NEWSROOM

Komiks "Smak wolności" Grzegorza Janusza i Ernesto Gonzalesa zdobył główną nagrodę (8000 zł brutto) w kategorii komiks w międzynarodowym konkursie "Draw Your Freedom. Draw Your Solidarity" zorganizowanym przez Europejskie Centrum Solidarności. Na drugim miejscu (5000 zł brutto) znalazła się "Ballada o bloku wschodnim" Tomasza Kontnego i Pawła Piechnika (do przeczytania w całości na stronie rysownika).

Jury przyznało też osiem wyróżnień (po 500 zł brutto), które otrzymały prace: "Paradise" Stijna Gisquiere'a, "Każdy ma swoją wolność" Bartosza Sztybora i Sebastiana "MoTsa" Skrobola (do przeczytania w całości na blogu rysownika), "Ogniwo" Marcina Zdybla, komiks bez tytułu Radosława Smektały i Janusza Ordona, "Zakazana gałąź" Grzegorza Janusza i Tomasza Niewiadomskiego, "Stój i patrz" Bereniki Kołomyckiej i Ireneusza Koniora, komiks bez tytułu Joanny Saneckiej i Sylwii Resteckiej oraz "Jak wiatr" Grzegorza Janusza i Jacka Frąsia.

W kategorii cartoon główną nagrodę (2000 zł brutto) otrzymał Wojciech Gdowski za pracę bez tytułu.

Projekt cieszył się ogromnym zainteresowaniem ze strony autorów zarówno polskich jak i zagranicznych. Ogółem nadesłano ponad 150 prac w kategoriach: komiks i cartoon.

Zdaniem obradującej komisji konkursowej (w składzie: Jerzy Szyłak, Agnieszka Rek, Szymon Holcman, Paweł Timofiejuk, Tomasz Dziemiańczuk) dzieła nadesłane na konkurs, wykonane różnymi technikami, utrzymane były na najwyższym poziomie zarówno merytorycznym jak i artystycznym. Prace były niezwykle interesujące i jury miało nie lada problem z wyborem najlepszych.

Konkurs "Draw Your Freedom. Draw Your Solidarity" jest częścią Festiwalu Solidarności organizo­wanego w dniach 14-30 sierpnia 2009 przez Europejskie Centrum Solidarności. W ramach imprezy pojawią się wystawy zarówno takie, które ukazuję historię komiksu, jak i prezentujące prace współczesnych artystów, wyekspo­nowane w niekonwen­cjonalny sposób w przestrzeni miejskiej a także przenikające się z innymi sztukami, jak na przykład graffiti. Ważnym punktem stanie się debata dotycząca roli komiksu w polskiej najnowszej kulturze oraz zapraszająca do refleksji nad komiksem, jako rodzajem wolnej wypowiedzi.

[opr. na podst. informacji organizatora]

Kadr z komiksu "Ballada o bloku wschodnim" Tomasza Kontnego i Pawła Piechnika.
WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa