ARTYKUŁY

Dariusz Kowalski

Gwałt i mord

[Fritha]

Gwałt i mord - tymi słowami można w skrócie opisać całą serię. Wszystkie inne zdarzenia są jedynie jej tłem. Cała seria składa się z sześciu albumów, przy czym trzy pierwsze stanowią jedną całość. Początkowo głównym bohaterem jest młody zakonnik Bartholomaus, który rozpoczyna swoją historię w roku 911 u wybrzeży Francji. Hordy Wikingów pod wodzą księcia Leifa Eriksona w drodze do Paryża napadają na miasto Rouen, gdzie Leif pragnie odzyskać swoją ukochaną księżnę Hildę. Wikingowie gwałcą i zabijają wszystkich na swojej drodze nie oszczędzając nikogo, po sobie zostawiając wyłącznie zgliszcza. Na swoim wojennym szlaku napotykają również mały klasztor. Tylko młodemu Bartholomausowi udaje się uratować. W czasie ucieczki przed Wikingami chowa się on w komnacie księżnej Hildy, która czeka na swojego wybrańca z kieliszkiem zatrutego wina. Leif wypija truciznę i umiera, zaś jego rolę przejmuje młody mnich, który na oczach Wikingów gwałci Hildę, dokonując w ten sposób pojednania. Tak się rozpoczyna dość ciekawa historia młodego mnicha, który podając się za księcia Leifa doprowadza do podpisania rozejmu miedzy Wikingami a Karlem III, królem Franków. Na koniec, przez przypadek, odkrywa on Amerykę, gdzie jego losy dobiegają końca.

Akcja czwartego albumu rozgrywa się w roku 915. Autor przywraca do życia księcia Leifa Eriksona, którego wszyscy uważają za mnicha Bartholomausa. W serii pojawiają się także nowe postacie, między innymi młoda kapłanka, wysłanniczka Thora - Fritha, której jedynym okryciem jest mała peleryna i hełm z ogromnymi rogami. Zadaniem Frithy jest przywrócenie Leifowi władzy nad ludami północy. Zmieniają się również Wikingowie, którzy nie są już dzikimi bestiami żądnymi krwi. Zamiast gwałcić i zabijać wolą aktywnie uczestniczyć w politycznych intrygach.

Serię "Kroniki Barbarzyńców" Mittona można zaliczyć do erotycznego horroru lub nawet porównać z brutalnym filmem pornograficznym. Autor nie wymaga zbyt wiele od swoich czytelników, jego styl można nazwać klasycznym. W serii można spotkać wiele elementów typowych dla autora, między innymi ulubioną rolę narratora czy używanie przez Wikingów ojczystego, północnego języka. Są to elementy, które powtarzają się również w innych seriach autora. "Kroniki Barbarzyńców" to zbiór opowiadań o życiu ludów z północy. Opisują one mitologię Wikingów, ich zwyczaje oraz wyprawy wojenne. Ta trylogia jest na pewno warta polecenia z kilku względów. Przede wszystkim z powodu wspaniałych rysunków, trzymającej w napięciu akcji i historii, która pozwala poznać codzienne życie Wikingów. Dla miłośników Thorgala jest to na pewno ciekawe uzupełnienie wiadomości na temat ludów północy, chociaż może być też dla nich pewnym szokiem.

[Dariusz Kowalski]

["Chroniques Barbares" tome 1: "La Fureur des Vikings"]
["Chroniques Barbares" tome 2: "La Loi des Vikings"]
["Chroniques Barbares" tome 3: "L'Odyssee des Vikings"]
["Chroniques Barbares" tome 5: "Le Retour des Vikings"]
["Chroniques Barbares" tome 5: "Au Nom des Vikings"]
["Chroniques Barbares" tome 6: "Le Dernier Viking"]

 

WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa