RECENZJE

"Dylan Dog" tom 18: "Cagliostro!"

Cagliostro żył w osiemnastym wieku. Był włoskim lekarzem, alchemikiem, wywoływaczem duchów, masonem. Był także uważany za cudotwórcę. Zmarł skazany na dożywocie w więzieniu w Rzymie, gdzie trafił w związku z oszustwami i fałszerstwami. Został pochowany w San Leo. Jednak w najnowszym tomiku przygód Dylan Doga jest... kotem. Ale nie takim zwykłym kotem. Dość powiedzieć, że należy do czarownicy i obdarzony jest niezwykłymi zdolnościami.

Dylan Dog, zachęcony 5000 dolarami wyrusza do USA, by stawić czoła nieokreślonemu wyzwaniu. Zombie na ulicach Nowego Jorku, emerytki żywiące się ludźmi - takie obrazki szokują czytelnika na każdym kroku. Ani na chwilę Sclavi nie daje wytchnienia, bez przerwy zarzuca odbiorcę niesamowitymi pomysłami. Jest to komiks wielopłaszczyznowy, bo obok rozrywki oferuje czytelnikowi możliwość wyszukiwania cytatów z kultury. Poza dobrze znanym Grucho Marxem pojawiają się Lovecraft, Charles Bronson i Robert de Niro. Obok mitologii Cthulhu - "Teksańska masakra piłą mechaniczną". Obok wymyślnych postaci zaczerpniętych z horrorów - bohaterowie kreskówek. W dodatku nic nie jest tym, czym się wydaje. Nie wiadomo, o co chodzi. I właśnie dlatego ten tomik jest bardzo mocny. Zaskakujący, szokujący, wciągający i - jak zwykle dzięki Grucho - zabawny. To chyba najlepszy występ asystenta Dylana w ciągu krótkiej historii polskiego wydania tej serii. Nie próbuje opowiadać kiepskich dowcipów, a jego przemyślenia i gierki są znakomite.

Rysunki to wysokiej klasy rzemiosło. Dużo detali, prosta, przejrzysta kreska. Wszystko narysowane jest bardzo realistyczne, a rozpoznanie zapożyczonych postaci nie stanowi najmniejszej trudności.

To najlepszy tom Dylana z dotychczasowych. Jest po prostu rewelacyjny i polecam jego przeczytanie. Nie rozumiem tylko nagłej podwyżki ceny aż o 2 zł. Czy to dopłata za opaskę z napisem "Ulubiony komiks Umberto Eco"?

[Jarek Obważanek]

Scenariusz: Tiziano Sclavi
Rysunki: Luigi Piccatto
Wydawca: Egmont Polska
96 stron, format A5, lakierowana oprawa, papier matowy, czarno-biały
Cena: 11,90 zł

Poglądy wyrażane w recenzjach są osobistymi odczuciami ich autora i nie powinny być uznawane za prawdy objawione.

WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa