie przyjęty także przez polskich czytelników.

[kultura gniewu]

Zakazany owoc i bracia Kowalscy w jednym
Scenariusz: Dariusz „Pała” Palinowski
Rysunki: Dariusz „Pała” Palinowski
Objętość: 134 strony
Format: 200 × 265 mm
Oprawa: twarda
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 49,90 zł

Opis wydawcy:

Dariusz „Pała” Palinowski to pierwszy undergroundowy polski komiksiarz z prawdziwego zdarzenia i ojciec tego gatunku nad Wisłą. Jego legendarny „Zakazany owoc” był pierwszym komiksem wydanym przez kulturę gniewu. Tak naprawdę kultura gniewu została założona, by opublikować właśnie ten album! Dziś Pała wraca w swoim najlepszym wydaniu.

Wydany z okazji 10 rocznicy istnienia kultury gniewu tom zbiera wszystkie 5 numerów „Zakazanego owocu” (zina wydawanego przez Pałę między 1989 a 1995 rokiem), komplet przygód słynnych braci Kowalskich, a także całkiem świeże i nigdzie nie publikowane komiksy i rysunki. To jak do tej pory najpełniejsza prezentacja prac klasyka polskiego undergroundu!

Pała to oryginalny sposób myślenia o rzeczywistości wokół nas i manifestacji swojego z niej niezadowolenia. Są nią właśnie komiksy przesiąknięte okrutnym szyderstwem, sarkazmem i czarnym poczuciem humoru, które łatwo zwodzi czytelnika. Bo te opowieści, choć bardzo zabawne, tak naprawdę są skrajnie brutalne i pozbawione złudzeń. Kultowe w latach 90. do dziś zachowują świeżość i siłę, a dodatkowo stały się wyjątkowym świadectwem o stanie świadomości Polaków w czasie burzliwych przemian.

[kultura gniewu]

Huczne 10-lecie kultury gniewu - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa