NEWSROOM

niedziela, 17.10.2010

imprezy

Raport z 21. MFKiG

 • Podczas spotkania z twórcami ekranizacji „Jeża Jerzego” został zaprezentowany 10-minutowy fragment gotowego, choć jeszcze nie w pełni udźwiękowionego filmu. Do końca roku prace nad obrazem mają zostać zakończone a premiera obecnie planowana jest na marzec 2011 r.
 • W niedługim czasie nakładem kultury gniewu mają ukazać się dwa od dawna zapowiadane tytuły: „Pinokio” Winschlussa oraz drugi tom „Berlina” Jasona Lutesa.
 • Taurus Media planuje reedycję pierwszych tomów „Żywych trupów”. Dodruki mają mieć nowe okładki.
 • Jeszcze w październiku nakładem Postu ma się ukazać długo oczekiwana zbiorcza reedycja „Mausa” Arta Spiegelmana, natomiast pod koniec roku można spodziewać się premiery kolejnego tomu „Corto Maltese” Hugo Pratta zatytułowanego „Złoty dom w Samarkandzie”.
 • W tym roku timof nie zamierza wydać już żadnego komiksu, co najwyżej może ukazać się 10. i ostatni numer „Ziniola”. Informację o planach na 2011 rok opublikuję osobno.
 • Panel wydawców, w którym udział wzięli tym razem Tomasz Kołodziejczak (Egmont Polska), Szymon Holcman (kultura gniewu) i Radosław Bolałek (Hanami), podobnie jak rok temu w dużej mierze dotyczył EMPiKu i problemów z wypłacalnością tej sieci. Poruszony został również wątek wprowadzanego od 1 stycznia 2011 r. VATu na książki i opieszałości ustawodawcy w doprecyzowaniu zasad opodatkowania.
 • Tegoroczne 10. Sympozjum Komiksologiczne według zawoalowanych sugestii Krzysztofa Skrzypczyka było jednocześnie ostatnim przez niego zorganizowanym.
   
 • Po raz pierwszy w historii imprezy wybrane zostały dwie Miss Festiwalu. W opinii prowadzącego wybory Adama Radonia kandydatki Igora Baranki i Swolfsa zostały równo ocenione przez publiczność.

[Jarek Obważanek]

[Igor Baranko i Swolfs] [Miss Festiwalu i jej opiekun Igor Baranko] [Miss Festiwalu i jej opiekun Swolfs]
Miss 21. MFKiG i ich opiekunowie: Igor Baranko i Swolfs
fot. Jarek Obważanek
Raport z 21. MFKiG - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa