NEWSROOM

poniedziałek, 14.09.2009

zapowiedzi

Egmont na MFKiG i później

Egmont ujawnił dzisiaj listę tytułów, które zamierza przywieźć na MFKiG w Łodzi. Wiele zapowiadanych dotąd pozycji ("Blueberry", "Czyściec", "Martha Washington", "Szninkiel") zostało przeniesione na późniejsze miesiące (szerzej na ten temat w drugiej części newsa).

Jedyną niespodzianką na poniższej liście jest zupełnie nowy tom "Asteriksa", który w Polsce ma ukazać się ponad dwa tygodnie przed światową premierą, zaplanowaną na 22 października. Albert Uderzo narysował "Złotą księgę Asteriksa" z okazji przypadających na ten rok 50. urodzin nieustraszonego Gala.

Uzupełnienie: Informacja o wcześniejszej niż światowa premierze okazała się błędna.

Ponadto na forum wydawców Alei Komiksu zostały wczoraj opublikowane odpowiedzi Tomasza Kołodziejczaka na pytania czytelników. Poniżej zwyczajowy wybór najistotniejszych informacji.

  • Czarno-biały "Szninkiel" ukaże się prawdopodobnie w grudniu. Reedycje "Zemsty hrabiego Skarbka" i "Westernu" zapewne w przyszłym roku.
  • W planach na ten rok jest 23. tom "Usagiego Yojimbo".
  • Drugi tom "Arq" zapewne w 2010 roku, podobnie jak trzeci tom "Sagi o potworze z bagien".
  • Egmont bierze pod uwagę wydawanie serii "Sprycjan i Fantazjusz" w formacie identycznym jak "Przygody Tintina".
  • Serie "Skorpion" i "Murena" na dzień dzisiejszy są wstrzymane. Decyzje co do ich dalszych losów jeszcze nie zapadły.
  • Kolejne reedycje "Asteriksa" w białych okładkach dopiero w przyszłym roku. Opóźnienie związane jest ze zmianami własnościowymi dotyczącymi licencji na ten tytuł.

Kołodziejczak przyznał, że część planowanych na ten rok tytułów ukaże się w późniejszym terminie ze względu na, jak to określił, "problemy dystrybucyjne wynikające z wielu niezależnych od [wydawców] powodów". Chodzi o logistyczny paraliż, jaki wszystkim edytorom zafundował EMPiK w drugim kwartale tego roku. Zawirowania dookoła tej sieci zmusiły Egmont do zwolnienia tempa na czas wakacji, a w związku z tym do przesunięcia większości premier na dalsze miesiące (szerzej na ten temat w artykule Jacka Konikowskiego "EMPiK w opałach" w "Pulsie Biznesu").

Plany na listopad i grudzień zostaną ujawnione na MFKiG w Łodzi.

Uzupełnienie: "Blueberry" i "Czyściec" zostały przesunięte na styczeń 2010 roku.

Zobacz też szczegółowe informacje o planach Egmontu (m.in. ceny pozycji planowanych na październik).

[Jarek Obważanek]

Egmont na MFKiG i później - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa