RECENZJE

"Wydanie specjalne" 3/2002: "Spider-Man"

Każda z czytanych przeze mnie ostatnio komiksowych adaptacji filmów prezentowała odmienne podejście do tematu. "Atak klonów" był zbiorem bezmyślnie przerysowanych kadrów filmu. Nie lepszy był źle poskracany i żałośnie narysowany "Blade II". Przy tych komiksach adaptacja "Spider-Mana" jest wręcz perełką.

Scenariusz komiksu napisał Stan Lee, pomysłodawca postaci Spider-Mana, wieloletni szef Marvela oraz producent filmowej wersji przygód Pająka a przy okazji żywa legenda amerykańskiego komiksu. Lee wprowadził do scenariusza trochę zmian w stosunku do filmu. Przede wszystkim dodał kilka mniej lub bardziej zabawnych tekstów Spidera, czym zbliżył tę postać do charakteru znanego z komiksów. Szkoda tylko, że nie zmienił patetycznego, a wręcz żałosnego tekstu wstępnego. Dobrze, że usunął słabe dialogi między Peterem a Mary Jane. Niestety, ze względu na skrótowość komiksu wypadło wiele dobrych scen.

Lee znakomicie operuje językiem komiksu i dzięki swobodnemu podejściu do scenariusza film stworzył całkiem dobrą historię. Lekko zabawną i sprawnie przedstawioną.

Również rysownik nie trzymał się kurczowo postaci i wydarzeń filmowych. Osoby przedstawione w komiksie nie są wiernie odwzorowanymi aktorami a wydarzenia pokazane są z wymyślonej przez Davisa perspektywy. Dzięki temu nie ma się wrażenia deja vu podczas czytania adaptacji. Rysunki są realistyczne, pokryte typowymi, komputerowymi kolorami.

To najlepsza ze znanych mi adaptacji filmu, chociaż oczywiście jest to średniej jakości komiks. Dobrze się go czyta, dobrze wygląda, ale ma za zadanie dostarczyć jedynie paru chwil rozrywki.

Na koniec, dla zupełnie niezorientowanych w temacie, kilka słów o fabule. Peter Parker jest licealistą, klasowym popychadłem. Jest zakochany w swojej sąsiadce Mary Jane, która traktuje go jak powietrze. Pewnego dnia Petera gryzie genetycznie zmodyfikowany pająk, dzięki czemu chłopak zyskuje niezwykłą siłę i sprawność. Okazuje się także, że potrafi chodzić po ścianach i wypuszcza z nadgarstków pajęczą sieć. Tragiczne wydarzenie w jego życiu sprawia, że decyduje się wykorzystywać swe zdolności w walce z przestępcami.

[Jarek Obważanek]

Scenariusz: Stan Lee
Rysunki: Alan Davis (szikc), Mark Farmer (tusz)
Wydawca: Fun Media
48 strony, format B5, miękka oprawa, papier półmatowy, kolor
Cena: 6,95 zł

Poglądy wyrażane w recenzjach są osobistymi odczuciami ich autora i nie powinny być uznawane za prawdy objawione.

WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa