IX PSK

[Plakat IX Podkarpackich Spotkań z Komiksem]

IX Podkarpackie Spotkania z Komiksem
Komiksowe Andrzejki

30.11-1.12.2002 r. - Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, ul. Okrzei 7



Program imprezy

Sobota, 30.11.2002

10.00 - Otwarcie imprezy, połączone z wernisażem wystaw towarzyszących: wystawy komiksów Sławomira Kiełbusa pt. "Milkymen i inni" oraz wystawy grafik mangowych Katarzyny Zbroi - Galeria WDK na parterze;
10.20 - konkurs na najlepszy kostium ze świata "Star Wars" - sala audiowizualna na II piętrze;
10.40 - projekcje filmów, związanych z tematyką "Gwiezdnych wojen";
12.40 - "Z przymrużeniem oka" - filmowe żarty realizatorów najnowszych odcinków cyklu "Gwiezdne wojny";
13.10 - "Czego nie widzieliście w kinie" - sceny, które nie weszły do ostatecznych wersji filmów z cyklu "Star Wars";
13.40 - Pokaz walki na miecze świetlne - sala baletowa na I piętrze;
13.55 - spotkanie z Mocą - spotkanie z członkami Rzeszowskiej Akademii Mocy;
14.10 - przegląd parodii filmowych "Gwiezdnych wojen" ("Stars in Black" i inne);
14.30 - prezentacja komiksu pt. "Tag i Bink nie żyją" - polska wersja językowa z lektorem :)
15.00 - konkurs wiedzy o świecie "Gwiezdnych wojen" - w puli nagród komiksy wydawnictw "Egmont Polska" i "Mandragora";
15.00 - "Co każdy Jedi wiedzieć powinien" - analiza technik walki na miecze świetlne w epizodach "Mroczne widmo" i "Atak klonów" (dla tych, którzy nie biorą udziału w konkursie);
15.40 - projekcja filmu "Jak powstawał Atak Klonów";
16.20 - zapowiedź "Fantastykonu 2002";
16.30 - "Kupić, nie kupić..." - największe komiksowe wpadki naszych wydawców - prezentuje Wojciech Birek;
16.45 - konkurs Wiedzy o Komiksie - w puli nagród: postery Grzegorza Rosińskiego z autografami oraz najnowsze albumy komiksowe najlepszych wydawnictw: "Egmont Polska" i "Mandragora";
18.00 - Zakończenie pierwszego dnia imprezy.

Niedziela, 1.12.2002

10.00 - inauguracja drugiego dnia IX PSzK - sala audiowizualna na II piętrze;
10.10 - projekcja filmu "Patlabor 3";
12.00 - spotkanie z p. Krzysztofem Panasem, "katana kaji", łańcuckim
kowalem, który wykuwa tradycyjną technologią broń białą, m.in.
japońskie miecze;
13.00 - projekcja dwóch pierwszych odcinków serii "Haibane Renmei";
14.30 - prezentacja zasad gry "go" - odpowiednika japońskich szachów; prowadzi Kenar; po spotkaniu w sali giełdowej chętni mogą spróbować pod okiem Kenara swoich sił w grze.
15.15 - projekcja filmu "Platonic Chain Web";
15:30 - projekcja nowych odcinków samoróbki anime "Dragon Ball F"
Mikołaja Birka :)
15.45 - konkurs wiedzy o mandze i anime;
16.45 - projekcja filmu "Angel's Egg";

Przez całą niedzielę będzie czynna giełda, można będzie także pograć na konsoli PS2.

Zapraszamy również w dniach 23.XI - 2.XII na wystawy: prac mangowych Katarzyny Zbroi i wystawa komiksów Sławomira Kiełbusa pt. "Milkymen i inni" (Galeria WDK, parter);
- w dniach 24.XI - 2.XII - wystawa prac mangowych rzeszowskich twórczyń - Anety Lewko i Zofii Gwóźdź (korytarz, II p.).

Wstęp wolny!

[Wojciech Birek]


Podkarpackie Spotkania z Komiksem to cykliczna impreza, organizowana dwa razy do roku przez działającą w Wojewódzkim Domu Kultury Rzeszowską Akademię Komiksu. Najnowsza, dziewiąta edycja Spotkań, ze względu na datę opatrzona nazwą KOMIKSOWE ANDRZEJKI, została w całości przygotowana przez działające w ramach Akademii sekcję: sobota to dzień Rzeszowskiej Akademii Mocy, zrzeszającej miłośników cyklu filmowego "Gwiezdne Wojny"; przygotowali oni bogaty zestaw atrakcji dla wielbicieli tego popularnego serialu, składający się z licznych projekcji filmowych, prezentacji i konkursów z atrakcyjnymi nagrodami. Dla wszystkich amatorów komiksów przygotowano kolejną edycję Konkursu Wiedzy o Komiksie, w którym tym razem znalazły się nie lada nagrody: postery autorstwa Grzegorza Rosińskiego z autografami autora, a także duża ilość albumów komiksowych wydawnictw "Egmont Polska" oraz "Mandragora".

Program niedzielnej części imprezy przygotowała Sekcja Mangi i Anime, a na program ten składają się obok projekcji i konkursu: spotkanie z Krzysztofem Panasem, jedynym w Polsce kowalem, specjalizującym się w wykuwaniu tradycyjną technologią broni białej, w tym także japońskich mieczy samurajskich - oraz prezentacja japońskiej gry Go - odpowiednika szachów, połączona z możliwością spróbowania swoich sił w tej grze pod okiem mistrza Kenara.

Spotkaniom towarzyszą wystawy: "Milkymen i inni" - wystawa komiksów i rysunków satyrycznych Sławomira Kiełbusa - laureata Grand Prix na ostatnim Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi i autora komiksów, publikowanych w tygodniku "Angora"; wystawa prac mangowych Katarzyny Zbroi z Krakowa - obie można oglądać w Galerii WDK na parterze obok sali kinowej; ponadto wystawa prac mangowych rzeszowskich twórców, związanych z Sekcją Mangi i Anime RAK. Tę ostatnią wystawę można oglądać na korytarzu na II piętrze WDK. Wszystkie wystawy można oglądać już od 25.11 do 2.12.2002 r.

Wstęp wolny - zapraszamy wszystkich zainteresowanych do Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, ul. Okrzei 7 w dniach 30.11 i 1.12.2002 r. od godz. 10.00.

Kontakt - Wojciech Birek, tel. (17) 85 23 141

[Wojciech Birek]


Sławomir Kiełbus

Ur. 18.10.1969 w Strzelinie k. Wrocławia.

Po uzyskaniu dyplomu technika mechanika dość szybko naprawił błąd młodości, zajmując się twórczością plastyczną, do której ma naturalne predyspozycje. Najpierw prowadził własną firmę, zajmującą się tworzeniem szyldów, następnie - na początku lat 90. - realizował niezliczone rysunki edukacyjne dla dzieci na zlecenie drukarni w Płocku. W 1996 r. wyjechał do Łodzi, zgłosił się do redakcji tygodnika "Angora" i został tam doceniony jako grafik prasowy. Pracuje tam do dziś. To dla tego magazynu (a zwłaszcza dla jego dodatku "Angorka") powstały najważniejsze komiksowe dzieła Kiełbusa: serial dla dzieci "Gwidon" - rysowany do dziś, "Ignac", "Milkymen", "Torfiak" (również dla dzieci) i "Wieśmin" - komiksowa parodia "Wiedźmina". Poza komiksami rysuje także celne rysunki satyryczne. publikowane na łamach "Angory" i "Superexpressu". Komiksy Kiełbusa stanowią też żelazną pozycję w magazynie komiksowym "Krakers". W planach znajduje się albumowe wydanie komiksów o Gwidonie. W 1997 r. jako jeden z autorów publikujących w tygodniku "Angora" prezentował swe prace na wystawie podczas łódzkiego festiwalu komiksowego. W październiku tego roku zdobył Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi za pracę pt. "O tym, jak chłop baby szukał". Jego komiksy odznaczają się niezwykłą biegłością tak w rysunku realistycznym, jak i humorystycznym, swobodą w użyciu środków graficznych, perfekcyjnym opanowaniem przeróżnych konwencji komiksowych i - co najważniejsze - kapitalnym poczuciem humoru i pomysłowością.

Obecnie mieszka w Łodzi wraz z żoną Moniką.
[Wojciech Birek]


Jak trafić
Budynek WDK jest blisko dworca głównego PKP i PKS.
PKP: po wyjściu z przejścia podziemnego należy iść prosto przed siebie (ul. Asnyka). Mijamy budynek Poczty (niebieskie lustrzanki), dochodzimy do skrzyżowania z sygnalizacją swietlną, przechodzimy na drugą stronę, dalej prosto, dochodzimy do drugiego skrzyżowania i jesteśmy na miejscu (budynek WDK to ten od strony kiosku [3-pietrowy], ma widoczny szyld). Krotko mówiąc, po wyjściu z przejścia podziemnego PKP należy cały czas iść prosto - aż do skutku :)
PKS: Należy wyjść z budynku dworca PKS. Po prawej stronie widzimy budynek Poczty. Kierujemy się w jego stronę i dalej prosto (patrz: PKP).
W witrynach WDK będą plakaty konwentowe.

[Plan Rzeszowa przedstawiajšcy drogę do WDK]

[Fingolfin]

WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa