AKTUALNOŚCI

 

 

sobota, 10.04.2004
zapowiedzi
"Znakomiks" nr 10 - fragment wywiadu

Fragment wywiadu z autorami pierwszego tomu komiksu "Dogmat" - scenarzystą Łukszem Chmielewskim oraz rysownikiem Piotrem Białczakiem, przeprowadzonego przez Andrzeja Barona.

A.B.: Łukaszu, kiedy powstał pomysł scenariusza i jak długo nad nim pracowałeś?

Ł.Ch.: Pomysł narodził się wiosną 1999 roku, kiedy przeczytałem książkę dwójki francuskich (i bodajże jednego angielskiego) pseudohistoryków. Dowodzili oni jakoby Chrystus nie umarł na krzyżu, a nawet doczekał sie potomków ze związku z Marią Magdaleną. Ta właśnie linia potomków, a nie żaden tajemniczy kielich, jest według nich prawdziwym świętym Graalem. I więcej, jej istnienie ma wpływ na przyszłość świata. Hipoteza być może kontrowersyjna i niedorzeczna, ale też na tyle intrygująca, żeby z kilkoma istotnymi zmianami zbudować wokół niej fabułę sensacyjną z elementami horroru. Praca nad scenariuszem trwała jakieś dwa tygodnie, (pisałem wtedy na zwykłej maszynie) potem były już tylko niezbędne poprawki.

(...)

A.B.: W komiksie przeplataja się wątki współczesne z reminiscencjami z przeszłości. Rozumiem, że tajemnica ukryta w Twoim scenariuszu sięga daleko wstecz. Jak daleko?

Ł.Ch.: To faktycznie tajemnica. Fragmenty tej układanki mamy nadzieję kompilować w kolejnych epizodach. Jeżeli czytelnicy dadzą nam szansę, nie powinni poczuć się zawiedzeni.

(...)

A.B.: Więc, ile części będzie miał twój komiks?

Ł.Ch.: W zamierzeniach cztery albumy. Kolejne epizody będą troszeczkę mniej nastawione na akcję, bardziej na relacje między bohaterami. "Prolog" był faktycznie prologiem, chcieliśmy w nim przedstawić kilka wątków, które z czasem ułożą sie w sensowną całość. Miało być ostro i skomplikowanie, chcieliśmy zacząć w sposób filmowy, bardziej obrazami niż tekstem - mam nadzieję, że się udało.

(...)

A.B.: Czy już pracujecie z Łukaszem nad kontynuacją opowieści?

P.B.: O kontynuacji "Dogmatu" myślimy. Łukasz ma kilka rewelacyjnych pomysłów związanych z rozwojem akcji. Ale kiedy druga część powstanie... zobaczymy.

(...)

WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa