NOWOŚCI WYDAWNICZE MIESIĄCA

Lista przedstawia tylko te albumy, zeszyty i czasopisma, które pojawiły się w rubryce Ostatnio wydane w przeciągu całego miesiąca (stąd może brakować pozycji wydanych w rzeczywistości pod jego koniec oraz pozycji, o których wydaniu nie zostałem poinformowany).


Wydane w lutym 2008

przykładowe plansze

"Alicja po drugiej stronie lustra"
Scenariusz: Jerzy Szyłak
Rysunki: Jarosław Gach
Wydawca: Timof i cisi wspólnicy
Data wydania: 02.2008
Liczba stron: 48
Format: 17,5 x 25 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 20,00 zł
ID: 1937*
Opis wydawcy:
Alicję po drugiej stronie narysował Jarosław Gach, a scenariusz komiksu napisał Jerzy Szyłak, który ściągnął, co się dało, nie tylko z "Alicji w Krainie Czarów" i "O tym, co Alicja odkryła po drugiej stronie lustra", ale także z "Kubusia Puchatka", pism Swedenborga (za pośrednictwem Jorge Luisa Borgesa), "Boskiej Komedii", "Parsifala", "Matriksa", "Władcy Pierścieni" (w wersji filmowej), "Tęczy Grawitacji" (w wersji powieściowej, ale tylko dlatego, że do tej pory nie zrobiono filmu na podstawie tej książki), "Akiry", pism Aldousa Huxleya i jakiegoś opowiadania Philipa K. Dicka, którego tytułu nie pamięta. W komiksie występują dwaj korpulentni bracia bliźniacy i osobnik, który ma na (drugie) imię Dorn, autor stanowczo jednak twierdzi, że podobieństwo owych postaci do prominentnych osób z polskiej sceny politycznej jest powierzchowne, przypadkowe i absolutnie niezamierzone.

Jak można z powyższego (i z konieczności) niepełnego wyliczenia wywnioskować, dociekliwi czytelnicy znajdą w komiksie wiele tropów, którymi będą mogli podążyć, dla niedociekliwych zaś mamy wartką akcję, atrakcyjną bohaterkę, widowiskowe sceny i wyjaśnienie, o co tak naprawdę w tym wszystkim chodziło od samego początku.
[Timof i cisi wspólnicy]


"Asteriks" tom 6: "Asteriks i Kleopatra"
Tytuł oryginału: Astérix et Cléopatre
Scenariusz: René Goscinny
Rysunki: Albert Uderzo
Tłumaczenie: Jarosław Kilian
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 25.02.2008
Wydawca oryginału: Dargaud
Data wydania oryginału: 06.1965
Liczba stron: 48
Format: 21,5 x 28,7 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 19,90 zł
ID: 1939
Opis wydawcy:
Juliusz Cezar przybywa z wizytą do Aleksandrii i swej ukochanej Kleopatry. Między królewską parą dochodzi do sporu, czyj naród jest potężniejszy. Oburzona pychą Cezara Kleopatra zakłada się, że w trzy miesiące wybuduje wspaniały pałac na jego cześć i tym samym udowodni mu nieustająca wielkość Aleksandrii i jej mieszkańców. Cezar bez namysłu zgadza się na zakład, pewien, że Kleopatra przegra. Królowa powierza to karkołomne zadanie najlepszemu w Aleksandrii architektowi, Numerobisowi. Jeśli mu się nie powiedzie, zostanie rzucony krokodylom na pożarcie. Numerobis jest załamany i choć nie wierzy w sukces, przystępuje do budowy. Gdy w Aleksandrii zjawiają się dzielni Galowie - Asteriks i Obeliks - plan budowy pałacu zyskuje szansę powodzenia.
[Egmont Polska]


"Asteriks" tom 7: "Walka wodzów"
Tytuł oryginału: Le combat des chefs
Scenariusz: René Goscinny
Rysunki: Albert Uderzo
Tłumaczenie: Jarosław Kilian
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 25.02.2008
Wydawca oryginału: Dargaud
Data wydania oryginału: 01.1966
Liczba stron: 48
Format: 21,5 x 28,7 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 19,90 zł
ID: 1940
Opis wydawcy:
Rzymianie nie ustają w próbach podporządkowania sobie ostatniej opornej galijskiej osady. Tym razem planują podstępnie wykorzystać stary galijski obyczaj walki wodzów. Gdy jeden z wodzów wyzywa drugiego na pojedynek ten nie może odmówić, a pokonany oddaje się wraz z całym ludem pod rządy zwycięzcy. Asparanoiksa ma pokonać kolaborujący z Rzymem galijski wódz Kolaboriks. Aby tak się stało, Asparanoiks nie może się napić dającego nadludzką siłę magicznego wywaru, który sporządza druid Panoramiks. Rzymianie szykują więc na druida zasadzkę w lesie, gdy ten idzie po zioła potrzebne do sporządzenia napoju. Jednak podstęp się nie udaje, gdyż czujni Asteriks i Obeliks w porę ich przepędzają. Niestety Obeliks tak niefortunnie rzuca menhirem, że głaz, zamiast w Rzymian, trafia Panoramiksa. Od tego uderzenia druidowi pomieszało się w głowie i nie pamięta receptury magicznego wywaru. Zbliżająca się walka wodzów wydaje się być dla nich przegrana. Jednak Galowie nie poddają się i wpadają na pewien pomysł.
[Egmont Polska]


przykładowe plansze

"Berlin" tom 1: "Miasto kamieni"
Tytuł oryginału: City of Stones
Scenariusz: Jason Lutes
Rysunki: Jason Lutes
Tłumaczenie: Wojciech Góralczyk
Wydawca: Kultura Gniewu
Data wydania: 02.2008
Wydawca oryginału: Drawn and Quarterly
Data wydania oryginału: 06.2000
Liczba stron: 214
Format: 19 x 25 cm
Oprawa: miękka
Papier: offset kremowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 59,90 zł
ID: 1931*
Opis wydawcy:
Jedna z najwybitniejszych powieści graficznych i jednocześnie jeden z najciekawszych komiksów historycznych. Powstające ponad 10 lat arcydzieło komiksu uznane przez magazyn "Time", obok "Blankets" czy "Strażników", za szczytowe osiągnięcie tego medium.

Berlin. Wrzesień 1928 roku. Zmierzch Republiki Weimarskiej. 10 lat po zakończeniu I Wojny Światowej Niemcy pogrążone są w głębokim kryzysie i rozpaczliwie szukają dla siebie nowej drogi. Na sile przybiera konflikt między socjalistami, zapatrzonymi w radziecką rewolucję, a nacjonalistami coraz głośniej krzyczącymi "Heil Hitler!". Obie frakcje zupełnie gdzie indziej widzą przyczyny problemów gnębiących kraj i inaczej wyobrażają sobie jego przyszłość. Napięcie staję się trudne do wytrzymania...

To bogate społeczno-polityczne tło pierwszego tomu trylogii Jasona Lutesa, w którym na pierwszy plan wysunięte są skomplikowane losy poszczególnych bohaterów. Marthe Müller, studentka wydziału sztuki, próbuje odnaleźć się w obcym mieście. Dziennikarz Kurt Severing stara się opisywać dynamicznie zmieniającą się rzeczywistość. Gudrun Braun, matka trójki dzieci, traci pracę i znajduje pomoc wśród socjalistów. Jej mąż, Otto, przystępuje natomiast do nacjonalistów, w nich widząc jedyną szansę na lepszy los.

To tylko kilka z wielu postaci, których losy przetną się na ulicach Berlina. Żydzi i aryjczycy, robotnicy i fabrykanci, czerwone brygady i faszyści, artyści i wojenni weterani. Wszyscy oni są mieszkańcami tego fascynującego miasta, będącego świadkiem małych wielkich dramatów i najważniejszych wydarzeń współczesnej historii.
[Kultura Gniewu]


"Calvin i Hobbes" tom 8: "Dni są po prostu za krótkie"
Tytuł oryginału: The Days Are Just Packed
Scenariusz: Bill Watterson
Rysunki: Bill Watterson
Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 25.02.2008
Wydawca oryginału: Andrews McMeel Publishing
Data wydania oryginału: 10.1993
Liczba stron: 176
Format: 16,5 x 21,5 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 26,90 zł
ID: 1941*
Opis wydawcy:
Czy dni są za krótkie tylko zimą, kiedy szybko zapada zmrok i trzeba się wcześnie kłaść spać? Otóż nie - dla Calvina każdy dzień jest za krótki, bo nigdy nie starcza czasu, aby pobawić się we wszystkie zabawy albo obejrzeć wszystkie filmy w telewizji.

Jak zwykle bohater ma problemy z opiekunką do dzieci, rodzice zaś nie chcą go słuchać i zmuszają do odrabiania lekcji. Z kolei pani wychowawczyni nie przyjmuje do wiadomości faktu, że Calvin tak naprawdę jest "Chłopcem Przeznaczenia" i czas spędzany w szkole wykorzystuje na rozmyślania o podróżach do innych galaktyk. Nieznośne jest też zachowanie Zuzi, sąsiadki Calvina, która nie chce stać się ofiarą antyfeministycznych zasadzek przygotowywanych przez klub PFUJ (Precz Fstrętnym Uciążliwym Jędzom) w składzie: Calvin i Hobbes.
[Egmont Polska]


"Fullmetal Alchemist" tom 9
Scenariusz: Arakawa Hiromu
Rysunki: Arakawa Hiromu
Tłumaczenie:
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 02.2008
Wydawca oryginału: Square Enix
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 192
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 14,95 zł
ID: 1918


"Great Teacher Onizuka" tom 20
Scenariusz: Toru Fujisawa
Rysunki: Toru Fujisawa
Tłumaczenie: Michał "Tori" Ptaszyński
Wydawca: Waneko
Data wydania: 02.2008
Wydawca oryginału: Kodansha Co. Ltd.
Data wydania oryginału: 2001
Liczba stron:
Format: 11,6 x 16,9 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Cena: 15,90 zł
ID: 1938
Opis wydawcy:
Znienawidzony przez Onizukę dyrektor gimnazjum dostaje niespodziewany "awans". Kuratorium wysyła go na odległą placówkę w szkole Mukaciappa na zapadłej prowincji. (Dojazd: pociągiem oraz na piechotę z Sapporo w sumie 18 godzin.)

Onizuka triumfuje! W końcu wicedyrektorka obiecała mu pełen etat i niezłą podwyżkę!

Wszystkich intryguje osoba nowego dyrektora, który przybywa niebawem i... okazuje się młodą i atrakcyjną kobietą. Dlaczego jednak Misuzu Daimon wyraźnie przeszkadza osoba pełnego fantazji Great Teachera? Dlaczego tak jej zależy na tym, żeby usunąć Onizukę ze szkoły? Czy Eikichi zostanie promowany na pełnoeroty... tj. pełnoetatowego nauczyciela, tak jak to sobie wymarzył?
[Waneko]


"Inu-Yasha. Baśń z feudalnych czasów" tom 12
Scenariusz: Rumiko Takahashi
Rysunki: Rumiko Takahashi
Tłumaczenie: Monika Nowakowska
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 25.02.2008
Wydawca oryginału: Shogakukan, Inc.
Data wydania oryginału: 1999
Liczba stron: 184
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 17,00 zł
ID: 1942*
Opis wydawcy:
Sango ze skradzionym mieczem Inu-Yashy udaje się do zamku Naraku. Ma nadzieję, że oddając miecz, uda jej się wyzwolić swojego brata, Kohaku, z rąk demona. Przyjaciele czują się przez nią zdradzeni. Podążają jej tropem, aby odzyskać miecz i poznać przyczyny jej postępku. Niestety, zaczarowany chłopiec na rozkaz Naraku dotkliwie rani swoją siostrę. W tym czasie do zamku docierają Inu-Yasha, Miroku i Kagome. Czy uda im się obronić przed Naraku i uratować Sango przed śmiercią z rąk brata?
[Egmont Polska]


"Kid Paddle" tom 10: "Ciemność, uwielbiam ciemność!"
Tytuł oryginału: Dark , j'adore
Scenariusz: Midam (Michel Ledent)
Rysunki: Midam (Michel Ledent)
Kolory: Angèle
Tłumaczenie: Elżbieta Dybcio-Wojciechowska
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 02.2008
Wydawca oryginału: Dupuis
Data wydania oryginału: 08.2005
Liczba stron: 48
Format: 16,5 x 22,0 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: miesięcznik
Nakład: 12 000 egz.
Cena: 9,90 zł
ID: 1943*


"Lou!" tom 2: "Na końcu świata"
Tytuł oryginału: "Mortebouse"
Scenariusz: Julien Neel
Rysunki: Julien Neel
Tłumaczenie: Elżbieta Dybcio-Wojciechowska
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 02.2008
Wydawca oryginału: Glénat
Data wydania oryginału: 06.2005
Objętość: 48 stron
Format: 16,5 x 22,2 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Nakład: 12 000 egz.
Cena: 9,90 zł
ID: 1914*
Opis wydawcy:
W drugiej części przygód Lou dowiemy się, że na końcu świata też może być sympatycznie. Dziewczynka wyjeżdża z mamą na wakacje do babci. Podczas gdy mama odświeża stare znajomości i przeżywa ciągły kryzys twórczy, Lou odkrywa uroki stylu "Tiki" przy boku pewnego uroczego nieznajomego. Czy jednak wakacje wszystkim dobrze zrobią?
[Egmont Polska]


okładka oryginału

"Lwy z Bagdadu"
Tytuł oryginału: "Pride of Baghdad"
Scenariusz: Brian K. Vaughan
Rysunki: Niko Henrichon
Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
Wydawca: Mucha Comics
Data wydania: 02.2008
Wydawca oryginału: DC Comics - Vertigo
Data wydania oryginału: 09.2006
Liczba stron: 136
Format: 17,4 x 26,4 cm
Oprawa: twarda z obwolutą
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 65,00 zł
ID: 1932*

Opis wydawcy:

Jeden z najbardziej uznanych autorów powieści graficznych przedstawia historię inspirowaną przez prawdziwe wydarzenia – zaskakująco oryginalne spojrzenie na życie na ulicach Bagdadu w czasie wojny w Iraku.

W swoich nagradzanych pracach – "Y: The Last Man" oraz "Ex Machina" ("Entertainment Weekly" ogłosił go jednym z dziesięciu najlepszych tytułów beletrystycznych roku 2005) – scenarzysta Brian K. Vaughan udowodnił, iż rozumie koszty przetrwania jak i polityczne niuanse współczesnego świata. Teraz, w swojej prowokującej powieści graficznej, Vaughan przygląda się życiu na ulicach rozdartego wojną Iraku.

Wiosną 2003 roku, podczas amerykańskiego nalotu bombowego, z Zoo w Bagdadzie uciekło stado lwów. Zagubione i zdezorientowane, głodne, ale nareszcie wolne, cztery lwy wędrowały zdziesiątkowanymi ulicami Bagdadu tocząc rozpaczliwą walkę o własne życie. Opisując ciężkie położenie lwów, komiks ten podnosi pytania o prawdziwe znaczenie wolności – czy może zostać podarowana czy można ją zdobyć tylko przez samozaparcie i poświęcenie?

W oparciu o prawdziwe wydarzenia, Vaughan i artysta Niko Henrichon ("Barnum!") stworzyli unikalny wgląd w naturę życia w czasie wojny, przedstawiając to zmaganie w sposób, w jaki tylko powieść graficzna może to przedstawić.

[Mucha Comics]


"Mix Komiks" nr 2/2008
Redaktor naczelny: Maciej "Empro" Prożalski
Wydawca: XXL Grupa Medialna
Data wydania: 02.2008
Liczba stron: 32
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Cena: 5,60 zł
ID: 1915
W numerze: "Żółwie Ninja", "Zefir", "Profesor Lukacz", "Człowiek Paroovka" i "Rechot".


"Najgorsza kapela świata" tom 1: "Występ pierwszy i drugi"
Tytuł oryginału: O Quiosque da Utopia. O Museu Nacional do Acessório e do Irrelevante
Scenariusz: José Carlos Fernandes
Rysunki: José Carlos Fernandes
Tłumaczenie: Jakub Jankowski, Paweł Michalski, Monika Mossakowska, Kornel Stanisławski, Karolina Wójcicka, Dorota Kwinta
Wydawca: Taurus Media
Data wydania: 02.2008
Wydawca oryginału: Devir
Data wydania oryginału: 2002, 2003
Liczba stron: 136
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 50,00 zł
ID: 1933*

WRAK POLECA

Recenzja

Opis wydawcy:
Zbiorczy album zawierający dwie pierwsze części komiksu stworzonego przez jednego z najwybitniejszych autorów portugalskich.

Akcja komiksu dzieje się w wyimaginowanym mieście, bohaterami zaś są mieszkańcy owego miasta (z członkami tytułowej Kapeli na czele). Komiks jest przesycony absurdalnym humorem jakiego nie powstydziliby się członkowie słynnej grupy Monty Pythona.
[Taurus Media]


przykładowe plansze

"Piekło, niebo"
Tytuł oryginału: Acht, Neun, Zehn
Scenariusz: Arne Bellstorf
Rysunki: Arne Bellstorf
Tłumaczenie: Marcin Chuta
Wydawca: Kultura Gniewu
Data wydania: 02.2008
Wydawca oryginału: Reprodukt
Data wydania oryginału: 2005
Liczba stron: 96
Format: 16,5 x 22,5 cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: kreda matowa
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 23,90 zł
ID: 1934*
Opis wydawcy:
Christoph musi powtórzyć dziesiątą klasę. Nie jest złym uczniem, ale ubiegły rok szkolny z jakichś powodów totalnie mu nie poszedł. Wkrótce skończy się lato, pierwszy dzień szkoły jest coraz bliżej. Ostatnie chwile wakacji, które Christoph spędza ze swoją matką, mijają bez większych niespodzianek i ekscytacji. Lecz wówczas poznaje Miriam, a ich pierwsze spotkanie jest bardzo obiecujące.

"Piekło, niebo" to debiutancki komiks urodzonego w 1979 roku niemieckiego rysownika Arne Bellstorfa. Opowieść, będąca osobistym spojrzeniem autora na trudny czas dorastania, była jednocześnie jego pracą dyplomową. Wydany w Niemczech w 2005 roku album przyniósł młodemu twórcy nagrodę dla najlepszego debiutanta na targach książki we Frankfurcie. Komiks ukazał się do tej pory także we Francji i Korei Południowej.

Arne Bellstorf przyjaźni się i współpracuje z Saschą Hommerem, autorem wydanego przez Kulturę Gniewu "Insekta".
[Kultura Gniewu]


przykładowe plansze

"Priest" tom 5
Scenariusz: Min-Woo Hyung
Rysunki: Min-Woo Hyung
Tłumaczenie: Joanna Pienio
Wydawca: Kasen
Data wydania: 02.2008
Wydawca oryginału: Daiwon C.I. Inc.
Data wydania oryginału: 2000
Liczba stron: 176
Format: 12,5 x 19 cm
Oprawa: miękka z zakładkami
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 19,00 zł
ID: 1916*
Opis wydawcy:
Vascar De Guillon był kiedyś gotowy oddać życie za krzyż walcząc w świętych krucjatach przeciw poganom. Pewnego jednak dnia jego wiara upadła. Kościół, którego był wiernym rycerzem wydał na jego żonę i dwójkę dzieci wyrok śmierci przez spalenie żywcem. Odwróciwszy się od Boga i Kościoła, trawiony potwornym gniewem, De Guillon zawiera bluźnierczy pakt z upadłym aniołem.
[Kasen]


"Ranma 1/2" tom 17
Scenariusz: Rumiko Takahashi
Rysunki: Rumiko Takahashi
Tłumaczenie: Maciej Nowak-Kreyer
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 25.02.2008
Wydawca oryginału: Shogakukan, Inc.
Data wydania oryginału: 2002
Liczba stron: 184
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 17,00 zł
ID: 1944*
Opis wydawcy:
Nieubłaganie zbliża się dzień ślubu Ranmy i Picoleta. Ranma w ukryciu intensywnie trenuje jedzenie bojowe, by móc wyzwać Picoleta na pojedynek. Ranma musi wygrać, żeby uniknąć zostania "żoną" Francuza.

Tymczasem siostry, Akane i Nabiki, rozpoczynają między sobą prawdziwą bitwę o Ranmę. Akane zrywa z ukochanym i oddaje go Nabiki - ta nie posiada się ze szczęścia. Do bitwy o serce Ranmy dołączają się także Ukkyo i Shampoo. Szykuje się więc naprawdę zacięta walka. Która z nich ostatecznie zwycięży, kogo wybierze Ranma?
[Egmont Polska]


"Snoopy": "Była ciemna, burzliwa noc" część 1
Tytuł oryginału: It Was a Dark and Stormy Night, Snoopy
Scenariusz: Charles M. Schulz
Rysunki: Charles M. Schulz
Tłumaczenie: Michał Rusinek
Wydawca: Nasza Księgarnia
Data wydania: 02.2008
Wydawca oryginału: Ballantine Books
Data wydania oryginału: 03.2004
Liczba stron: 88
Format: 21,5 x 23 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 21,90 zł
ID: 1935
Opis wydawcy:
Tym razem Snoopy, Charlie Brown i reszta Fistaszków pojawiają się w swoim naturalnym środowisku, to znaczy w komiksowych paskach. Najsłynniejszy beagle świata siada na budzie przed maszyną do pisania i postanawia zostać najsłynniejszym pisarzem świata. "Była ciemna, burzliwa noc" to pierwsze zdanie jego powieści. Co będzie dalej?
[Nasza Księgarnia]


"Snoopy": "Była ciemna, burzliwa noc" część 2
Tytuł oryginału: It Was a Dark and Stormy Night, Snoopy
Scenariusz: Charles M. Schulz
Rysunki: Charles M. Schulz
Tłumaczenie: Michał Rusinek
Wydawca: Nasza Księgarnia
Data wydania: 02.2008
Wydawca oryginału: Ballantine Books
Data wydania oryginału: 03.2004
Liczba stron: 88
Format: 21,5 x 23 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 21,90 zł
ID: 1936
Opis wydawcy:
Druga część historii - a właściwie historyjek komiksowych - o tym, jak Snoopy postanawia zostać pisarzem. Pierwsze zdanie już ma: "Była ciemna, burzliwa noc". Zmaganiom z materią kolejnych zdań przygląda się reszta Fistaszków: dopowiadając, krytykując i przeszkadzając. No i snując własne wątki - na pozór dziecinne, ale tak naprawdę po dorosłemu zawikłane. Warto wejść w świat Schulza choćby po to, by samemu się w nim przejrzeć. Może rozpoznamy siebie w którymś z Fistaszków?
[Nasza Księgarnia]


"Usagi Yojimbo" tom 21: "Matka gór"
Tytuł oryginalny: The Mother of Mountains
Scenariusz: Stan Sakai
Rysunki: Stan Sakai
Tłumaczenie: Jarosław Grzędowicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 25.02.2008
Wydawca oryginału: Dark Horse Comics
Data wydania oryginału: 07.2007
Liczba stron: 184
Format: 14,5 x 20,5 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 27,90 zł
ID: 1945*
Opis wydawcy:
Podróżujący po całym kraju Usagi po raz kolejny wraca do prowincji rodu Geishu. Od pół roku dzieją się tu dziwne rzeczy - ludzie znikają, a z wierzchołka porośniętej lasami Matki Gór unoszą się kłęby dymu. W wyludnionej wiosce bohater przypadkiem trafia na potyczkę. Okazuje się, że to jego dawna przyjaciółka Tomoe zmaga się z hordą bandytów. Usagi pomaga jej w walce i wspólnie postanawiają wyjaśnić tajemnicę opuszczonych osad i dziwnych dymów. Trafiają na ślad spisku, którego celem ma być przejęcie władzy w całej Japonii przez jednego z dawnych wrogów Usagiego.

Jak zwykle, opowieści Stana Sakaiego są pełne nie tylko przygód i walki, ale też znakomicie opracowanych realiów średniowiecznej Japonii oraz wiarygodnych, pełnych postaci. Rozrywka na najwyższym komiksowym poziomie.
[Egmont Polska]


przykładowe plansze

"Zostawiając powidok wibrującej czerni"
Scenariusz: Daniel Chmielewski
Rysunki: Daniel Chmielewski
Wydawca: Timof i cisi wspólnicy
Data wydania: 02.2008
Liczba stron: 96
Format: 17,9 x 25,0 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne, EMPiK
Nakład: 500 egz.
Cena: 22,00 zł
ID: 1930*
Opis autora:
"Każda postać w tej historii może być przedstawiona jako najważniejsza, jako lepsza lub gorsza, dobra albo zła" - powiada jeden z bohaterów. Choć właściwie powinien powiedzieć: Każda postać w Historii. Po prostu. Nie tej, ani tamtej. Drugie problematyczne sformułowanie w powyższej wypowiedzi: "może być". Gdyby był jeden arbiter decydujący o ładzie na Ziemi, wszystko byłoby proste. Niestety jest inaczej. Każdy chce być arbitrem - siebie i świata. Wynik jest taki, że nie ma arbitrów, bo każdy gra o swoje.

A czy pisarz ma prawo przedstawiać swoje postaci jako lepsze albo gorsze? Czy jeśli tego nie zrobi, jeśli nie zaznaczy pewnej dominanty etycznej, czy spełnia swoją funkcję? "Powidok" nie jest komiksem sensu stricte. Jest esejem o wszelkich obliczach komunikacji międzyludzkiej. Choć daleki jest od surrealistycznego snucia się, nie zamyka się w prostej narracyjnej konstrukcji. I przede wszystkim - rozmawia z odbiorcą. Na jego poziomie, niezależnie jaki by był - o władzy, kulturze (która jest próbą zawładnięcia nad światem), religii (która jest owocem kultury) i związkach (które zależą od wiary, kulturowych uwarunkowań i władzy nad sobą nawzajem).

Z kawiarni, w której do jednego stolika zasiadają Gombrowicz i Święty Piotr, Kundera i Bill Hicks, musi być ciekawy widok. A jeśli spojrzy się na najdrobniejsze szczegóły za oknem, jeśli wystarczająco dokładnie będzie się w nie patrzyło, powstanie zapewne powidok, który wibrował będzie jeszcze długo. I miejmy nadzieję, że wbrew tytułowi tego komiksu - nie czernią.
[Daniel Chmielewski]

WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa