NEWSROOM
poniedziałek, 20.07.2009

zapowiedzi

"Karton" pełen nowych serii

W październiku światło dzienne ujrzeć ma kwartalnik komiksowy "Karton". Zgodnie z założeniami magazyn ma prezentować historie humorystyczne i obyczajowe rysowane w cartoonowym stylu. Każdy numer ma mieć 36 stron formatu B5 w czerni i bieli oraz kolorową okładę w cenie poniżej 8,00 zł.

Pomysłodawcą pisma jest Piotr "Jaszczu" Nowacki, który wraz z Tomaszem "Asu" Pastuszką i Bartoszem Sztyborem tworzy trzon redakcji. Do udziału w projekcie zaprosili m.in. Ewę Juszczuk, Marka Lachowicza, braci Marcina i Przemysława Surmów oraz twórców serii "Hell Hotel"Bartosza Szymkiewicza i Macieja Łazowskiego. Stałym autorem okładek ma być Jakub "roody" Tschierse.

Każdy numer "Kartonu" ma zawierać pięć stałych serii oraz występ gościa specjalnego. Poszczególni autorzy zaprezentują:

  • Marek Lachowicz – krótkie formy z uniwersum Człowieka Paroovki.
  • Bartosz Sztybor i Piotr Nowacki"Oby do piątku trzynastego", komiks opowiadający o codziennym życiu seryjnych morderców.
  • Tomasz Pastuszka"Soren" (tytuł roboczy), obyczajówkę o zwyczajnym sąsiedzie superbohatera. Bądź jak kto woli – o superbohaterze oczami zwykłego sąsiada.
  • Tomasz Pastuszka i Ewa Juszczuk"Flatties", komiks o czterech dziewczynkach, które wychowały się w cyrku, a po jego zamknięciu są zmuszone by pójść do szkoły i asymilować się ze zwyczajnymi dziećmi. Problemem są ich niesamowite zdolności: treserki zwierząt, czarodziejki, akrobatki i clowna (mima). Narratorem w komiksie jest niema dziewczynka – mim.
  • Bartosz Szymkiewicz i Maciej Łazowski – na razie nie zdradzają informacji o swoim projekcie.
  • Marcin Surma"Kek", obyczajowówkę o relacjach międzyludzkich, trolejbusach i podróżach w czasie.
  • Przemysław Surma"Diogenes", jednoplanszówkę na tyle okładki (jedyny kolorowy komiks w "Kartonie"). Przypadki zwykłej rodzinki i niezwykłego psa, bądź na odwrót.

Pierwsza prezentacja "Kartonu" odbyła się 28 czerwca podczas Bałtyckiego Festiwalu Komiksu. Szczegółową relację z tego wydarzenia przeczytasz na Motywie Drogi, a na WRAKu znajdziesz kilka wstępnych szkiców pokazanych podczas owej prezentacji.

[opr. na podst. informacji redakcji]

Fragment ilustracji Jakuba Tschiersego
WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa