NEWSROOM

wtorek, 31.08.2010

zapowiedzi

„Kroniki epizodów wojennych” powracają

Po sześciu latach od premiery pierwszego tomu ukazuje się druga część „Kronik epizodów wojennych” zatytułowana „Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku”. Komiks do scenariusza Mariusza Wójtowicza-Podhorskiego zilustrował Jacek Przybylski a okładkę wykonał rysownik 1. tomu, Krzysztof Wyrzykowski. Album ma 52 czarno-białe strony formatu A4 w cenie 19,90 zł. Powstał pod mecentatem Poczty Polskiej SA a jego wydawcą jest Zin Zin Press.

Uroczysta premiera odbędzie się 1 września o godz. 11.30 w historycznym budynku urzędu pocztowego Gdańsk 1, w którym aktualnie mieści się Muzeum Poczty Polskiej (pl. Obrońców Poczty Polskiej 1/2).

Tego samego dnia o godz. 16.00 twórcy albumu spotkają się z czytelnikami i będą rozdawać autografy w EMPiKu Gdańsk Główny przy ul. Podwale Grodzkie 8.

Komiks przedstawia niezwykle dramatyczne wydarzenia, jakie zapoczątkowały II wojnę światową, kiedy to pocztowcy w imię obrony wolności zajmowanego przez siebie skrawka Rzeczpospolitej w Wolnym Mieście Gdańsku stanęli do walki przeciwko zorganizowanym, silnym jednostkom niemieckim.

Autorzy skupili się głównie na samym przebiegu bohaterskiej obrony Urzędu nr 1 Poczty Polskiej w Gdańsku w dniu 1 września 1939 r. Jednakże w początkowej części zasygnalizowali również fakty poprzedzające bezpośrednio te wydarzenia – prowadzone w ścisłej tajemnicy przygotowania do obrony, bezczelne prowokacje niemieckie skierowane przeciwko ludności polskiej oraz napięte do granic relacje między Niemcami i Polakami mieszkającymi w przedwojennym Gdańsku.

W trwających kilkanaście godzin, zaciętych bojach o gmach Poczty Polskiej przy ówczesnym Heveliusplatz (obecnie pl. Obrońców Poczty Polskiej) uczestniczyło kilkudziesięciu pracowników placówki oraz cywilów pod dowództwem ppor. Konrada Guderskiego, oficera II Oddziału Sztabu Głównego Wojska Polskiego.

Podjęta przez pocztowców obrona eksterytorialnego budynku, znajdującego się w dyspozycji rządu Rzeczpospolitej Polskiej, ma zarazem wymiar symboliczny. To właśnie tutaj, o godz. 4.45 padły najprawdopodobniej pierwsze strzały II wojny światowej. Atak na polską Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte nastąpił o 3 minuty później.

32-stronicowy komiks uzupełnia obszerny materiał historyczny – tekst i zdjęcia archiwalne. Ta część albumu powstała we współpracy z Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku.

[opr. na podst. informacji wydawcy]

[Kadr z komiksu „Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku”]
„Kroniki epizodów wojennych” powracają - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa