RECENZJE

"Kasta Metabaronów" tom 1: "Prapradziad Othon"

Mały robot Tonto opowiada innemu robotowi, Lotharowi, historię rodu ich pana, Metabarona, największego wojownika wszechświata. Cofa się w swej opowieści aż do prapradziada Othona von Salzy, pierwszego Metabarona. Othon zdobył serce Edny, córki barona Bernadra Kastaki i zamieszkał na Marmoil, planecie niepodzielnie rządzonej przez barona. Marmola to kula marmuru, z którego sprzedaży utrzymywali się Kastakowie. Jednak z powodu wypadku nabywcy poznali tajemnicę transportu marmurowych bloków i pokój na Marmoli został zachwiany.

Album przedstawia jak doszło do powstania pierwszego Metawojownika. Othon uczestniczył w bardzo dramatycznych wydarzeniach, które zrobiły z niego twardego, bezwzględnego wojownika.

Scenariusz Jodorowsky'ego jest bardzo specyficzny. Wykreował niesamowity świat science-fiction z nieustraszonymi Kastakami skutecznie używającymi mieczy i łuków przeciw nowoczesnej technice. Ich zasady honorowe również mogą dziwić - Othon wyraził wzburzenie, gdy został przez Kastaków uratowany od śmierci. Rytuały inicjacyjne czy tragiczne, nasuwające wręcz skojarzenia z dramatem antycznym, wydarzenia szokują i zapadają w pamięć. Co prawda łatwo wyłapać pomysły zaczerpnięte z Gwiezdnych wojen czy Diuny, jednak nie można odmówić Jodorowsky'emu pomysłowości.

Rysunki Gimeneza są realistyczne, pełne detali, pokryte bardzo dobrym kolorem. Rysownik sprawnie prezentuje wymyślne pojazdy, maszyny czy bronie, realistycznie przedstawia postacie. Wszystko znakomicie buduje pełny, wydobywający bryłę i dodatkowe detale, kolor. Gimenezowi trudno coś zarzucić, jest wysokiej klasy artystą, który dokładnie i cierpliwie wykonuje swoje plansze. Nie brak im przy tym polotu, którego nie posiadają rysunki Dona Lawrence'a.

Szkoda, że Egmont zastosował w swoim wydaniu przeróbkę oryginalnej okładki z wydania amerykańskiego, gdyż brakuje na niej głównego bohatera, Othona von Salzy.

Album ten nie powalił mnie od początku do końca na kolana, pewne rzeczy w nim drażnią (chociażby robot-narrator), pewne pomysły są ciężkie do przełknięcia. Jednak jest to komiks wielki, znakomicie zrealizowany i po zaakceptowaniu bezkompromisowości scenarzysty czyta się go znakomicie. Polecam!

[Jarek Obważanek]

Scenariusz: Alexandro Jodorowsky
Rysunki: Juan Gimenez
Wydawca: Egmont Polska
64 strony, format A4, lakierowana oprawa, papier błyszczący, kolor
Cena: 17,90 zł

Poglądy wyrażane w recenzjach są osobistymi odczuciami ich autora i nie powinny być uznawane za prawdy objawione.

WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa