AUTORZY

Emilio Manara
scenarzysta i rysownik
podpisuje się Milo Manara

Urodził się 15 września 1945 we włoskim Bolzano.

Karierę rysownika rozpoczął w wieku 14 lat, rysując paski komiksowe do włoskich gazet. Tworzenie prac z których jest najbardziej znany, czyli komiksów erotycznych, zaczął w roku 1969, od serii "Genius". Komiks stał się na tyle popularny, że w kolejnych latach (71-73), otrzymał artysta możliwość rysowania następnej serii, tym razem o erotyczno-sensacyjnych przygodach pięknej piratki Jolandy Almavivy.

Drzwi do wielkiej kariery stanęły przed nim otworem wraz z opublikowaniem w magazynie "Pilote" opowieści zatytułowanej "King of The Apes" ("Małpi król"), do scenariusza Silverio Pisu (1976). Dzięki sukcesowi tej historii, Manara mógł w końcu "rozwinąć skrzydła". W dwa lata później, ukazuje się jego samodzielny album, który należy już dziś do klasyki: "HP i Giuseppe Bergman". Podobnie jak "Małpi król" nie jest to komiks erotyczny, lecz raczej przygodowy. Nieco później Manara poznaje Hugo Pratta. Na początku lat 80. panowie ci nawiązali współpracę, owocem której stały się albumy o kolonizacji obydwu Ameryk: "Indiańskie lato" i "El Gaucho".

W roku 1983 ukazuje się kolejny, klasyczny już dzisiaj album komiksowy Manary, zatytułowany "Klik". Jest to komiks erotyczny, którego główną bohaterką jest piękna dziennikarka, Klaudia Christiani. Od wydania i sukcesu "Klika" rozpoczyna się naprawdę dobra passa autora w dziedzinie komiksu erotycznego. Kolejne lata przynoszą coraz to nowe albumy. "Le parfum de l'invisible" ("Zapach niewidzialnego") w 1985, "Candide Caméra" ("Ukryta kamera") w 1988, "Courts Metrages" ("Krótkometrażówki") w 1989.

W roku 1990 pojawia się album "Podróż do Tulum", owoc współpracy Manary z filmowcem Federico Fellinim. Komiks ten jest adaptacją scenariusza Felliniego, który nigdy nie miał szans objawić się w formie filmu fabularnego. W 1992, również we współpracy z Fellinim, powstaje album "Le voyage de G. Mastorna" (Podróż G. Mastorny), będący podobnie jak "Podróż do Tulum", realizacją w postaci komiksu, jednego ze scenariuszy Felliniego.

W 1996 został wydany kolejny autorski komiks Manary, który staje się szybko jednym z najbardziej znanych jego dzieł. Chodzi o "Guliverianę", erotyczną i zabawną parodię klasycznej powieści J. Swifta o przygodach Gulivera. Kolejne lata (1997 i 98) to okres bardzo owocnej aktywności twórczej artysty. Ukazały się wtedy takie albumy jak: "Fatal randez-vous" ("Fatalne spotkanie"), "Kamasutra", "WWW". W tym czasie Manara zilustrował też album zatytułowany "Afrodyta", będący adaptacją erotycznej noweli Pierre'a Louys.

Jednymi z najnowszych prac Manary są albumy "La Métamorphose de Lucius" ("Metamorfoza Lucjusza") (1999), "Revolution" ("Rewolucja") (2000) i "Piranese - La planéte prison" (Piranese -planeta więzienna). Pierwszy z nich jest adaptacją tekstu z III wieku, stworzonego przez greckiego pisarza Apuleyo, drugi to przewrotna satyra na "nowy Olimp", na którym urzędują ludzie z branży telewizyjnej, oderwani od otaczającej rzeczywistości, trzeci natomiast to komiks SF z elementami erotyki.

Jednak komiksy to nie wszystko. Obrazu twórczości artysty dopełniają liczne artbooki jak np. "Women of Manara", portfolia, takie jak "Dolomites Encantedes" czy "Letters from a Portuguese nun" (Listy od portugalskiej zakonnicy), a także działalność w branży reklamowej (reklama Chanel nr 5 z Czerwonym Kapturkiem) i rozrywkowej (okładki do płyt). Stworzył nawet swoją autorską talię kart do Tarota.
[aegirr]

Dłuższy tekst znajduje się w magazynie KZ (a tutaj jego ciąg dalszy).

Bibliografia:

1969 - 71 "Genius" (łącznie 22 ocinki opublikowane w formie pasków)
1971 - 73 "Jolanda Almaviva" (podobnie jak seria "Genius" publikowana w postaci pasków)
1976 - "King of The Apes" - "Małpi król" scen. Silverio Pisu
1978 - "HP i Giuseppe Bergman
1976 - 78 "L' Histoire of France in Bandes Dessinées" - "Historia Francji w komiksach" - 5 epizodów, sc. Jean Ollivier i Pierre Castex
1978 - "Monk from Tibet" - "Tybetański mnich", scen. Alfredo Castelli
1980 - "Jour de colere - African adventure of Giuseppe Bergman" - "Dzień gniewu - Afrykańska przygoda Giuseppe Bergmana"
1981 - "Tutto ricominciò con un'estate indiana" - "Idiańskie lato" scen. Hugo Pratt
1981 - "Man of Paper" - "Człowiek z papieru"
1983 - "El Gaucho" - scen. Hugo Pratt
1983 - "Klik"
1984 - "Trompeuse apparence" - "Mylący wygląd"
1985 - "Le parfum de l'invisible" - "Zapach niewidzialnego"
1988 - "Candide Caméra" - "Ukryta kamera"
1989 - "Rever, peut-etre - Les aventures Indiennes de Giuseppe Bergman" - "Indyjskie przygody Giuseppe Bergmana"
1989 - "Courts Metrages" - "Krótkometrażówki"
1990 - "Le voyage a Tulum" - "Podróż o Tulum" scen. Federico Fellini
1991 - "Klik 2"
1991 - "Krzysztof Kolumb" scen. Enzo Biaggi
1992 - "Le voyage de G. Mastorna" - "Podróż G. Mastorny" scen. Federico Fellini
1993 - "Art of spanking" - "Sztuka dawania klapsów"
1994 - "Klik 3"
1995 - "Le parfum de l'invisible 2" - "Zapach niewidzialnego 2"
1996 - "Guliverianna"
1997 - "Fatal randez-vous" - "Fatalne spotkanie"
1997 - "Kamasutra"
1998 - "Revoir les étoiles - Les aventures urbaines de Giuseppe Bergman" - "Zobaczyć gwiazdy - miejskie przygody Giuseppe Bergmana"
1998 - "Aphrodite"
1998 - "WWW" ("Le Piege" - "Pułapka")
1999 - "La Métamorphose de Lucius" - "Metamorfoza Lucjusza"
2000 - "Revolution" - "Rewolucja"
2001 - "Klik 4"

WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa