KARTOTEKA

"Cat Shit One" tom 1
Scenariusz: Motofumi Kobayashi
Rysunki: Motofumi Kobayashi
Tłumaczenie: Paweł Olejniczak
Wydawca: Waneko
Data wydania: 04.2006
Wydawca oryginału: Softbank Creative Corp.
Data wydania oryginału: 1998
Liczba stron: 138
Format: 14,8 x 21 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy, 6 stron kredowy
Druk: czarno-biały, 6 stron kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość:
Cena: 20,00 zł
ID: 1597
4 tomy.

Manga opowiada o losach trzech przyjaciół z amerykańskiej jednostki zwiadowczej i ich dramatycznych przeżyciach podczas wojny w Wietnamie. Komiks nie gloryfikuje roli amerykanskiej armii w Wietnamie, pokazuje prawdę o wojnie, jednak bez potwornie krwawych scen, jakich nie szczędzą nam filmy. Poza Amerykanami w komiksie występują również inne nacje, które oficjalnie nie były zaangazowane w konflikt: Rosjanie, Chińczycy czy Japończycy. Autor bardzo wiernie przedstawił realia wojny oraz wyposażenie wojskowe.

Historia tego komiksu zaczęła się od serii "Dog Shit One" rysowanej przez Kobayashiego dla japońskiego miesięcznika "Combat Magazine". Była to opowieść o absolwencie West Point, który prosto z akademii trafia do Wietnamu. Komiks nie wydawał się jednak autorowi zbyt udany. Któregoś dnia przesłał więc do redakcji szkice mangi z królikami w rolach głównych. Redaktor naczelny zapytał czy wobec tego seria nie powinna się nazywać "Cat Shit One"? I tak powstał tytuł.

Niektórzy krytycy porównują tę serię do komiksu "Usagi Yojimbo" Stana Sakai ze względu na to, że oba poruszają poważne tematy historyczne stosując jednocześnie zabieg animizacji.

Do pierwszego tomu dołączonych jest kilkanaście stron komiksu "Dog Shit One" oraz dość dokładny opis podłoża konfliktu i przebiegu wojny.
[Waneko]

KARTOTEKA - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa