NEWSROOM

poniedziałek, 20.04.2009

nowości

Ostatnio wydane

okładka oryginału

"Czarcia morda"
Tytuł oryginału: "Bouche du diable"
Scenariusz: Jérôme Charyn
Rysunki: François Boucq
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Kolekcja: Plansze Europy
Data wydania: 20.04.2009
Wydawca oryginału: Casterman
Data wydania oryginału: 1990
Liczba stron: 120
Format: 22,3 x 29,7 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 75,00 zł
ID: 2288*
Opis wydawcy:
Pod koniec drugiej wojny światowej biedna ukraińska chłopka odnajduje na polu przemarznięte dziecko. Chłopiec nie wie, kim jest ani jak się nazywa. Jedyną jego cechą charakterystyczną jest zajęcza warga. Po śmierci kobiety chłopiec trafia do sierocińca, a stamtąd do elitarnej placówki NKWD, gdzie szkoli się szpiegów. Po latach treningu otrzymuje przydział – ma jechać do USA i czekać na pierwsze zadanie.

To opowieść o przemianie duchowej młodego człowieka, który najpierw zostaje całkowicie zindoktrynowany przez komunistyczny system, a potem ma szansę ujrzeć świat z innej perspektywy. A dzieje się to wcale nie poprzez kontakt z kulturą Zachodu, ale przede wszystkim dzięki ludziom głęboko wierzącym – a to w Boga chrześcijańskiego, a to w indiańskiego Wakan-Tankę.

Album został stworzony przez cenionego na francuskim rynku scenarzystę Jérôme'a Charyna i znakomitego rysownika François Boucqa, znanego w Polsce z komiksu "Księżycowa Gęba" (do scenariusza Alexandro Jodorowsky'ego).
[Egmont Polska]


okładka oryginału

"John Constantine. Hellblazer": "Chora miłość"
Tytuł oryginału: "Tainted Love"
Scenariusz: Garth Ennis
Rysunki: Steve Dillon
Kolory: Stuart Chaifetz, Tom Ziuko
Okładka: Glenn Fabry
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 20.04.2009
Wydawca oryginału: DC Comics - Vertigo
Data wydania oryginału: 1998
Liczba stron: 176
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 59,00 zł
ID: 2289*
Opis wydawcy:
Constatine'a opuszcza ukochana, Kit. Dłużej nie może wytrzymać z człowiekiem, którego tajemnicze, związane z magią i demonami działania sprowadzają na otaczających go ludzi, także na nią, same niebezpieczeństwa. Kit opuszcza Londyn i wraca do Irlandii. Tam odszukuje starych znajomych i próbuje ułożyć sobie życie od nowa.

Bez mieszkania i grosza przy duszy John tuła się po ulicach, nie mogąc pogodzić się z odejściem ukochanej. Rozpamiętuje przeszłość, nie jest w stanie nic robić, stacza się. Mieszka w ruderach z bezdomnymi, pije. Nie chce nawet używać magii, bo to przecież ona jest winna jego nieszczęściom.

W tym samym Londynie żyją wampiry. Beztrosko polują na ludzi, nie gardząc też krwią kloszardów. Niektóre są naprawdę stare, a jeden z nich, prawdziwy książę, ma dawne porachunki z Constantinem. Teraz znów wpada na jego ślad, co dla maga oznacza same kłopoty. Ale być może Johnowi potrzeba właśnie kłopotów, by wziął się w garść, przestał się roztkliwiać nad samym sobą i znów podjął walkę z siłami ciemności?

Zawiera odcinki 68–71 oryginalnej serii zeszytowej oraz "Hellblazer Special" nr 1 i krótką historię z "Vertigo Jam".
[Egmont Polska]


okładka oryginału

"Megalex" tom 3: "Serce Kavatah"
Tytuł oryginału: "Le coeur de Kavatah"
Scenariusz: Alexandro Jodorowsky
Rysunki: Fred Beltran
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 20.04.2009
Wydawca oryginału: Les Humanoïdes Associés
Data wydania oryginału: 02.2008
Liczba stron: 64
Format: 21,3 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 29,90 zł
ID: 2290*
Opis wydawcy:
Wojna pomiędzy ekstremalnie stechnicyzowaną cywilizacją, zamieszkującą miasta Megalexu a prymitywną kulturą "bio" z ostatniego lasu i podziemi planety wkracza w decydującą fazę. Władająca miastami rodzina królewska postanawia rozpocząć ostateczną ofensywę przeciwko wszelkim przejawom dawnej kultury. Kavatah, córka władcy, oferuje się doprowadzić zrobotyzowaną armię wprost do serca Lasu Chem, ostatniego miejsca na powierzchni planety, gdzie swobodnie rozwija się przyroda. Chce tam odnaleźć i zniszczyć skrzydlatego bohatera ekowojowników, mutanta Zeraina, którego nienawidzi. Choć chyba też kocha.

Tymczasem rebelianci (ich działaniami potajemnie steruje mityczny mędrzec w dwóch osobach, Cabot-Chadday) szykują atak na pałac królewski, a ich ostatecznym celem jest całkowite zniszczenie cywilizacji technicznej.

W retrospekcjach poznajemy przeszłość Megalexu – a właśnie w przeszłości tkwi tajemnica, dlaczego rajska planeta zamieniła się w pokryte metalem, nieprzyjazne przyrodzie piekło. W przeszłości także kryje się wyjaśnienie, kto jest odpowiedzialny za ten stan rzeczy.

Dochodzi do ostatecznego starcia dwóch całkowicie sobie obcych sposobów życia. Czy w kosmosie możliwe jest istnienie archaicznego społeczeństwa, negującego osiągnięcia nauki i techniki? Odpowiedź, jaką dają autorzy serii, można odnieść nie tylko do Megalexu, jest ona aktualna także w naszej rzeczywistości, gdzie przecież ścierają się orientacje techniczne i ekologiczne, często występujące w odmianach skrajnych, niezdolnych do zaakceptowania racji strony przeciwnej.

Ostatni tom.
[Egmont Polska]


"Ranma 1/2" tom 24
Scenariusz: Rumiko Takahashi
Rysunki: Rumiko Takahashi
Tłumaczenie: Maciej Nowak-Kreyer
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 20.04.2009
Wydawca oryginału: Shogakukan Inc.
Data wydania oryginału: 2003
Liczba stron: 184
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 17,00 zł
ID: 2291*
Opis wydawcy:
W Cat Cafe pojawia się tajemniczy gość. Ów młodzieniec jeszcze nigdy nie rozmawiał z kobietą. Gdy spotyka Shampoo od razu chce się z nią umówić, ale prosi ją o spotkanie w dość niekonwencjonalny sposób – uderzając ją młotkiem w głowę. Podobna sytuacja powtarza się z Akane, najpierw zostaje przez szaleńca porwana, a zaraz potem wyrzucona. Tego już Ranma nie wytrzymuje i wyzywa śmiałka na pojedynek. Kim jest dziwny, arogancki chłopak? Czego tak naprawdę chce?
[Egmont Polska]


okładka oryginału

"Reduktor prędkości"
Tytuł oryginału: "Le réducteur de vitesse"
Scenariusz: Christophe Blain
Rysunki: Christophe Blain
Kolory: Walter Pezzali
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Kolekcja: Plansze Europy
Data wydania: 20.04.2009
Wydawca oryginału: Dupuis – Aire Libre
Data wydania oryginału: 1999
Liczba stron: 80
Format: 22,3 x 29,7 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 49,00 zł
ID: 2292*
Opis wydawcy:
Marynistyczny komiks francuskiego twórcy Christophe'a Blaina, znanego z przygodowej serii o korsarzach pt.: "Pirat Izaak".

Francja w przededniu II wojny światowej. Student oceanografii Georges Guilbert zostaje zmobilizowany i zaokrętowany jako nawigator na gigantycznym pancerniku Bojownik. Zaraz potem okręt wyrusza tropem nieprzyjacielskiej łodzi podwodnej.

Georges oraz inny nawigator, Louis, cierpią na chorobę morską. Uczynny bosman Nordiz sprowadza ich do maszynowni, gdzie huśtanie statkiem jest mniej odczuwalne. Nowi marynarze, zafascynowani techniką okrętową, pewnego dnia odkrywają największą tajemnicę statku.

Blain, który sam był marynarzem, znakomicie przedstawia codzienne życie na morzu, oddaje też niezwykłe wrażenie, jakie na młodych ludziach robi ogrom statku pełnego niekończących się pomieszczeń i korytarzy. Rysunki doskonale ukazują kruchość człowieka wobec gigantycznych maszyn wypełniających wnętrze okrętu, strach przed wieczną ciemnością i życiem w brzuchu stalowego potwora.
[Egmont Polska]


"Star Wars – Komiks" nr 4/2009
Okładka: Doug Wheatley
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 17.04.2009
Liczba stron: 44
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: miesięcznik
Cena: 5,90 zł
ID: 2293
W numerze trzy krótkie historie:

"Urwisy" ["Urchins"]
(historia z zeszytu "Star Wars": "Tales" nr 14)
Scenariusz: Stan Sakai
Rysunki: Stan Sakai
Kolory: Tom Luth

Mały Anakin Skywalker jest niewolnikiem Watta, handlarza złomu z Mos Espy na planecie Tatooine. Chłopak sprawia swojemu panu wiele kłopotów, ale często okazuje się niezwykle przydatny. W tym komiksie psuje szyki Sebulbie, swojemu późniejszemu przeciwnikowi w zawodach ścigaczy.

"Cel: Vader" ["Target: Vader"]
(historia z zeszytu "Star Wars": "Empire" nr 19)
Scenariusz: Ron Marz
Rysunki: Brian Ching
Kolory: Brad Anderson

Od zniszczenia pierwszej Gwiazdy Śmierci przez Sojusz Rebeliancki minęło pięć miesięcy, a Darth Vader wciąż nie zdołał zlokalizować nowej bazy buntowników. Postanawia zatem zmotywować swoją siatkę szpiegów i informatorów do wydajniejszej pracy. Spotkania z agentami mogą jednak prowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

"Podobieństwa i różnice" ["Equals and Opposites"]
(historia z zeszytu "Star Wars": "Tales" nr 21)
Scenariusz: Rob Williams
Rysunki: James Raiz
Kolory: Michael Atiyeh

Akcja tej historii rozgrywa się trzy lata po inwazji najeźdźców z innej galaktyki, Yuuzhan Vongów. W podboju licznych planet wspomagali ich kolaboranci z Brygady Pokoju. Głównym bohaterem komiksu jest rycerz Jedi Kyle Katarn, dawniej wybitny agent Rebelii, który zdobył plany Gwiazdy Śmierci.

[Egmont Polska]


okładka oryginału

"Wyspa Burbonów rok 1730"
Tytuł oryginału: "Île Bourbon 1730"
Scenariusz: Appollo (Olivier Appollodorus), Lewis Trondheim (Laurent Chabosy)
Rysunki: Lewis Trondheim (Laurent Chabosy)
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Kolekcja: Zebra
Data wydania: 20.04.2009
Wydawca oryginału: Delcourt
Data wydania oryginału: 01.2007
Liczba stron: 288
Format: ok. 19,1 x 25,8 cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 49,00 zł
ID: 2294*

Recenzja

Opis wydawcy:

Komiks historyczno-przygodowy, narysowany przez jednego z najpopularniejszych obecnie grafików francuskich, Lewisa Trondheima – zdobywcę nagrody za najlepszy debiut na festiwalu w Angoulême w 1993 roku i Grand Prix tego festiwalu w 2006 roku.

Akcja komiksu rozgrywa się w 1730 roku na skolonizowanej przez Francuzów Wyspie Burbonów, obecnie znanej pod nazwą Reunion. Do jej brzegów przybija statek handlowy, na którym oprócz niewolników i towarów znajduje się także niewielka grupa naukowców kierowana przez profesora Akademii Francuskiej, Despentesa. Badacz za cel pobytu na wyspie postawił sobie odnalezienie ostatnich żywych egzemplarzy ptaka dodo.

Asystent profesora, Rafael Pommery, bardziej niż ornitologią interesuje się jednak piratami, od kilkudziesięciu lat grasującymi na Oceanie Indyjskim. W tym samym czasie na wyspie zostaje schwytany najsławniejszy francuski pirat XVIII wieku, Myszołów. Gubernator kolonii daje mu wybór: albo stryczek, albo amnestia – jeśli wyjawi, gdzie ukrył ogromny skarb, zrabowany przed laty portugalskiemu wicekrólowi Indii. Na wieść o uwięzieniu Myszołowa zamieszkali na wyspie dawni piraci organizują siły, by odbić sławnego kapitana korsarzy.

Tak rozpoczyna się ta fascynująca opowieść, w barwny sposób ukazująca epokę wielkich odkryć geograficznych i przyrodniczych, krwiożerczych piratów, bezlitosnych łowców niewolników i chciwych francuskich oficjeli kolonialnych.

Album wzbogacony został o szczegółowe przypisy historyczne pióra scenarzysty komiksu, Appolla, który od wielu lat żyje na Reunionie i jest zafascynowany niezwykłą przeszłością tej wyspy.

[Egmont Polska]

Ostatnio wydane - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa