NEWSROOM

poniedziałek, 4.10.2010

nagrody

Grand Prix MFKiG dla Branka Jelinka

Grand Prix Konkursu na Krótką Formę Komiksową zorganizowanego przy 21. Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi otrzymał Branko Jelinek za pracę pt. „Oskar Ed”. Nagrodą jest 5000 zł, tablet Wacom Intuos4 oraz wyjazd i pobyt na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Angoulême, ufundowany przez Ambasadę Francji w Polsce.

[Jacek Frąś i Grzegorz Janusz, laureaci Grand Prix]
Branko Jelinek odbiera nagrodę z rąk wiceprezydenta Łodzi Dariusza Jońskiego
fot. Sławomir Jarmusz
  • I nagrodę w wysokości 4000 zł otrzymali scenarzysta Maciej Jasiński i rysownik Jakub Mathia za pracę pt. „Człowiek Kolejka”.
  • II nagrodę w wysokości 2500 zł otrzymał scenarzysta Paweł Więcek oraz scenarzysta i rysownik Leszek Wicherek za pracę pt. „Restauracja”.
  • III nagrodę w wysokości 1800 zł otrzymali scenarzysta Bartosz Sztybor i rysownik Sebastian Skrobol za pracę „Oby się nie powtórzył!”.

Jury przyznało również trzy równorzędne wyróżnienia w wysokości 1000 zł. Otrzymali je:

  • scenarzysta Bartosz Sztybor i rysownik Tomasz Zych za pracę pt. „Kryminał w siedmiu aktach”,
  • Rafał Szłapa za pracę pt. „Punkt widzenia”,
  • scenarzysta Tomasz Przybyszewski i rysowniczka Martyna Kamińska za pracę pt. „Komórka”.

Poza nagrodą pieniężną każdy nagrodzony bądź wyróżniony rysownik otrzymał tablet Wacom Bamboo.

Jury konkursu w składzie: Wojciech Birek (prze­wod­ni­czący), Michał Błażejczyk, Dominika Węcławek, Paweł Timofiejuk i Witold Tkaczyk oceniło nadesłane prace i przyznało nagrody i wyróżnienia podczas wirtualnych obrad w dniach 14–15 września 2010 r.

Jury oceniło poziom nadesłanych na konkurs komiksów jako wysoki. Ze względu na dużą ilość prac co najmniej interesujących pod względem pomysłu, scenariusza lub aranżacji graficznej wybór laureatów był trudny i wymagał kilkuetapowej selekcji, zaś w ostatecznym werdykcie z żalem pominięto sporo materiałów godnych zauważenia i wyróżnienia. Werdykt ten jest wypadkową zróżnicowanych preferencji jurorów i – pod względem kolejności nagrodzonych – kompromisu uzyskanego w głosowaniach.

Jeśli chodzi o merytoryczną zawartość tegorocznych prac konkursowych, zwraca uwagę rosnąca ilość komiksów sprawnie zrealizowanych scenariuszowo lub graficznie, choć nie zawsze obie jakości łączą się w tym samym tytule; w puli finałowej znalazło się sporo prac odznaczających się wyrazistą puentą, spychając na dalsze miejsca komiksy oparte na innych formułach narracyjnych. Wyraźniej niż w poprzednich edycjach rysuje się różnica między pracami dobrymi a słabymi. Jury z zadowoleniem odnotowuje tendencję wzrostu tak ilości, jak i jakości prac nadesłanych w tym roku na konkurs.

[opr. na podst. protokołu z obrad jury]

[Kadr ze zwycięskiego komiksu „Oskar Ed”]
Kadr ze zwycięskiego komiksu „Oskar Ed”
Grand Prix MFKiG dla Branka Jelinka - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa