XI PSK

XI Podkarpackie Spotkania z Komiksem

29-30.11.2003 r.
Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie
ul. Okrzei 7

Program imprezy

Sobota, 29.11.2003

10:00

 

Otwarcie imprezy i wystawy pokonkursowej tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi; wprowadzenie w historię konkursu i informacje o wystawie - Wojciech Birek

10:15

 

prezentacja po polsku komiksu "Sześć pór roku na ilO" Bourgeona i Lacroix

11:30

 

Matrix: obdukcja - czyli poprawiamy braci Wachowskich - prowadzi Matrix

12:15

 

spotkanie z Bartoszem Kurcem - twórcą komiksów, publicystą komiksowym i autorem książki "Komiks. Opowiadanie obrazem"

13:15

 

Nowe oblicze "KKK" - spotkanie z Arturem Wabikiem z wydawnictwa Atropos, nowym wydawcą komiksowego magazynu "KKK"

14:15

 

"Funky Koval w XXI stuleciu" - spotkanie z Maciejem Parowskim - pisarzem, publicystą, wieloletnim redaktorem magazynu "Nowa Fantastyka", scenarzystą komiksów "Funky Koval", "Wiedźmin" i "Burza"

15:30

 

konkurs wiedzy o komiksie i "Gwiezdnych Wojnach" - nagrody to komiksy wydawnictw Egmont i Mandragora oraz komiksowe gadżety

 

 

(w przerwach projekcje kolejnych epizodów serialu animowanego "Wojny Klonów")

18:00

 

Zakończenie pierwszego dnia imprezy

Niedziela, 30.11.2003

10:00

 

otwarcie drugiego dnia imprezy: program Rzeszowskiej Akademii Mangi i Anime

10:20

 

projekcja serii TV "Kimi ga Nozomu Eien"

12:00

 

Mangowe Prawo Jazdy - egzamin teoretyczny

13:00

 

projekcja filmu "Hajime no Ippo - Champion Road"

15:00

 

Mangowe Prawo Jazdy - egzamin praktyczny

16:30

 

projekcja filmu "Wonderful Days"

18:00

 

zakończenie drugiego dnia imprezy

Konwentowi towarzyszy wystawa prac mangowych trzech rzeszowskich rysowniczek: Zofii Gwóźdź, Anny Kwaśnej i Anety Lewko (prace można oglądać na II p. WDK, w korytarzu). W sali konsolowej będzie można pograć na konsoli PS2.

Impreza odbywa się w sali audiowizualnej na II piętrze Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, ul. Okrzei 7. Wstęp wolny!

Podkarpackie Spotkania z Komiksem to impreza, organizowana dwa razy do roku przez działającą od jesieni 1997 r. w Wojewódzkim Domu Kultury Rzeszowską Akademię Komiksu. Akademia powstała, by stworzyć miłośnikom komiksu, mieszkającym w regionie, okazję do regularnych spotkań. Główną formą jej działalności jest prezentacja polskich wersji językowych komiksów, niepublikowanych jeszcze w Polsce. Akademia działa w kilku sekcjach; najliczniejszą z nich prężna Rzeszowska Akademia Mangi i Anime, zajmująca się japońskimi komiksami i filmami animowanymi; poza nią regularnie odbywają się spotkania grupy komiksowej, a w organizacji imprez uczestniczą też członkowie Rzeszowskiej Akademii Mocy, skupiającej fanów serialu filmowego, książkowego i komiksowego "Gwiezdne Wojny". Daleko poza zasięg lokalny wykroczyła prowadzona przez Jarka Obważanka internetowa witryna WRAK, uważana za najlepszą polską stronę, poświęconą komiksowi.

Na najnowszą, jedenastą już edycję Spotkań składają się utrwalone w formule imprezy atrakcje: w sobotę czekają nas trzy spotkania: z Bartoszem Kurcem - młodym twórcy i publicyście komiksowym, autorze wydanej przed miesiącem książki "Komiks. opowiadanie obrazem"; następnie spotkanie z Arturem Wabikiem z wydawnictwa Atropos - nowym wydawcą krakowskiego magazynu komiksowego "KKK". Gościem specjalnym będzie Maciej Parowski, pisarz, scenarzysta i wieloletni redaktor naczelny miesięcznika "Nowa Fantastyka" oraz autor scenariuszy komiksów "Funky Koval", "Wiedźmin" i "Burza". Poza tym fanów cyklu filmowego braci Wachowskich "Matrix" czeka dyskusja nad zakończeniem trylogii.

W ramach cyklu prezentacji w polskiej wersji niepublikowanych dotąd komiksów przedstawimy "Sześć pór roku na ilO" - drugi tom cyklu fantastyczno-naukowego, zwanego "cyklem Cyann", autorstwa francuskich twórców Bourgeona i Lacroix; pierwszy tom tej dylogii prezentowaliśmy na poprzedniej edycji Spotkań. Jest to opowieść, osadzona w kompletnie, szczegółowo wykreowanym fantastycznym świecie. Jak dotąd żadne z polskich wydawnictw nie zapowiedziało publikacji tego komiksu, jest to więc unikalna okazja zapoznania się z tak niezwykłym dziełem.

Przez cały tydzień, poprzedzający imprezę w Galerii WDK na parterze obok sali kinowej można oglądać wystawę prac konkursowych z konkursu na krótką formę komiksową, organizowanego przy Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi. Ta ogromna wystawa prezentuje tylko wybrane prace spośród tych, które nadesłano na konkurs, dzięki czemu tworzy interesującą i różnorodną całość o wysokim poziomie prac. Wśród nagrodzonych na Festiwalu prac znalazł się też komiks, który podczas wakacji wygrał pierwszy europejski konkurs na komiks, zorganizowany przez francuskie i niemieckie media. Jest to praca Grzegorza Janusza i Krzysztofa Gawronkiewicza "Sen życia". Za pracę, która pokonała ok. 600 innych, nadesłanych z 28 krajów Europy, autorzy otrzymali nagrodę w wysokości 5 000 Euro i możliwość publikacji albumu we Francji i Niemczech. Pracę można oczywiście zobaczyć na wystawie.

Na zakończenie pierwszego dnia imprezy jej uczestników czeka kolejny Konkurs Wiedzy o Komiksie z licznymi i atrakcyjnymi nagrodami w postaci najnowszych komiksów wydawnictw Egmont i Mandragora oraz wyjątkowymi komiksowymi gadżetami. Natomiast w niedzielę tradycyjnie już cały dzień dla fanatyków mangi i anime, czyli projekcje, prelekcje i konkursy. Komiksowy rynek w Polsce co miesiąc wzbogaca się o kolejne atrakcyjne tytuły, a podkarpacka impreza to okazja powiększenia kolekcji i spotkania twórcami, publicystami i innymi fanami rysowanych opowieści.

Jak zawsze wstęp na imprezę jest wolny. Zapraszamy wszystkich do Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, ul. Okrzei 7 w dniach 29-30.30.2003 r. od godz. 10:00.
[Wojciech Birek]


Jak trafić
Budynek WDK jest blisko dworca głównego PKP i PKS.

PKP: po wyjściu z przejścia podziemnego należy iść prosto przed siebie (ul. Asnyka). Mijamy budynek Poczty (niebieskie lustrzanki), dochodzimy do skrzyżowania z sygnalizacją swietlną, przechodzimy na drugą stronę, dalej prosto, dochodzimy do drugiego skrzyżowania i jesteśmy na miejscu (budynek WDK to ten od strony kiosku [3-pietrowy], ma widoczny szyld). Krotko mówiąc, po wyjściu z przejścia podziemnego PKP należy cały czas iść prosto - aż do skutku :)

PKS: Należy wyjść z budynku dworca PKS. Po prawej stronie widzimy budynek Poczty. Kierujemy się w jego stronę i dalej prosto (patrz: PKP).

W witrynach WDK będą plakaty konwentowe.

[Plan Rzeszowa przedstawiajšcy drogę do WDK]

[Fingolfin]

WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa