NEWSROOM

W najbliższy poniedziałek, 19 kwietnia, odbędzie się premiera ekskluzywnego wydania komiksu Tadeusza Baranowskiego „Skąd się bierze woda sodowa”. Książka ukaże się w kolekcjonerskim, limitowanym do 330 egzemplarzy nakładzie w twardej, płóciennej oprawie z tłoczeniami i cenie 129,00 zł. Jest to debiut wydawniczy Gildia Internet Services (czyli sklep.gildia.pl), przygotowany wspólnie z wydawnictwami Atropos i Ongrys.

120-stronicowy album jest kompletną antologią komiksów Tadeusza Baranowskiego poświęconych postaciom Bąbelka i Kudłaczka. Jest znana z albumu wyprawa do źródeł wody sodowej. Są poszukiwania odpowiedzi na trudne pytania oraz rozmowy z dzikimi zwierzętami. Przygody te były już wznowione przez wydawnictwo Egmont w 2004 roku, tutaj zostały uzupełnione o pominięte plansze. Jest też, po raz pierwszy w wydaniu albumowym, pierwsza wersja poszukiwań wody sodowej, zamieszczona w „Świecie Młodych” w roku 1976. Album uzupełnia bibliografia przygód Kudłaczka i Bąbelka, sylwetka autora oraz krótki wywiad z nim dotyczący tychże bohaterów.

Każdy egzemplarz opatrzony jest indywidualnym numerem i zawiera wykonany odręcznie przez autora unikatowy rysunek w formacie 130 x 170 mm.

Do komiksu dołączone zostały również:

  • wznowienie książeczki do kolorowania „W pustyni i w paszczy” wydanej w 1984 roku przez MAW (nieco zmieniona okładka – kolory, liternictwo itp.), format 236 x 163 mm, okładka miękka, zszywki, środek offsetowy czarno-biały, 32 strony (16 ilustracji – co druga strona jest pusta);
  • wznowienie planu lekcji wydanego w 1987 roku przez MAW (wersja jednostronna – oryginalna na odwrocie miała drugi plan lekcji z Nerwosolkiem), format 290 x 205 mm, papier kredowy, druk kolorowy jednostronny;
  • plakat przedstawiający ilustrację z okładki albumu „Na co dybie w wielorybie czubek nosa eskimosa”, wydanego przez MAW w latach 1980 i 1984, format 560 x 400 mm, papier kredowy, druk kolorowy jednostronny.

Sklep.gildia.pl postanowił przeznaczyć 10% dochodu ze sprzedaży albumu na Stypendium Sklep.gildia.pl. Ma ono posłużyć wsparciu wyłonionych w konkursie osób tworzących komiksy.

Więcej informacji na temat Stypendium pojawi się wkrótce na stronie sklepu. Konferencja prasowa poświęcona komiksowi oraz Stypendium odbędzie się pierwszego dnia Festiwalu Komiksowa Warszawa o godzinie 10.00.

[opr. na podst. informacji wydawcy]

[Kadr z pierwszej wersji poszukiwań wody sodowej]
Kadr z pierwszej wersji poszukiwań wody sodowej
„Skąd się bierze woda sodowa” w ekskluzywnej reedycji. Stypendium Sklep.gildia.pl - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa