RECENZJE

"Falka" tom 1: "Tchnienie Diabła"

Juan Zanotto pomyślał zapewne, że jak w roli głównej swojej nowej serii obsadzi piękną, skąpo ubraną kobietę z dużym biustem, to zapewni jej sukces. Jednak mnie ten prostacki zabieg nie przekonał do uznania, że ten komiks jest dobry. Bo nie jest.

Zanotto niewątpliwie rysować umie, ale jest marnym scenarzystą. W całym albumie trafiłem na jeden poruszający moment. Narracja i dialogi są wyjątkowo słabe. Autor zaczyna od kilku ramek tekstu, w których przedstawia realia świata oraz historię głównej bohaterki - tytułowej Falki. Nie mógł tego gorzej podać. Zupełnie nic w tym komiksie nie przekonuje, ani świat, ani wydarzenia. Nie ma tu ani jednej ciekawej postaci, wszyscy są do bólu papierowi. W dodatku nikt nie ma nic ciekawego do powiedzenia.

Falka jest samotną amazonką - wojowniczką, która ucieka właściwie nie wiadomo przed czym. Chyba nie chce zostać królową. Trudno udawać, że kilka zdań narracji jest dobrym uzasadnieniem jej decyzji. Falka podróżuje szlakiem przez azotanowe pustynie w kierunku gorzkiego morza na południu. Już na samym początku albumu zostaje napadnięta przez Crashitów, którzy oczywiście chcą ją zgwałcić, bo jakże by inaczej. Autor przecież nie mógł rysować bohaterki wyłącznie w ubraniu.

W sumie cały album to zwykłe heroic fantasy. Nie zmienia tego osadzenie akcji na jakiejś innej planecie oraz fakt, że wszyscy, poza Falką posługującą się mieczem, używają broni palnej.

Rysunki są całkiem dobre, bardzo realistyczne i czyste. Świat, w którym toczy się akcja, wygląda ciekawie. Trochę brakuje dynamiki, ale postacie są żywe i dobrze przedstawione. Kolorystyka jest komputerowa, dosyć prosta i sztampowa. W sumie warstwa graficzna nie ma za zadanie skupiać uwagi, tylko przedstawiać wydarzenia. Niestety prezentuje bardzo słabą fabułę.

[Jarek Obważanek]

Scenariusz i rysunki: Juan Zanotto
Wydawca: Amber
64 strony, format A4, twarda oprawa, papier błyszczący, kolor
Cena: 19,80 zł

Poglądy wyrażane w recenzjach są osobistymi odczuciami ich autora i nie powinny być uznawane za prawdy objawione.

WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa