NEWSROOM

wtorek, 29.09.2009

zapowiedzi

"Metacom" Jacka Widora w albumie

"Metacom" Jacka Widora to kolejna historia ze "Świata Młodych", która w formie albumowej ma ukazać się nakładem Ongrysa. Komiks ma mieć 56 czarno-białych stron formatu 16 x 22,7 cm w cenie 20,00 zł. Oficjalna premiera i spotkanie z autorem odbędzie się w czwartek 1 października o godz. 17.00 w krakowskiej księgarni Fankomiks (ul. Grodzka 2).

"Metacom" pierwotnie ukazał się w odcinkach w 1986 roku. Jego akcja toczy się w XVII wieku w Ameryce Północnej. Pomiędzy plemionami Indian a kolonizatorami z Anglii narastają konflikty. Biali przybysze zajmują coraz większy obszar, żądają płacenia przez Indian podatków, narzucają im swoją religię, swoje prawo oraz swój styl życia. Indianie nie chcą podporządkować się Anglikom, ale nie są w stanie skutecznie im się przeciwstawić.

Metacom, wódz Wampanoagów jedyną szansę obrony własnej kultury i tożsamości widzi w zjednoczeniu wszystkich zwaśnionych plemion indiańskich przeciwko osadnikom. Jednak inni wodzowie bagatelizują zagrożenie i nie zgadzają się na współpracę ze swymi odwiecznymi wrogami. Niektórzy nawet sprzymierzają się z kolonizatorami przeciwko Wampanoagom. Mimo to pod wodzą Metacoma wybucha powstanie Indian - jedno z pierwszych i najkrwawszych w historii.

"Metacom" nie jest przygodową opowieścią o romantycznym zrywie. To niemal dokumentalny zapis wojny, w której Indianie spalili wiele miast białych, a kolonizatorzy wymordowali całe wioski "dzikusów". Po obu stronach konfliktu śmierć zebrała krwawe żniwo.


Ponadto Ongrys przygotowuje na MFKiG "Zawiszę Czarnego", czyli kolejny album z pracami Tadeusza Raczkiewicza. Poza tytułową historią znajdą się w nim "Tajemnica czerwonego tepee" i "Tajemnica Kamiennego Lasu". Album ten, podobnie jak "Dwa lata wakacji" będzie kosztował 39,00 zł.

Na razie nie jest pewne, czy "Metacom" i "Zawisza Czarny" rzeczywiście zawitają do Łodzi.


Edytor udostępnił też przykładowe plansze ze wznowień komiksów Tadeusza Raczkiewicza:

Zobacz też szczegółowe informacje o planach Ongrysa.

[opr. na podst. materiałów wydawcy]

["Metacom"]
Kadr z komiksu "Metacom" Jacka Widora
"Metacom" Jacka Widora w albumie - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa