AUTORZY

Philippe Chappuis
scenarzysta i rysownik
pseudonim: Zep

Urodził się 15 grudnia 1967 roku w Genewie.

Szybko zainteresował się komiksem. Pierwszą historię stworzył w wieku ośmiu lat, a pierwszy fanzin w wieku lat dwunastu. Czasopismo to nosiło znaczący tytuł "Zep", który wziął się od nazwy kapeli Led Zeppelin, pod której wpływem młody Philippe pozostawał. Po jakimś czasie autor nazwę tę przyjął jako swój pseudonim artystyczny. Pozostając jednocześnie pod wpływem Franquina, Yves'a Barge'a, Grega, Gotliba, Rene Hausmanna czy Conrada, Zep podczas nauki próbował kolejno stylów swoich mistrzów, bez zatrzymywania się na dłużej przy żadnym, a przez ten czas nabył graficzną wirtuozerię, która okazała się niezbędna do zbudowania jego własnego świata w późniejszym czasie.

Po ukończeniu szkoły sztuk zdobniczych w Genewie Zep rozpoczął, począwszy od połowy lat osiemdziesiątych, profesjonalną działalność w prasie. W "Femmes d'Aujourd'hui" stworzył przygody Victora, następnie w magazynie "Spirou" kontynuował tę humorystyczną serię w formie jednoplanszowych żartów. Robił później komiksy ze współpracownikami ("Léon Coquillard" z Christophem Gilli w 1990 i "Kradok-Amanite Bunker" z Séglode w 1991) aż do narodzin w 1992 roku, prawie przez przypadek, postaci, która przyniosła mu sławę: Titeufa.

Na początku bohater nie różnił się od samego Zepa, gdyż stanowił jego autoportret. Autor zaczął wówczas rysować dla fanzinu "Sauve qui peut" autobiograficzną serię, w której prezentował wspomnienia z własnego dzieciństwa, z zamiarem stworzena albumu. Wydawnictwo Glénat, urzeczone lekturą fanzinu, szybko skonkretyzowało zamiar autora, wydając pierwszego "Titeufa" zatytułowanego "Bóg, seks i szelki" ["Dieu, le sexe et les bretelles"] w 1993 roku (album został pominięty przez Egmont w polskiej edycji serii). Ze swojego pierwotnego autobiograficznego nakierowania seria szybko zamieniła się w humorystyczną i ostrą kronikę dzieciństwa: szkoła, głupie rzeczy, kumple, rodzina i oczywiście ta niezgłębiona tajemnica, tak intrygująca ludzi w każdym wieku: seks. Zep odnalazł w tym samym czasie na dobre swój styl graficzny i styl narracji.

Bardzo szybko przygody Titeufa znacznie się rozpowszechniły. Nakład serii wzrósł szybko z kilku tysięcy do kilkuset. Dziś, z dziewięcioma tomami opublikowanymi w ciągu 10 lat, sprzedano ponad pięć milionów egzemplarzy "Titeufa". Mały bohater pojawił się w grach komputerowych oraz kreskówkach. Świat Zepa dał również początek sprzedawanemu w kioskach miesięcznikowi "Tchô".

Twórca został wyróżniony w 2004 roku Grand Prix miasta Angouleme.

[Jarek Obważanek na podst. Angoulême BD]

WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa