X PSK

X Podkarpackie Spotkania z Komiksem
Komiksowa wiosna

29-30.03.2003 r.
Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie
ul. Okrzei 7Program imprezy

sobota, 29.03.2003

10.00 - Otwarcie imprezy: krótka historia RAK-a;
10.15 - spotkanie z Jarkiem Obważankiem i prezentacja prowadzonej przez niego internetowej Witryny Rzeszowskiej Akademii Komiksu;
11.00 - spotkanie z Marcinem Hermanem - redaktorem internetowego pisma "Esensja" i publicystą komiksowym;
12.00 - prezentacja po polsku komiksu "ŹrÓdło i sOnda" Bourgeona i Lacroix;
13.00 - Między Olh i ilO - fantastyczna kreacja Francois Bourgeona - prelekcja Wojciecha Birka;

13.15 - 16.30 - spotkanie z Mocą - program Rzeszowskiej Akademii Mocy dla fanów "Star Wars":
13.15 - prelekcja Brighty'ego;
14.00 - pokaz walki na miecze świetlne (sala baletowa);
14.30 - prezentacja w polskim tłumaczeniu komiksu pt. "Empire";
15.00 - prezentacja Rzeszowskiej Akademii Mocy;
16.00 - Co warto przeczytać? - prezentacja wybranych cykli "Star Wars";

16.30 - konkurs wiedzy o komiksie i "Gwiezdnych Wojnach" - nagrody to komiksy wydawnictw "Egmont", "Mandragora" i "Amber" oraz komiksowe gadżety;
18.00 - Zakończenie pierwszego dnia imprezy.

niedziela, 30.03.2003

10.00 - otwarcie drugiego dnia imprezy: program Rzeszowskiej Akademii Mangi i Anime;
10.15 - projekcja filmu "Millenium Actress" (angielskie napisy);
12.00 - konkurs-niespodzianka;
14.15 - projekcja serii OVA "Slayers" (polskie napisy);
16.00 - klasyka - projekcja filmu "Akira" (nowa wersja Special Edition, polskie napisy, japońskie dialogi)
18.00 - zakończenie drugiego dnia imprezy.

Impreza odbywa się w sali audiowizualnej WDK - II p.

Wstęp wolny!

[Wojciech Birek]


Podkarpackie Spotkania z Komiksem to cykliczna impreza, organizowana dwa razy do roku przez działającą od jesieni 1997 r. w Wojewódzkim Domu Kultury Rzeszowską Akademię Komiksu. Akademia powstała z myślą o stworzeniu okazji do regularnych spotkań miłośnikom komiksu, mieszkającym w naszym regionie. Pierwotnie główną formą naszej działalności była prezentacja polskich wersji językowych komiksów, niepublikowanych wtedy w Polsce. Od tamtych czasów rynek komiksowy w Polsce radykalnie się zmienił i rozwinął, a znane dotąd tylko uczestnikom spotkań Akademii komiksy sukcesywnie ukazują się w polskich edycjach. Uczestnicy pierwszych spotkań i imprez komiksowych - wówczas studenci i uczniowie szkół średnich - dziś mieszkają i pracują w różnych krajowych i zagranicznych metropoliach. Pojawili się natomiast i nadal pojawiają kolejni "stali bywalcy". Akademia rozwinęła się także strukturalnie: najpierw wyodrębniła się w jej ramach prężna Rzeszowska Akademia Mangi i Anime, poświęcona japońskim komiksom i filmom animowanym, a następnie Rzeszowska Akademia Mocy, skupiająca fanów serialu filmowego, książkowego i komiksowego "Gwiezdne Wojny". Daleko poza zasięg lokalny wykroczyła prowadzona przez Jarosława "Obważanka" Machałę internetowa witryna WRAK, uważana za najlepszą polską stronę, poświęconą komiksowi.

Najnowsza, jubileuszowa i jednocześnie wiosenna edycja Spotkań będzie miała charakter retrospektywny, przypominając w formie wystawy tradycję podkarpackich imprez. Oprócz tego w programie imprezy znalazły się stałe atrakcje: w sobotę będą to spotkania: z Jarkiem Obważankiem, połączone z prezentacją jego strony internetowej, oraz z Marcinem Hermanem, redaktorem internetowego pisma "Esensja" i publicystą komiksowym. Podtrzymując tradycję prezentacji w polskiej wersji niepublikowanych dotąd komiksów przedstawimy komiks fantastyczno-naukowy "ŹrÓdło i SOnda" francuskich twórców Bourgeona i Lacroix. Ten niezwykły komiks to pierwsza część dwutomowej opowieści, pokazującej historię osadzoną w kompletnie, w najdrobniejszych szczegółach wykreowanym fantastycznym świecie. Jak dotąd żadne z polskich wydawnictw nie zapowiedziało publikacji tego komiksu, jest to więc unikalna okazja zapoznania się z tak niezwykłym dziełem.

W sobotę po południu uczestników imprezy czeka blok atrakcji, związanych z cyklem "Gwiezdne Wojny", a na zakończenie pierwszego dnia spotkań - Konkurs Wiedzy o Komiksie i świecie "Gwiezdnych Wojen" z licznymi i atrakcyjnymi nagrodami w postaci komiksów wydawnictw Egmont, Mandragora i Amber oraz wyjątkowymi komiksowymi gadżetami. Natomiast w niedzielę tradycyjnie już cały dzień dla fanatyków mangi i anime, czyli projekcje, prelekcje i konkursy. Komiksowy rynek w Polsce przeżywa ostatnio niespotykany w historii rozwój, a podkarpacka impreza ma szczęście temu rozwojowi towarzyszyć od jego początku.

Zgodnie z tradycją wstęp na imprezę jest wolny. Zapraszamy wszystkich fanów komiksu do Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, ul. Okrzei 7 w dniach 29-30.03.2003 r. od godz. 10.00.

Kontakt - Wojciech Birek, tel. (17) 85 23 141

[Wojciech Birek]


Jak trafić
Budynek WDK jest blisko dworca głównego PKP i PKS.

PKP: po wyjściu z przejścia podziemnego należy iść prosto przed siebie (ul. Asnyka). Mijamy budynek Poczty (niebieskie lustrzanki), dochodzimy do skrzyżowania z sygnalizacją swietlną, przechodzimy na drugą stronę, dalej prosto, dochodzimy do drugiego skrzyżowania i jesteśmy na miejscu (budynek WDK to ten od strony kiosku [3-pietrowy], ma widoczny szyld). Krotko mówiąc, po wyjściu z przejścia podziemnego PKP należy cały czas iść prosto - aż do skutku :)

PKS: Należy wyjść z budynku dworca PKS. Po prawej stronie widzimy budynek Poczty. Kierujemy się w jego stronę i dalej prosto (patrz: PKP).

W witrynach WDK będą plakaty konwentowe.

[Plan Rzeszowa przedstawiajšcy drogę do WDK]

[Fingolfin]

WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa