KARTOTEKA

okładka oryginału

przykładowe plansze


kup w Imago.com.pl

"Kurczak ze śliwkami"
Tytuł oryginału: Poulet aux prunes
Scenariusz: Marjane Satrapi
Rysunki: Marjane Satrapi
Tłumaczenie: Wojciech Nowicki
Wydawca: Post
Data wydania: 09.2006
Wydawca oryginału: L'Association
Data wydania oryginału: 2004
Liczba stron: 88
Format: 16,2 x 24,3 cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 32,40 zł
ID: 1600

WRAK POLECA

Recenzja

Nasser Ali - wybitny muzyk, mistrz gry na tarze, w wyniku drobnej, domowej sprzeczki traci swój ukochany instrument. Incydent ten, wydawałoby się z początku, że drobny i nie mający specjalnego znaczenia, urasta do rangi poważnego problemu, gdy okazuje się, że żaden inny, choćby nawet najlepszy tar, nie potrafi zastąpić tego jedynego.

Histeryczne poszukiwania i wymiany kolejnych instrumentów nie mogą przywrócić artyście dawnej przyjemności z tworzenia muzyki. Nasser Ali zaczyna wątpić w sens swojego życia. Załamany sytuacją kładzie się do łóżka z jednym, mocnym postanowieniem: chce umrzeć. W tydzień później oddaje ostatnie tchnienie. Jednak jego zagadkowa historia, zakończona w tak dramatyczny i nieoczekiwany sposób dopiero się zaczyna. Przez siedem ostatnich dni i nocy oddzielających podjęcie niezłomnej decyzji i jej niechybną finalizację, Nasser Ali przeprowadza prywatny rozrachunek z samym sobą. Odbywa swoistą, wyimaginowaną podróż po kolejnych etapach swojego życia, na które przemożny wpływ miał jego wielki talent muzyczny i związane z nim trudne wybory. Bowiem muzyka i życie bywają ze sobą nierozerwalnie splecione, a każdy artysta nosi w sobie tajemnicę, która je ze sobą łączy. Nasser Ali także ją posiada.

"Kurczak ze śliwkami" to kameralna opowieść autorstwa Marjane Satrapi - jednej z najbardziej znanych obecnie autorek współczesnego komiksu. Twórczyni słynnego i cenionego "Persepolis" - autobiograficznej opowieści o dzieciństwie spędzonym w Iranie w burzliwych czasach rewolucji islamskiej.

W "Kurczaku ze śliwkami" znów powracamy do podobnej, osobistej tematyki, znanej z wcześniejszego komiksu. Satrapi nie bez dystansu i humoru przywołuje tutaj prywatną historię rodzinną opowiadając ją w sposób niewymuszony i lekki. Wprowadza czytelnika w złożoną opowieść, w której doświadczenie prywatnego, jednostkowego życia łączy się z baśniową fantazją. Podejmując trudny temat związku pomiędzy sztuką i życiem, Satrapi stara się odpowiedzieć na pytanie: co nadaje życiu głębszą wartość? Ukazuje przy tym w pełni swój niezwykły talent narracyjny, pokazując, że czasami nieważne jak wielki jest temat, który się porusza, ale jak się to robi.

Komiks ogłoszony najlepszym albumem roku 2004 na Festiwalu w Angoulême.
[Post]

KARTOTEKA - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa