KARTOTEKA

przykładowa plansza


kup w Imago.com.pl

"Zeszyty Komiksowe" nr 3: "Kobiety w komiksach"
Redaktor naczelny: Michał "Błażej" Błażejczyk
Okładka: Marek Turek
Wydawca: Michał "Błażej" Błażejczyk
Data wydania: 03.2005
Liczba stron: 84
Format: 21 x 29,8 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 10,00 zł
ID: 1110
W numerze tym znalazły się, między innymi, dwie plansze z nowego komiksu Joanny Karpowicz, niepublikowana dotychczas plansza z projektu Sylwii Resteckiej sprzed kilku lat, komiksowy debiut malarki i ilustratorki Marty Semkowicz oraz stworzone specjalnie dla "Zeszytów" krótkie komiksy Agaty "Endo" Nowickiej, Kariny Krei i innych twórczyń. Jest też wywiad z Dagmarą Matuszak, dotyczący zilustrowanego przez nią poematu "Melinda" Neila Gaimana, którego polska edycja też ukaże się na WSK. Wywiad uzupełniony jest unikatowym materiałem graficznym, pochodzącym z etapu pracy nad tym albumem.

Nie zabrakło też oczywiście komiksów stworzonych przez mężczyzn, w tym czteroplanszowej premierowej historii Marka Turka.

Jak zwykle, dla zwolenników czytania o komiksie w numerze znalazł się bogaty wybór tekstów, poświęconych tym razem kobiecym bohaterkom, komisowym twórczyniom oraz, ogólnie, relacji płci pięknej do obrazkowego medium. Przeanalizowana została twórczość m.in. Agaty "Endo" Nowickiej, Debbie Dreschler i Julie Doucet. Pola Dwurnik sama opowiedziała o swoich "komiksowych rysunkach". Tomasz Marciniak opisał mało znane komiksy kobiece z okresu PRL. Marcin Puźniak przedstawił amerykański komiksowy feminizm. Piotr "Dr_Greenthumb" Sujka krytycznie odniósł się do komiksowej nagości. Michał Siromski zajął się szerzej pojęciem stereotypu. I tak dalej.

Zainaugurowany został nowy dział, w którym będzie opisywana sytuację komiksu w krajach Europy Środkowo-Wschodniej i będą przybliżani polskim czytelnikom najwięksi autorzy tego regionu. Na początek - Czech Kája Saudek w świetnym artykule Tomáša Prokupka.

W numerze można też przeczytać, jak zawsze, analizy sytuacji na polskim rynku komiksowym. Rok 2004 podsumował, z liczbami w ręku, Jarek Obważanek z serwisu WRAK.PL (podsumowanie to w "Zeszytach" ukaże się na kilka dni przed jego publikacją na WRAK-u), zaś w redakcyjnym czterogłosie opisane zostało to, w jaki sposób media oraz środowiska naukowe i artystyczne odnoszą się do komiksu w Polsce, Francji, Stanach Zjednoczonych i Japonii.

Szczegółowy spis treści trzeciego numeru znajduje się na tej stronie.
[Michał Błażejczyk - Zeszyty Komiksowe]

KARTOTEKA - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa