RECENZJE

"Alpha" tom 5: "Sankcje"

Przyznam, że trochę ciężko było mi przełknąć ten komiks. Za dużo polityczno-szpiegowskich rozmów w stosunku do scen akcji.

Zaczyna się bardzo kiepsko - dostajemy dużo krótkich, całkowicie niejasnych migawek. Wszystko w trakcie czytania albumu co prawda zostaje wyjaśnione, ale pozostaje pewien niesmak z nieudolnego otwarcia akcji (zwłaszcza w porównaniu ze świetnym początkiem "Listy"). Następnie pojawiają się wspomniane już gadki - sporo ich jest, a często są trochę nudne, chociaż dobrze napisane. Po prostu w tym albumie brakuje akcji, jest skrajnie inny od krwawej, dynamicznej "Zapłaty dla wilków". Generalnie cały komiks opiera się na śledzeniu ruchów przeciwnika, który właściwie przeciwnikiem już nie jest.

Do Waszyngtonu przybywa delegacja rosyjskiego odpowiednika CIA, by spotkać się z przedstawicielami amerykańskich służb bezpieczeństwa i omówić pewne kwestie dotyczące stref wpływów i tego typu spraw. Mimo wszystko Amerykanie nie ufają swoim gościom i bacznie ich obserwują. Trudno się im dziwić - wraz z przyjazdem Rosjan zaczynają ginąć ludzie związani z pewną dawną sprawą, o której nikt nie chce głośno mówić, co Alphie nie ułatwia prowadzenia śledztwa. Dużym plusem albumu jest jego finał. Byłem już poważnie znudzony tą polityczną paplaniną, gdy nagle Mythic zaskoczył mnie totalnie. Mimo dobrego zakończenia nie mogę uważać fabuły albumu szczególnie dobrą. Z pewnością bardziej spodoba się osobom gustującym w sprawach politycznych.

Rysunkowo jest po prostu świetnie - równy, klarowny rysunek stricte realistyczny. Jigounov jest jednym z nielicznych znanych mi naprawdę dobrych rysowników typowo realistycznych. Nieraz zdarza się, że autorzy nie do końca radzą sobie z taką konwencją, jednak Jigounov takich problemów po prostu nie ma. Postacie są łatwo rozpoznawalne, akcja jest poprowadzona dynamicznie. Denerwująca w "Zapłacie dla wilków" sytuacja z dużą ilością kadrów wychodzących na marginesy tutaj się nie powtarza. Łatwo zauważyć przejście na komputerowe kolorowanie, chociaż od ręcznego różni się bardzo niewiele. Można powiedzieć, że to wyłącznie zmiana narzędzia - kolory nadal są realistyczne, ładne, stonowane. Może jednak nieco czyściejsze, ale to drobny detal, zresztą pozytywny. Komputerowo podrasowane zostały również same rysunki - głównie przez wstawienie wszelkich napisów, które wcześniej Jigounov starannie wprowadzał ręcznie.

[Jarek Obważanek]

Tytuł oryginału: Sanctions
Scenariusz: Mythic
Rysunki: Youri Jigounov
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 05.2003
Wydawca oryginału: Editions du Lombard
Data wydania oryginału: 2000
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 16,90 zł

Poglądy wyrażane w recenzjach są osobistymi odczuciami ich autora i nie powinny być uznawane za prawdy objawione.

WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa